مجلس ایران دات كام

دیوان بذرپاش

دیوان بذرپاش

مجلس ایران دات كام: خبرسازی هایش در بسیج دانشجویی دانشگاه علامه، جنجال های روزنامه اش، بالا آمدنش به همراه محمود احمدی نژاد، عضویتش در هیئت رئیسه مجلس نهم و... سرانجام مهرداد بذرپاش را به ریاست دیوان محاسبات كشور رساند. مدیر جوانی كه خبرسازی هایش، خود به یك دیوان نیاز دارد.


به گزارش مجلس ایران دات کام به نقل از ایسنا، بامداد امروز (چهارشنبه اول مرداد) انتخاب رئیس دیوان محاسبات کشور در دستور کار جلسه علنی مجلس قرار گرفت و نمایندگان با ۱۵۸ رای از مجموع ۲۴۴ نماینده حاضر "مهرداد بذرپاش" را به ریاست دیوان محاسبات انتخاب کردند و وی جانشین عادل آذر رئیس پیشین این نهاد نظارتی مجلس شد. لطف الله فروزنده دیگر کاندیدای ریاست دیوان محاسبات نیز ۸۲ رای کسب نمود.
مهرداد بذرپاش متولد ۲۰ مرداد ۱۳۵۹، فرزند شهید منصور بذرپاش است. وی در دانشگاه صنعتی شریف و در گرایش تولید صنعتی، مدرک کارشناسی صنایع را گرفته، کارشناسی ارشد خودرا در رشته مدیریت اجرایی گرایش برنامه ریزی راهبردی در دانشگاه علامه طباطبایی ستاندن کرده و در همان دانشگاه دکترای مدیریت تکنولوژی گرفته و عضو هیئت علمی دانشگاه صداوسیماست.
بذرپاش ۴۰ ساله بگفته خودش از ۲۰ سالگی در حوزه های مختلف مدیریتی فعالیت نموده و در دوره دانشجویی، مسئول حوزه بسیج دانشجویی بوده که برخی اقدامات وی در دانشگاه ها خبرساز شده است.
با پیروزی اصول گرایان در انتخابات ۹ اسفند ۱۳۸۱ شورای شهر تهران و انتخاب محمود احمدی نژاد بعنوان شهردار تهران در سال، بذرپاش ۲۲ ساله که در آن زمان ریاست بسیج دانشجویی دانشگاه شریف را بر عهده داشت از طرف احمدی نژاد بعنوان مشاور شهردار تهران برگزیده شد. بذرپاش در سال ۱۳۸۵ و در سودای رسیدن به شهرداری تهران کاندیدای نمایندگی شورای شهر تهران شد اما در این آرزوی خود ناکام ماند.
وی در دوران ریاست جمهوری محمود احمدی نژاد توانست خودرا بالا بکشد و ابتدا از طرف احمدی نژاد بعنوان مشاور رئیس جمهور منصوب گردید و بعد از آن در فروردین ۱۳۸۶ با حکم احمد قلعه بانی مدیرعامل وقت سایپا بعنوان مدیرعامل شرکت پارس خودرو منصوب گردید و تنها چند ماه بعد و در بهمن ۱۳۸۶ در صورتیکه تنها ۲۸ سال سن داشت بعنوان مدیرعامل سایپا جای احمد قلعه بانی را گرفت و تا سال ۱۳۸۸ در این سمت حضور داشت. مدیریت بذرپاش در پارس خودرو و سایپا منتقدان و موافقانی داشت.
با روی کار آمدن دولت دوم احمدی نژاد، این مدیر خبر ساز که مانند رئیس جمهور وقت، گاه اظهار نظرهایش مشکلاتی را ایجاد می کرد، به دولت دهم رفت و در دوم مرداد ۱۳۸۸ از طرف احمدی نژاد بعنوان معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان ملی جوانان برگزیده شد. با زمزمه های تلاش احمدی نژاد برای انحلال سازمان ملی جوانان و همین طور اختلاف نظر بذرپاش با رئیس دولت وقت بر سر اسفندیار رحیم مشایی در جلسه ۲۸ آذر ۱۳۸۹ دولت، وی از طرف احمدی نژاد از این سمت برکنار شد و جای خودرا به فرحناز ترکستانی داد و بعد از آن عزمش را برای نمایندگی مجلس جزم کرد.
