مجلس ایران دات كام
عمویی :

تهدید هواپیمای مسافربری در مجامع بین المللی دنبال شود

تهدید هواپیمای مسافربری در مجامع بین المللی دنبال شود

سخنگوی كمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس با اعلان اینكه تهدید هواپیمای مسافربری در مجامع بین المللی دنبال شود، اظهار داشت: اقدام آمریكا بدون پاسخ نمی ماند.ابوالفضل عمویی در گفتگو با خبرنگار مهر در واکنش به مواجهه جنگنده آمریکایی با هواپیمای ماهان، گفت: اقدام خطرناک و تهدیدآمیز هواپیمای جنگنده آمریکایی در نزدیک شدن و ایجاد مشکل برای پرواز مسافربری ماهان در شب گذشته نیازمند واکنش جدی است.
وی بیان کرد: این اقدام آمریکایی ها خلاف حقوق بین الملل و آزادی تردد هواپیماهای غیرنظامی در مسیرهای شناخته شده است.
سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس اشاره کرد: باخبر شدیم که دولت بوسیله سازمان هواپیمایی جهانی (ایکائو) دست به شکایت زده است اما فراتر از آن لازم است که این مساله بوسیله سایر مجامع بین المللی هم پیگیری شود.
عمویی اضافه کرد: در وهله اول باید شکایت جمهوری اسلامی ایران از این تهدید تروریستی ایالات متحده، در شورای امنیت سازمان ملل متحد ثبت گردد چونکه اقدام فرماندهی مرکزی نیروهای آمریکا (سازمان تروریستی سنتکام) تهدیدی برای صلح و امنیت منطقه ماست.
وی اظهار داشت: همین طور باید پیام محکمی برای طرف آمریکایی صادر شود، تا آمریکایی ها باخبر باشند که تهدید هواپیماهای مسافربری ما با واکنش جدی مواجه خواهد شد. آمریکایی ها سابقه بسیار تلخی در مورد خطوط مسافربری ما دارند که هنوز فراموش نشده است.
سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس گفت: اصل حضور نیروهای آمریکایی ها در سوریه نامشروع است و اشغال پایگاه التنف که قسمتی از خاک سوریه است، کاملاً غیرقانونی و بی مبناست و بالتبع حضور هواپیماهای آمریکا در این منطقه هم غیر مشروع و ناامن کننده است.
عمویی اشاره کرد: این ادعا از طرف سنتکام که جنگنده های آمریکایی قصد شناسایی داشتند غلط است چونکه هواپیمای ایرانی یک هواپیمای مسافربری ثبت شده و در حال حرکت در یک مسیر شناخته شده برای پروازهای سیویل (غیرنظامی) بوده است و به تبع آن آمریکایی ها بهانه ای برای اقدام مقابل این پرواز نداشته اند.
وی اظهار داشت: حالا که این پرواز مبتلا به اختلال شده و چند نفر از اعضای آن پرواز مصدوم شدند، هزینه های خسارت هایی که وارد شده و مشکلاتی که برای مسافران به وجود آمده، به عهده طرف آمریکایی است و فراتر از آن آمریکایی ها باید بدانند که این اقدام آنان بدون پاسخ نخواهد بود.

1399/05/04
23:26:37
5.0 از 5
2541
تگهای خبر: پیگیری , حكم , دولت , قانون
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۳
لینک دوستان مجلس ایران دات كام