مجلس ایران دات كام

حاشیه ها از مجلسی كه رأی اعتماد نداد

حاشیه ها از مجلسی كه رأی اعتماد نداد

به گزارش مجلس ایران دات كام مجلس یازدهم با رأی اعتماد به وزیر پیشنهادی صنعت مخالفت كرد.


به گزارش مجلس ایران دات کام به نقل از ایسنا، جلسه بررسی صلاحیت و برنامه های حسین مدرس خیابانی وزیر پیشنهادی صنعت، بامداد امروز در مجلس برگزار گردید آن هم در شرایطی که پیشبینی ها حاکی از وضعیت نه چندان بد وزیر پیشنهادی در مجلس بود و به نظر می رسید او با رأی حداقلی می تواند به کرسی وزارت برسد.
از چند روز گذشته اعلام شده بود که رئیس جمهور در جلسه رأی اعتماد وزیر پیشنهادی صنعت حضور نمی یابد بر همین مبنا اسحاق جهانگیری به همراه وزیر پیشنهادی صنعت و امیری معاون پارلمانی رئیس جمهور در جلسه علنی امروز مجلس حضور بهم رساندند.
در این نشست محسن زنگنه، حسینعلی حاجی دلیگانی، علی اصغر عنابستانی و عباس گودرزی بعنوان مخالف و سیدسلمان ذاکر، علی بابایی کارنامی، محمد خدابخشی و سیداحمد رسولی نژاد بعنوان موافق وزیر پیشنهادی صنعت سخنرانی کردند. عدم حضور رئیس جمهور در جلسه رأی اعتماد موضوعی بود که در نطق نمایندگان مخالف مورد انتقاد قرار گرفت. همینطور تعدادی از نمایندگان در جریان استماع سخنان مخالفان مدرس خیابانی «احسنت احسنت» می گفتند.
۱۵ ماه مسئولیت مدرس خیابانی وزیر پیشنهادی صنعت در این وزارتخانه هم از دیگر موضوعاتی بود که یاد شده مخالفان قرار داشت. آنها معتقد بودند او فرصت لازم را داشته و اقدام خاصی انجام نداده است.
وزیر پیشنهادی هم به مدت نیم ساعت از خود دفاع کرد و با عنایت به آنکه آئین نامه فرصت یک ساعته برای دفاع رئیس جمهور پیشبینی کرده بود و وی در جلسه حضور نداشت فرصتی برای دفاع معاون اول رئیس جمهور وجود نداشت. ازاین رو معاون اول رئیس جمهور به همراه معاون پارلمانی و وزیر پیشنهادی با آغاز رأی گیری جلسه علنی مجلس را ترک کردند.
قبل از آغاز رأی گیری در مورد صلاحیت وزیر پیشنهادی صنعت، علیرضا سلیمی عضو هیأت رئیسه تذکری درمورد عدم حضور رئیس جمهور داد که به نظر می آید توانست تا حدودی بر فضای جلسه رأی اعتماد تاثیر بگذارد.
وی در این تذکر اظهار داشت: چطور گفته می شود رئیس جمهور به سفارش ستاد ملی کرونا در مجلس حضور پیدا نکرده در حالیکه به یک میلیون دانش آموز می گوید در کنکور شرکت کنید؟ مگر خون شما رنگین تر است؟
محمدباقر قالیباف رئیس مجلس هم تأیید کرد که نامه مکتوبی از دفتر ریاست جمهوری و همینطور امیری معاون پارلمانی رئیس جمهور دریافت کرده که برپایه آن اعلام شده رئیس جمهور برای حضور در مجلس از ستاد ملی کرونا استعلام کرده و آنها حضور ایشان در مجلس را از جهت شرایط کرونایی به مصحلت ندانستند.
به نظر می آید عدم حضور رئیس جمهور در جلسه رأی اعتماد موضوعی بود که توانست در نهایت بر رأی نمایندگان تاثیر بگذارد. آنها با ۱۴۰ رأی مخالف به مدرس خیابانی رأی عدم اعتماد دادند.
با بیان نتیجه آرا از جانب قالیباف رئیس مجلس، نمایندگان صلوات فرستادند.
حال با عنایت به آخر مهلت سرپرستی مدرس خیابانی در وزارت صنعت باید منتظر معرفی وزیر پیشنهادی بعدی و رویکرد مجلس به او بود.
منبع:

1399/05/22
12:09:00
5.0 از 5
5333
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۴
لینک دوستان مجلس ایران دات كام