مجلس ایران دات كام
بیانیه نمایندگان مجلس:

برجام ابزار فشار اروپا بر ایران

برجام ابزار فشار اروپا بر ایران

به گزارش مجلس ایران دات كام بیش از 240 نماینده مجلس در اطلاعیه ای ضمن محكومیت قطعنامه شورای حكام آژانس، آورده اند: مجلس از دولت می خواهد كه اجرای داوطلبانه پروتكل الحاقی را متوقف و نظارت ها را آفلاین كند.به گزارش مجلس ایران دات کام به نقل از مهر، علی کریمی فیروزجایی عضو هیئت رئیسه مجلس در جلسه علنی امروز (یکشنبه) مجلس شورای اسلامی بیانیه بیش از ۲۴۰ تن از نمایندگان ملت ایران در مجلس شورای اسلامی در واکنش به قطعنامه شورای حکام آژانس بین المللی انرژی اتمی مقابل جمهوری اسلامی ایران را قرائت کرد.
متن این بیانیه به شرح زیر است:
جمهوری اسلامی ایران بعنوان کشوری که در تاریخ نیم قرن عمر معاهده NPT بالاترین سطح از همکاری و بیشترین شفافیت را با آژانس داشته است، قطعنامه شورای حکام آژانس بین المللی انرژی اتمی را زیاده خواهی آشکار می داند.
جمهوری اسلامی پروتکل الحاقی را به صورت داوطلبانه و نه برمبنای وظایف پادمانی خود اجرا کرده است. برمبنای آمار رسمی گزارش های مدیرکل آژانس تنها در ۵ سال قبل سختگیرانه ترین بازرسی ها در تاریخ آژانس شامل سالانه امکان بیش از ۳۰ دسترسی تکمیلی و سرزده برمبنای پروتکل الحاقی در ایران انجام شده است.
بر اساس گزارش سالانه بازرسی های آژانس در طول زمانی ۱۳۹۲ تا ۱۳۹۸ کل بازرسی ها از ایران از ۴ درصد به ۲۰ درصد کل بازرسی های جهان و از ۹۳ درصد کشورهای مشابه افزایش یافته است.
مجلس شورای اسلامی ضمن تشکر از کشورهایی که با این فضاحت آشکار همراهی نکردند، این قطعنامه غیرالزام آور را نشانه دیگر از فرهنگ سلطه حاکم بر آژانس بین المللی انرژی اتمی می داند که بواسطه آن سال ها است برخی از اعضای دارای سلاح اتمی را که خود هیچ پایبندی به تعهدات ذیل NPT نداشته اند و کشورهای دیگر را از پیگیری حقوقی خود جهت استفاده صلح آمیز از انرژی اتمی محروم کرده اند.
سیاست فشار اروپایی برای به اصطلاح حفظ برجام نشان میدهد ۳ کشور اروپایی انگلیس، فرانسه و آلمان از ابتدا نگاه سازنده و مبتنی بر احترام به حقوق ملت ایران نداشته و برجام را ابزاری برای فشار بر ایران برای تن دادن به خواسته های غیراصولی خود تصور کرده اند.
با کمال تأسف تناقض کامل رفتار و گفتار این کشورهای اروپایی که از یک سو بانی قطعنامه غیرقانونی مقابل ملت ایران و از طرف دیگر مدعی پایبندی به برجام و کوشش برای حفظ آن هستند نشانگر آن است که آنها بار دیگر در دام آمریکا و رژیم صهیونیستی گرفتار شده و همگام با تلاش آنها برای تکمیل پروژه ناکام فشار حداکثری آمریکا بر جمهوری اسلامی ایران ضربه ای دیگر به چندجانبه گرایی بین المللی وارد کرده اند.
مجلس شورای اسلامی تن دادن به چنین اخاذی سیاسی آشکار را بنا نهادن سابقه ای غلط در پذیرش فرهنگ سلطه حاکم بر آژانس می داند که موجب ریشه دارتر شدن تبعیض ساختاری ذاتی در NPT خواهد شد.
مجلس شورای اسلامی از دولت محترم می خواهد که اجرای داوطلبانه پروتکل الحاقی را متوقف و نظارت ها را آفلاین کند.
امید است آژانس بین المللی انرژی اتمی رویه نادرست و خطرناک در تعامل با جمهوری اسلامی را تصحیح و نظام پادمانی آژانس را به صورت حرفه ای و مستقل و نه متأثر از فشارهای سیاسی و خصمانه برخی اعضای شورای حکام اجرا نماید.
مجلس شورای اسلامی قطعنامه شورای حکام آژانس بین المللی انرژی اتمی را که به پیشنهاد ۳ کشور اروپایی انگلیس، فرانسه و آلمان و تحت فشار رژیم حاکم بر آمریکا و رژیم جعلی صهیونیستی در تاریخ ۳۰ خرداد ۱۳۹۹ مقابل منافع ملی ایران به تصویب رسید به شدت محکوم کرده و آنرا نشانه دیگر از وجود تبعیض ساختاری در آژانس بین المللی می داند.


منبع:

1399/04/01
14:34:16
5.0 از 5
5934
تگهای خبر: پیگیری , تصویب , دولت , قانون
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۵