مجلس ایران دات كام
رییس سابق كمیسیون فرهنگی پاسخ داد

واكنش به ادعای كوتاهی مجلس دهم در پشتیبانی از رشد جمعیت

واكنش به ادعای كوتاهی مجلس دهم در پشتیبانی از رشد جمعیت

به گزارش مجلس ایران دات كام نماینده سابق مجلس اظهار داشت: مجالس نهم و دهم و كمیسیون فرهنگی آن برای افزایش نرخ رشد موالید همه همت خودرا به كار بست.


به گزارش مجلس ایران دات کام به نقل از ایسنا، جمشید جعفرپور، رئیس کمیسیون فرهنگی مجلس دهم در واکنش به اظهارات علی آقا محمدی که مجلس دهم را به کوتاهی در زمینه رشد جمعیت متهم کرده بود، در گفت و گو با خبرگزاری ایسنا اظهار داشت: مجلس شورای اسلامی در پشتیبانی از نرخ رشد جمعیت کوتاهی نداشت، بلکه برآورد اشتباه سازمان برنامه از بار مالی طرح مجلس سبب شد که تصویب این طرح با مانع رو به رو شود.
جعفر پور با بیان این که مجلس نهم و دهم در زمینه پشتیبانی از رشد موالید، مصوباتی داشته اند اظهار داشت: همچون این مصوبات، قانون اصلاح قوانین جمعیت و تنظیم خانواده مصوب ۱۳۷۲ بود که هر گونه مزایا و پشتیبانی از فرزندان چهارم و بیشتر که پیش تر منع شده بود، با تصویب مجلس نهم همه این مشوق ها برقرار گردید.
رئیس سابق کمیسیون فرهنگی مجلس همین طور با اشاره به طرح موسوم به جمعیت و تعالی خانواده اضافه کرد: این طرح در کمیسیون فرهنگی مجلس نهم با بهره گیری از کارشناسان دستگاههای مختلف دولتی و متخصصین جمعیت شناسی با وقت گذاری بسیار به طور همه جانبه عوامل تاثیر گذار در افزایش نرخ رشد جمعیت را مورد توجه قرار داد و با ۵۵ ماده برای قرار گرفتن در نوبت دستور ارسال شد. همین طرح باردیگر در مجلس دهم در دستور کمیسیون فرهنگی قرار گرفت و در چارچوب ۴۴ ماده جمع بندی شد؛ منتها سازمان برنامه با این توجیه که بار مالی عظیمی دارد و شرایط تحریم اجازه عملی شدن نمی دهد، با آن مخالفت داشت.
جعفرپور سوتفاهم سازمان برنامه و بودجه نسبت به طرح جمعیت و تعالی خانواده را ناشی از برآورد ۱۱ هزار میلیارد تومانی اجرای این طرح در مدت یک سال دانست و اضافه کرد: اولا همه آنچه در طرح پیش بینی شده بود، قرار نبود در مدت یک سال اجرا شود و اجرای آن می شد به صورت پلکانی و فاز به فاز باشد؛ ثانیا خیلی از تکالیف این طرح از محل بودجه سنواتی دستگاه ها قابل اجرا بود و نیازی به بودجه جداگانه نداشت.
رئیس کمیسیون فرهنگی مجلس دهم افزود: بعنوان مثال در این طرح پیش بینی شده بود که صدا و سیما درباره فرزندآوری برنامه های تشویقی و ترویجی از قبیل فیلم و سریال و میزگرد تولید نماید. مسلما تولید این برنامه ها از محل بودجه سنواتی صدا و سیما قابل انجام بود؛ چونکه به هر حال صدا و سیما برای تولید فیلم و سریال بودجه در اختیار داشت و کافی بود مضمون و رویکرد تولیداتش را تشویق فرزندآوری قرار دهد.
جعفرپور اظهار نمود باتوجه به مخالفت دولت به ناچار و برخلاف کارشناسی اعضای کمیسیون طرح باردیگر بازبینی شد و موادی که به زعم سازمان برنامه هزینه بر بود حذف شد و به ۳۵ ماده کاسته شد.
جعفرپور در آخر افزود: مجلس نهم و دهم و کمیسیون فرهنگی آن برای افزایش نرخ رشد موالید همه همت خودرا برای تصویب طرح ویژه اش در این مساله به کار بست و طرح را در کمیسیون هم تصویب کرد؛ پس حالا باتوجه به آماده بودن مواد طرح اقتضا دارد به فوریت این مساله در دستور صحن مجلس قرار گیرد تا از فرصت موجود پنجره جمعیتی که هنوز به روی جامعه ما باز است در جهت رساندن جمعیت به نرخ جایگزینی پیش بینی شده در طرح استفاده گردد.1399/03/23
20:50:59
5.0 از 5
5881
تگهای خبر: تصویب , دولت , طرح , قانون
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۲