مجلس ایران دات كام
طحان نظیف اعلام كرد؛

تعیین تكلیف ۳ اساسنامه دولتی در جلسه شورای نگهبان

تعیین تكلیف ۳ اساسنامه دولتی در جلسه شورای نگهبان

به گزارش مجلس ایران دات كام عضو حقوقدان شورای نگهبان از تعیین تكلیف ۳ اساسنامه دولتی در جلسه شورای نگهبان اطلاع داد.به گزارش مجلس ایران دات کام به نقل از مهر، هادی طحان نظیف عضو حقوقدان شورای نگهبان در مطلبی با عنوان گزارش ۴۱ در صفحه شخصی خود نوشت: چهارشنبه اول مردادماه ۱۳۹۹، جلسه شورای نگهبان بود. در این نشست ابتدا انتخابات هیئت رئیسه شورای نگهبان برگزار گردید و آیت الله جنتی، ره پیک و کدخدایی به ترتیب بعنوان دبیر، قائم مقام دبیر و سخنگوی شورای نگهبان برای یک سال آینده انتخاب شدند. این انتخابات هر سال در سالگرد تاسیس شورای نگهبان برگزار می گردد.
وی با اشاره به اینکه در ادامه با عنایت به این که هنوز از مجلس مصوبه ای دریافت نشده بود، رسیدگی به اساسنامه های دولتی در دستور کار بود، آورده است: در این نشست به ادامه «اصلاحیه اساسنامه صندوق کارآفرینی امید»، «اصلاحیه اساسنامه سازمان هواپیمایی کشوری» و «اساسنامه صندوق پشتیبانی از فرصت های شغلی افراد دارای معلولیت تحت پوشش سازمان بهزیستی کشور» رسیدگی شد و بررسی هر سه مورد مذکور به اتمام رسید.
عضو حقوقدان شورای نگهبان تصریح کرد: در اصلاحیه اساسنامه سازمان هواپیمایی کشوری، در بند ۶ ماده ۶ آن، یکی از وظایف رئیس سازمان را اتخاذ تصمیم در مورد «خرید خدمات فنی و مهندسی و هرگونه خدمات مشاوره از اشخاص حقیقی و حقوقی داخلی و خارجی» دانسته است که از نظر شورای نگهبان این ابهام وجود داشت که انجام چنین وظیفه ای از جانب رئیس سازمان، آیا با رعایت اصل ۸۲ قانون اساسی، سیاست های کلی تولید ملی و قوانین و مقررات در رابطه با این مورد است یا خیر؟
طحان نظیف نوشت: چون که بر مبنای اصل ۸۲ قانون اساسی، استخدام کارشناسان خارجی از سوی دولت ممنوع می باشد مگر در موارد لزوم و با تصویب مجلس شورای اسلامی.
وی در بخش دیگری از گزارش خود آورده است: همینطور با عنایت به این که بر مبنای قانون پشتیبانی از معلولان، بانک مرکزی به صورت منجز مکلف شده است، مجوزهای لازم جهت تأسیس صندوق پشتیبانی از فرصت های شغلی افراد دارای معلولیت را در چهارچوب قوانین و مقررات مربوطه در اختیار وزارت قرار دهد، از نظر شورای نگهبان حکم مندرج در تبصره اساسنامه «صندوق پشتیبانی از فرصت های شغلی افراد دارای معلولیت تحت پوشش سازمان بهزیستی کشور» در مورد اینکه «در صورت انجام عملیات بانکی توسط صندوق، مجوزهای لازم از بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران دریافت می شود»، از این جهت که روشن نیست آیا مقصود این است که در این صندوق عملیات غیربانکی هم انجام می شود یا خیر؟ ابهام داشت.
عضو حقوقدان شورای نگهبان با اشاره به اینکه اساسنامه ها به مثابه اسناد بالادستی و قوانین اداره سازمان ها، شرکت ها، صندوق ها و... هستند، نوشت: آنچه در تصویب اساسنامه های دولتی مهم می باشد اینکه اساسنامه ها باید روشن، دقیق و بدون ابهام نوشته و سپس ابلاغ شوند تا در مقام عمل، راه بر هر برداشت ناصوابی از جانب مجریان و دست اندرکاران بسته شود.

1399/05/20
22:21:14
5.0 از 5
5109
تگهای خبر: ابلاغ , انتخابات , تصویب , حكم
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۳