مجلس ایران دات كام
نماینده مردم آبادان در مجلس شورای اسلامی تأكید كرد:

ضرورت تقویت جایگاه بنادرخوزستان

ضرورت تقویت جایگاه بنادرخوزستان

به گزارش مجلس ایران دات كام نماینده مردم آبادان در مجلس اظهار داشت: خوزستان در سالیان نه چندان دور قطب تجارت دریایی بود اما حالا جایگاه بنادر این استان در حال تنزل است.جلیل مختار در گفتگو با خبرنگار مهر اظهار نمود: خوزستان مهد اقتصاد کشور است و «تجارت» یکی از قابلیت های مهم اقتصادی این استان از دیرباز بوده است.
وی اضافه کرد: علاوه بر حمل و نقل ریلی و هوایی، خوزستان در بخش «تجارت دریایی» دارای جایگاه اول در کشور بوده است و پیشینه این استان گواه این مدعاست.
نماینده مردم آبادان در مجلس شورای اسلامی خاطرنشان کرد: از دیرباز بندر امام خمینی (ره) قطب و پایلوت واردات کالای اساسی و غله کشور بود اما در سال های گذشته به دلایلی شاهد آن هستیم که بنادر دیگر در این بخش تقویت شده اند و متأسفانه بندر امام در حال از دست دادن این امتیاز و خصوصیت منحصر به فرد است.
وی اظهار داشت: بنادر آبادان و چوئبده و اروندکنار به علت هم جواری با منطقه آزاد اروند می توانند نقش مهمی را در واردات و صادرات ایفا کنند اما متأسفانه شاهد روزمرگی و بی تحرکی در این بنادر بخصوص بنادر اروندکنار و چوئبده هستیم.
وی اضافه کرد: مردم اروندکنار و چوئبده از دیرباز پیشینه آنها «تجارت» و «لنج داری» است اما در سال های اخیر شاهد بیکاری مردم این دو شهر و فروش لنج ها یا مهاجرت اهالی به شهرهای بندری دیگر همچون بوشهر هستیم.
مختار اظهار داشت: متأسفانه با وجود تذکرات مختلف ما به مسؤلان سازمان بنادر و وزارت راه، شاهد هیچ گونه اقدام جدی برای رونق و توسعه بنادر چوئبده، اروندکنار نیستیم و اراده ای برای رفع مشکلات این بنادر وجود ندارد.
وی افزود: درصدد هستیم با استفاده از ظرفیت های قانونی برای تغییر وضع موجود در بنادر آبادان گام های جدی برداریم تا این بنادر را از رکود و بی تحرکی خارج سازیم.
نماینده مردم آبادان در مجلس شورای اسلامی اضافه کرد: بنادر آبادان، اروندکنار و چوئبده همچون بنادر هندیجان و گناوه و دیلم باید به بنادر واردات کالاهای ملوانی تبدیل شوند تا این شهرها از وضعیت فعلی بیرون بروند تا مردم برای تهیه کالاهای مورد نیاز خود ناچار به رفتن به گناوه و هندیجان نباشند.

1399/03/22
20:10:48
5.0 از 5
5989
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۳