مجلس ایران دات كام
قالیباف با حضور در كمیسیون اجتماعی:

تصمیم گیری ها بر مبنای كارآمدسازی، مردمی سازی و شفافیت باشد

تصمیم گیری ها بر مبنای كارآمدسازی، مردمی سازی و شفافیت باشد

رئیس مجلس شورای اسلامی تاكید دارد در دوره مجلس یازدهم اصالت با كمیسیون ها است و باید تصمیم گیری ها بر مبنای كارآمدسازی، مردمی سازی، شفافیت و هوشمندسازی باشد.به گزارش مجلس ایران دات کام به نقل از مهر، محمدباقر قالیباف با حضور در جلسه امروز (یکشنبه، ۲۲ تیرماه) کمیسیون اجتماعی مجلس با تاکید بر اینکه در بحث تحول مجلس اصالت با کمیسیون ها است، بیان نمود: در نظر دارم در هفته در جلسه دو کمیسیون تخصصی حضور پیدا نماییم و برنامه های راهبردی هر کمیسیون را پیش ببرم، در این نشست هم در نظر داریم صحبت ها، نقطه نظرات شنیده شود تا در جلسات آینده سند استراتژیک بین اعضای کمیسیون و بنده تنظیم و نهایی شود.
رئیس مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه رویکرد اجتماعی مناسب رشد جامعه است، تصریح کرد: تجربه پیروزی انقلاب اسلامی و هر مبحث موفق دیگری در کشور نشان داد که رویکرد اجتماعی منجر به موفقیت در جامعه می شود، مردمی سازی یکی از مصادیقی است که مجلس به دنبال آن است به این معنا که دولت در کارهایی که مسئولیت آنرا می توان بر عهده مردم قرار داد، دخالت نکند چون که مردم با حداقل آسیب، فساد و حاشیه کارها را انجام می دهند و دولت باید حکمرانی و کنترل را در دست داشته باشد.
وی با اشاره به اینکه اهمیت بحث اجتماعی این است که باید مردم محور کار قرار گیرند، تاکید کرد: زمان شناسی یکی از مهمترین مسائلی است که باید در حوزه اجتماعی در نظر گرفت. اگر الان اولویت کمیسیون اجتماعی را تبیین نماییم باید گفت در دهه پیش رو مبحث تأمین اجتماعی، درمان و صندوق های بازنشستگی باید مورد نظر قرار گیرد.
قالیباف تصریح کرد: باید زنجیره ناکارآمدی را در گام های بعدی از بین برد، مسکن و مبحث بازنشستگان می تواند همچون اقدامات پیشگیرانه در این حوزه باشد.
رئیس دستگاه قانونگذاری کشور با اشاره به ۴ محور اساسی مجلس یازدهم یعنی هوشمندسازی، شفاف سازی، کارآمدسازی و مردمی سازی عنوان کرد: در کمیسیون اجتماعی و یا هر کمیسیونی نباید تصمیمی خارج از این ۴ محور گرفته شود. به صورت مثال برای رسیدگی به محرومین باید آمار و اطلاعات دقیق داشته باشیم ازاین رو هوشمندسازی می تواند در انسجام اطلاعات و یکپارچه کردن آنها کمک رسان باشد، هم اکنون اطلاعات در کشور جزیره ای است و امکان پردازش آن وجود ندارد ازاین رو تصمیمات منطبق بر داده ها نخواهد بود و به عدالت رفتار نمی گردد.
وی با تاکید بر اینکه در کمیسیون باید موضوعات بر مبنای اولویت ها بررسی شود، اظهار داشت: این درست نیست که مباحث موردی و در زمان بندی خاص رسیدگی و به پایان برسد بلکه با اولویت بندی کردن مسائل می توانیم هم عرض موضوعات را حل نماییم و خواهیم دید با حل موضوعات اصلی مسائل دیگر هم حل و فصل خواهد شد.
رئیس مجلس شورای اسلامی با انتقاد از به کارگیری پول و سرمایه برای ایجاد اشتغال تصریح کرد: آمارهای چند هزار میلیاردی برای ایجاد اشتغال عرضه می شود اما خروجی آنها منطبق بر آمارهای اشتغال نیست چون که سیستمی و مردمی نگاه نکرده ایم ازاین رو تاکید بر شفافیت، هوشمندسازی، کارآمدسازی و مردمی سازی دارند.
قالیباف تاکید کرد: قول می دهیم در این دوره از مجلس کارهای روی زمین مانده سند چشم انداز ۲۰ ساله با استفاده از ظرفیت های موجود به پایان برسانیم و تنها باید قوانین لازم احصاء شود و نظارت ها پرتوان صورت گیرد، اعتقاد دارم که نمی توان از تهران و پشت میز به فکر حل مسائل در حوزه های انتخابیه باشیم و بگوییم کس دیگر رصد می کند، ما نمایندگان باید پای کار باشیم تا مسائل حل شود.
رئیس مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه کمیسیون اجتماعی فصل مشترکی با سایر کمیسیون ها دارد، عنوان کرد: باید این فرصت فراهم گردد تا سایر کمیسیون ها، نخبگان، ذینفعان و صاحبنظران در کمیسیون حاضر شوند و مباحث خویش را مطرح کنند چون که اعتقاد داریم در این دوره از مجلس اصالت با کمیسیون ها است.


منبع:

1399/04/22
23:21:52
5.0 از 5
5803
تگهای خبر: حكم , دولت , طرح , قانون
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۴