مجلس ایران دات كام
آیت الله جنتی:

مجلس برای تغییر وضعیت افزایش قیمت ها تدبیر كند

مجلس برای تغییر وضعیت افزایش قیمت ها تدبیر كند

دبیر شورای نگهبان اظهار داشت: در طول این مدت قیمت اجناس هر روز افزایش می یابد كه این مسأله اقشار مختلف مردم را گرفتار مشكل كرده است و مجلس باید هر چه زودتر و با اولویت برای تغییر این وضعیت تدبیر كند.به گزارش مجلس ایران دات کام به نقل از پایگاه اطلاع رسانی شورای نگهبان، آیت الله احمد جنتی دبیر شورای نگهبان، بامداد امروز دوشنبه (۳۰ تیر ۱۳۹۹) در نشست هم اندیشی با اعضای هیئت رئیسه مجلس یازدهم که در محل شورای نگهبان برگزار شد، اظهار داشت: در ابتدا باید به شما نمایندگان محترم مردم که توفیق خدمت رسانی در هیئت رئیسه مجلس را پیدا کردید، تبریک عرض کنم که امیدواریم در ضمن ۴ سال دوره نمایندگی به درستی وظایف خودرا انجام داده و خدا و مردم از شما راضی باشند.
آیت الله جنتی با اشاره به آیات گوناگون قرآن کریم در خصوص ثبت و ضبط اعمال انسان متذکر شد: هر عمل و سخنی که از انسان صادر می شود، همگی ثبت می شود و انسان باید دائماً مراقب اعمال و رفتار خود باشد و پیش از آنکه به حسابش رسیدگی شود خود به حسابش برسد.
وی خطاب به اعضای هیئت رئیسه مجلس اشاره کرد: برخی از شما عزیزان و خیلی از نمایندگان مجلس فعلی برای اولین دوره است که وکیل مردم شده اید؛ پس قدر خود و خدمتی که به مردم می کنید را بدانید و دائماً «خود مراقبتی» داشته باشید چونکه ۴ سال به سرعت می گذرد و بعد از اختتام دوره باید اعمالتان مورد رضایت خدا و مردم باشد.
دبیر شورای نگهبان با اعلان اینکه هر نماینده و مسئولی باید از عاقبت گذشتگان خود در آن مسئولیت درس بگیرد، اضافه کرد: همانطور که رهبر معظم انقلاب از شما و سایر نمایندگان مجلس یازدهم تعریف و حمایت کردند، باید تا آخر دوره نمایندگی روحیه جهادی و انقلابی خودرا حفظ نموده و با کارآمدی رضایت مردم را داشته باشید.
«نظارت مجلس بر مجلس» مهم است
وی مقوله «نظارت مجلس بر مجلس» را امری بسیار مهم عنوان و اشاره کرد: هیئت نظارت بر رفتار نمایندگان کارایی و کارآمدی لازم را نداشت و در مقطع گذشته به خیلی از سوء رفتارها و تخلفات نمایندگان به درستی رسیدگی نکرد؛ همانطور که رهبر عزیز انقلاب فرمودند خوب بودن یک چیز، و خوب ماندن یک مسئول تا آخر، امری مهم تر است؛ بدین جهت امیدوارم نقاط ضعف هیئت نظارت بر رفتار نمایندگان، اصلاح و به هیئتی کارآمد تبدیل گردد.
توصیه بعدی آیت الله جنتی به اعضای هیئت رئیسه و نمایندگان مجلس، حفظ وحدت کلمه و کنارگذاشتن اختلافات اساسی بود.
وی در همین زمینه تاکید کرد: همه دستگاه ها و قوای نظام اسلامی باید به هم کمک کنند و هم افزایی داشته باشند؛ هرجا ضربه خورده ایم از اختلاف بوده است، بدین جهت باید مجلس «وحدت کلمه» را در درون خود نیز حفظ کند؛ دسته بندی کردن یکدیگر در مجلس خوب نیست، بااینکه کار تشکیلات و فراکسیونی بین افراد همفکر کار خوب و ضروری می باشد، اما نباید نمایندگان در مقابل یکدیگر قرار بگیرند.
دبیر شورای نگهبان توجه به سیاست های کلی نظام را به مجلسی ها سفارش کرد و اظهار داشت: سیاست های کلان نظام از طرف رهبر انقلاب ابلاغ گردیده و دستگاه های مختلف همچون دولت و مجلس و قوه قضائیه باید بخش های مربوط به خود درباره این سیاست ها را اجرا کنند؛ مجلس محترم نیز باید توجه لازم به این سیاست ها همچون سیاست های کلی قانوگذاری و انتخابات داشته باشد.
وی با اشاره به سیاست های کلی انتخابات و نقصها قانون انتخابات فعلی، اشاره کرد: به سبب اشکال در قانون انتخابات، ۱۶ هزار نفر در انتخابات اخیر ثبت نام کردند و هم شورای نگهبان بعنوان ناظر و هم دولت بعنوان مجری را شدیداً به سختی انداختند؛ این مسأله بیان کننده آن است که قانون ایراد دارد و باید اصلاح شود؛ البته شورای نگهبان نیز آمادگی دارد که همه ظرفیت های کارشناسی خودرا دراین زمینه در اختیار مجلس بگذارد.
