مجلس ایران دات كام
اسماعیلی:

آمریكا از نظر قانونی و بین المللی نمی تواند مكانیسم ماشه را فعال كند

آمریكا از نظر قانونی و بین المللی نمی تواند مكانیسم ماشه را فعال كند

رئیس فراكسیون توسعه روابط با كشورهای عضو اكو مجلس یازدهم اظهار داشت: آمریكا از نظر قانونی و بین المللی نمی تواند بند سندی را فعال كند كه رسما از آن خارج شده است.


ولی اسماعیلی در گفت و گو با ایسنا در مورد اعلام آمریکا در خصوص فعال سازی مکانیسم ماشه اظهار نمود: ایالت متحده بتازگی تلاش بسیاری کرد که قطعنامه تمدید تحریم های تسلیحاتی را باردیگر راه اندازی کند؛ کاری که شاید دست کم در ۷۵ سال قبل سابقه نداشته است. آمریکا در واقع با این کار شکستی مفتضحانه خورد و موجب انزوای بین المللی خود در میان کشورهایی که به صورت سنتی هم پیمان او هستند، شد. آمریکا برای جبران این افتضاح دنبال بهانه بود؛ بعنوان مثال توافق های امارات و اسرائیل در خصوص نرمال سازی روابط می تواند از جنس همین بهانه ها باشد.
نایب رییس کمیسیون اجتماعی مجلس توافق امارات و رژیم صهیونیستی را «فرافکنی» نام نهاد و اظهار داشت: دقیقا چند روز پس از این توافق مکانیسم ماشه عنوان شد. پیش از هر چیز باید به این نکته اشاره نمود که آمریکا حین تصویب برجام، زیرکانه بند مکانیسم ماشه را وارد کرده است. به نظرم این بند، از معدود اشتباهات دیپلمات های متخصص ما بود. مکانیسم ماشه یعنی «اگر "ما" به تعهدات خود "عمل نکنیم"»، آمریکا می تواند تحریم ها را برگرداند. ما کاری با گذشته نداریم و قصد نبش قبر روند مذاکرات را نداریم اما زیرکی مکانیسم ماشه این است که تحریم های ثانویه بوسیله شورای عالی امنیت اتفاق می افتد و کشورهای عضو در آن دخالتی ندارند.
اسماعیلی اضافه کرد: نکته اینجاست که آمریکا رسما از برجام خارج شده است. اگر برجام وجود داشت و ترامپ آنرا به قول خودش پاره نمی کرد و ما به تعهدات خود عمل نمی کردیم، رئیس جمهوری آمریکا می توانست درخواست فعال سازی مکانیسم ماشه را بدهد. الآن اما آمریکا خارج از منظومه برجام است پس نمی‎ تواند درخواست فعال سازی آنرا بدهد. بدین سبب آمریکا از نظر حقوقی و بین المللی توان فعال سازی مکانیسم ماشه را ندارد اما دارد اهتمام خودش را می کند.
وی با اعلان اینکه «مطرح کردن فعال سازی مکانیسم ماشه برای فرافکنی از انزوای آمریکا است» اظهار داشت: چند ساعت پس از مطرح شدن این فعال سازی چند کشور اروپایی در واکنش منفی به این ماجرا واکنش منفی دادند. به نظرم فعال شدن این بند، بعید بنظر می رسد چونکه اروپا موافقتی با این ماجرا ندارند. این اتفاق آمریکا را بیش از پیش منزوی می کند.
رئیس فراکسیون توسعه روابط با کشورهای عضو اکو با استناد به بیانات مقام معظم رهبری در خصوص تکیه بر توان داخلی اظهار داشت: نگاه ما باید به درون باشد. ما نباید نگاهمان به برجام باشد.
وی در صورتیکه پیش تر دلیل فعال نشدن مکانیسم ماشه را برجام ذکر کرد اظهار داشت: برجام سندی است که چیزی از آن باقی نمانده است. بجای آن ما نباید نگاه به شرق و کشورهای همسایه را از یاد ببریم. آخرین بررسی های من از کشورهای اکو چیزی جز ضعف اقتصادی ما در برقراری ارتباط با ۱۰ کشور عضو اکو نیست. ما در این کشورها ۶۰۰ میلیون بازار مغفول داریم. ما نباید منتظر ترفندهای آمریکا باشیم.
اسماعیلی در آخر ضمن بیان لزوم در دستور کار قرار دادن ارتباط اقتصادی قوی تر با کشورهای عضو اکو اظهار نمود: انگشت فرزندان قاسم سلیمانی روی ماشه است. این جمله حامل این پیام برای آمریکاست که چه شما مکانیسم ماشه فعال کنید چه با بمب و اتم ما را تهدید کنید، نشان دادیم که با توکل بر خدا و نیروهای درونی، روی پای خود ایستاده و در منطقه پیشرفت داشته ایم. محور مقاومت الان محور اتحاد مذاهب در منطقه است. مقاومت، یک نیروی بین المللی در جهت اتحاد کشورهای منطقه و مقابل زیاده خواهی های آمریکا است. ما از ماشه و توپ و تانک نمی ترسیم چونکه دست ما نیز روی ماشه است. اگر دولت ترامپ خطایی داشته باشد، انتقام سخت نصیب اسرائیل خواهد شد.1399/06/02
14:35:19
5.0 از 5
5100
تگهای خبر: اقتصاد , تصویب , دولت , رهبری
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۳
لینک دوستان مجلس ایران دات كام