بذرپاش در انتخابات ۱۲ اسفند ۱۳۹۰ مجلس نهم از حوزه انتخابیه تهران، ری، اسلامشهر و شمیرانات کاندیدا شد و با کسب با ۳۵۱ هزار و ۵۲۵ رأی بعنوان نفر بیستم تهران به دور دوم راه پیدا کرد و در مرحله دوم توانست بعنوان نماینده پارلمان انتخاب گردد. وی در مجلس نهم از طرف نمایندگان بعنوان عضو هیئت رئیسه برگزیده شد.
وی همین طور مدیرمسئولی روزنامه اصولگرای وطن امروز را بر عهده دارد که با تیترها و برخی گزارشات جنجالی خود خبرساز می شود. این روزنامه به خصوص با روی کار آمدن دولت روحانی مواضع تندی مقابل رئیس جمهور، وزرا و البته اصلاح طلبان اتخاذ نموده است.
عضویت در هیئت نمایندگان اتاق بازرگانی و صنایع و معادن ایران، ریاست هیئت مدیره بنیاد اجتماعی برکت احسان و ریاست فرهنگسرای خاوران از دیگر مسئولیت هایی است که بذرپاش در طول این مدت بر عهده داشته است.
با زمزمه های احتمال انتخاب بذرپاش بعنوان رئیس جدید دیوان محاسبات کشور، بعضی از افراد انتقاداتی را به این تصمیم وارد کردند. بطور مثال احمد توکلی نماینده ادوار مجلس و رئیس هیئت مدیره دیده بان شفافیت و عدالت در نامه ای به محمدباقر قالیباف رئیس مجلس یازدهم به این مساله اعتراض کرد.
با تمام انتقادات، به هر حال بذرپاش بعنوان رئیس جدید دیوان محاسبات کشور انتخاب شده است و باتوجه به روابط گذشته او با محمود احمدی نژاد، برخی این انتخاب را به علت نفوذ جریان احمدی نژاد در مجلس یازدهم می دانند.
دیوان محاسبات کشور که حالا بذرپاش ریاست آنرا بر عهده دارد، مؤسسه ای دولتی است که در امور مالی و اداری مستقل است و زیر نظر مجلس شورای اسلامی بعنوان بازوی نظارتی آن عمل می کند. این دیوان به کلیه حسابهای وزارتخانه، مؤسسات، شرکتهای دولتی و سایر دستگاههائی که به نحوی از انحاء از بودجه کل کشور استفاده می نمایند به ترتیبی که قانون مقرر می کند رسیدگی یا حسابرسی می کند تا هیچ هزینه ای از اعتبارات مصوب تجاوز نکرده و هر وجهی در محل خود به مصرف رسیده باشد. دیوان محاسبات حسابها و اسناد و مدارک مربوطه را برابر قانون جمع آوری و گزارش تفریغ بودجه هر سال را به انضمام نظارت خود به مجلس شورای اسلامی تسلیم می کند. دیوان محاسبات در اصطلاح حقوقی چنین تعریف شده است:
«دیوان محاسبات دادگاهی است مالی که مأمور معاینه و تفکیک محاسبات اداره مالیه و تفریغ کلیه حسابداران خزانه بوده و نیز نظارت می کند که هزینه های معینه در بودجه از میزان معین شده تجاوز نکند و تغییر و تبدیل نیابد و هر وجهی در محل خود صرف شود و نیز مکلف است که در امر معاینه و تفکیک محاسبات ادارات دولتی و جمع آوری سند خرج محاسبات و صورت کلیه محاسبات مملکتی اقدام نماید.»
با توجه به صراحت قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران چگونگی ساختاری و مفهوم چنین تعریفی بطور صریح در اصول ۵۴ و ۵۵ قانون اساسی آمده است. دیوان محاسبات کشور علاوه بر ستاد مرکزی مستقر در پایتخت، در کلیه مراکز استانها نیز به سبب قانون تشکیلات استانی دارد.
منبع:

1399/05/02
16:46:05
5.0 از 5
3215
تگهای خبر: انتخابات , حكم , دادگاه , دولت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۳
لینک دوستان مجلس ایران دات كام