آیت الله جنتی در سفارش بعدی به اعضای هیئت رئیسه مجلس، اظهار داشت: در تهیه طرح ها و پیشنهادات لوایح، کارشناسان پژوهشکده شورای نگهبان می توانند از بدو کار به نمایندگان کمک کنند؛ چونکه در خیلی از موارد، طرح ها تهیه می شود و که ایرادات و ابهامات فراوانی دارد و بعد از تصویب از طرف شورای نگهبان رد می شود که با مشاوره کارشناسان ما این پروسه اصلاح می شود.
دبیر شورای نگهبان در ادامه سخنانش به شیوع ویروس کرونا اشاره نمود و اظهار داشت: ویروس منحوس کرونا در همه شئون سیاسی، اقتصادی، فرهنگی و روابط اجتماعی و روابط بین دولت ها اثر گذاشته که بیشترین اثر بر روی مسائل اقتصادی هم در بُعد داخلی و هم در عرصه جهانی بوده است.
وی اضافه کرد: در طول این مدت سکه و ارز بالا رفته و قیمت اجناس هم هر روز افزایش می یابد که این مسأله اقشار مختلف مردم را گرفتار مشکل کرده است و مجلس باید هر چه زودتر و با اولویت برای تغییر این وضعیت تدبیر نماید.
اعمال نظارت شورای نگهبان تا قبل از بررسی اعتبارنامه ها میسر است
آیت الله جنتی در ادامه درباره وظیفه نظارتی شورای نگهبان هم سخن گفت و گفت: طبق قانون، شورای نگهبان تا قبل از بررسی اعتبارنامه نمایندگان و صلاحیت آنها برمبنای مستندات مراجع قانونی مختلف عمل می کند و مانع از تصدی مناصب توسط افراد ثروت اندوز و ناسالم می شود؛ گرچه نظارت ما بر روی نمایندگان دائمی است، اما شورا به سبب اشکال قانونی نمی تواند در دوره ۴ ساله نمایندگی، فردی که گرفتار انحراف و فساد می شود را از ادامه کار منع کند که این نقیصه باید برطرف شود.
دبیر شورای نگهبان در سفارش ای دیگر، عدم دخالت نمایندگان مجلس در عزل و نصب های اجرایی را متذکر شد و گفت: متأسفانه در بعضی ادوار مجلس بعضی نماینده ها مبادرت به دخالت در عزل و نصب های بی مورد و غیرمعقول می کردند؛ شما حتما باید بر کار دولت نظارت کنید و درباره انتصاب افراد نالایق سؤال کنید و تذکر بدهید، ولی حق دخالت در حوزه اجرا را ندارید.
«انقلابی ماندن» محور بعدی سخنان آیت الله جنتی بود که خطاب به اعضای هیات رئیسه مجلس اظهار داشت: همانطور که رهبر معظم انقلاب گفتند این مجلس انقلابی است و ما معتقدیم که باید تا آخرین روز کاری مجلس هم انقلابی بماند و حافظ اصول و ارزش های انقلاب اسلامی باشد.
وی در خاتمه با اشاره به نزدیک بودن روز عرفه و احتمال عدم برگزاری مراسم روز عرفه به سبب بیماری کرونا اشاره کرد: دعای عرفه، عاشقانه های امام حسین (ع) با خداست و اگر شرایط مانع از حضور جمعی در این دعا شد، حتما آنرا به صورت انفرادی در منزل بخوانید و از فیوضات آن بهره مند شوید.
در این هم اندیشی کدخدایی قائم مقام دبیر شورای نگهبان با مثبت ارزیابی کردن این جلسه ابراز امیدواری کرد این تعاملات ادامه یابد و جلسات کارشناسی نیز با حضور کارشناسان پژوهشکده شورا برگزار شده و از این ظرفیت در امتداد تصویب قوانین بهتر و کارآمدتر استفاده گردد.
در این جلسه آقایان قاضی زاده هاشمی، نیکزاد، امیرآبادی، پیرهادی، فرهنگی، متفکر آزاد، دهنوی، موسوی لارگانی، حاجی دلیگانی و کریمی فیروزجایی حضور داشتند و دیدگاه های خودرا پیرامون موضوعات و مسائل روز کشور، مشکلات اقتصادی و معیشتی، اصلاح قانون انتخابات و راهکارهای ارتقای کیفیت قانونگذاری در مجلس یازدهم را مطرح نمودند که محورهای این سخنان به شرح زیر است:
تأکید بر همکاری هرچه بیشتر مجلس شورای اسلامی و شورای نگهبان برای افزایش هماهنگی ها، ارتقای کیفیت قانونگذاری و جلوگیری از اطاله وقت در رفت و برگشت مصوبات میان مجلس و شورای نگهبان؛
* بررسی و بهبود نحوه نظارت بر رفتار نمایندگان در طول مدت ۴ ساله نمایندگی؛
* درخواست تعامل بیشتر با پژوهشکده شورای نگهبان جهت بهبود روند قانونگذاری؛
* درخواست بازتعریف رجل سیاسی برای انتخابات ریاست جمهوری؛
* تاکید بر لزوم اصلاح قانون انتخابات؛
* درخواست تجدیدنظر شورای نگهبان در تفسیر کارکرد و حوزه اختیارات شوراهای اسلامی شهر و روستا؛
* درخواست بازبینی در روند اصلاح بودجه در مجلس؛
* تاکید بر لزوم تعیین تکلیف و ارائه راهکار برای بحث نظارت بر انتخابات شوراهای اسلامی شهر و روستا.


منبع:

1399/04/30
23:52:01
5.0 از 5
5564
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۲