مجلس ایران دات كام

بررسی منابع مالی طرح تامین كالاهای اساسی در كمیسیون بودجه

بررسی منابع مالی طرح تامین كالاهای اساسی در كمیسیون بودجه

نایب رییس كمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس از بررسی منابع مالی طرح تامین كالاهای اساسی در جلسه این كمیسیون آگاهی داد.


محمد خدابخشی در گفت و گو با ایسنا، با اشاره به جلسه بامداد امروز(دوشنبه) کمیسیون برنامه و بودجه با حضور پورمحمدی معاون امور اقتصادی سازمان برنامه و بودجه و مسئولان مرکز پژوهش های مجلس اظهار داشت: در این نشست طرح تامین کالاهای اساسی مورد بررسی قرار گرفت. باتوجه به بار مالی این طرح و بمنظور اطمینان از تایید مصوبه نهایی توسط شورای نگهبان، باید نظر موافق دولت را درباره طرح تامین کالاهای اساسی کسب می کردیم و بر این اساس تابحال جلساتی را با مسئولان دولتی برگزار کرده ایم.
وی ادامه داد: پیشنهادات کمیسیون برنامه و بودجه درباره نحوه تامین مالی این طرح قبلا به سازمان برنامه و بودجه ارائه شده و قرار بود، آنها نظرات خودرا به ما اعلام کنند. پیشنهاد سازمان برنامه و بودجه برای تامین منابع درآمدی طرح تامین کالاهای اساسی استفاده از ظرفیت بند (و) تبصره (۲) قانون بودجه سال ۹۹ کشور بود که به سبب این بند، ۵۰ هزار میلیارد تومان از دارایی های دولت به صندوق های بازنشستگی، ۳۲ هزار میلیارد تومان برای تامین اجتماعی و ۱۸ هزار میلیارد تومان برای صندوق بازنشستگی کشوری اختصاص دارد که سازمان بطور خاص پیشنهاد نمود تا سقف این ۵۰ هزار میلیارد تومان به ۶۰ هزار میلیارد تومان بالا رفته تا بخش عمده منابع این طرح تامین گردد.
خدابخشی همین طور اظهار داشت: پیشنهاد دیگر سازمان برنامه و بودجه درباره تعیین جامعه هدف برای ارائه کالاهای اساسی بود، در طرح تامین کالاهای اساسی جامعه هدف ۷ دهک که شامل ۶۰ میلیون نفر می شود، در نظر گرفته شده اما سازمان اعلام نمود که این طرح شامل افراد تحت حمایت نهادهایی مانند کمیته امداد، بهزیستی، ایثارگری و خانواده هایی که هیچ درآمدی ندارند، شود که حدود ۲۴ میلیون نفر می شوند.
وی با اشاره به پیشنهادات مرکز پژوهش های مجلس برای تامین منابع مالی طرح اظهار داشت: پیشنهادات تامین منابع مالی این طرح دارای یک سری ایرادات و مزایایی است، بطور مثال پیشنهاد دولت به نحوی است که منابع آن یک دفعه امکان توزیع دارد ولی ما به دنبال منابع درآمدی پایدار هستیم تا در صورت ضرورت این طرح در فواصل زمانی ادامه پیدا کند.
نایب رئیس کمیسیون برنامه و بودجه مجلس افزود: باید بررسی شود که پیشنهادات مرکز پژوهش های مجلس درباره تامین منابع درآمدی آثار تورمی در کشور نداشته و قدرت خرید مردم را کاهش ندهد، بدین سبب قرار شد، جلسات دیگری جهت بررسی طرح تامین کالاهای اساسی در کمیسیون برنامه و بودجه اجرا شود.

منبع:

1399/06/24
23:22:38
5.0 از 5
4896
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۵
لینک دوستان مجلس ایران دات كام