مجلس ایران دات كام

چرا اعضای شورای نگهبان نسبت به اصلاحیه قانون انتخابات موضع گیری كردند؟

چرا اعضای شورای نگهبان نسبت به اصلاحیه قانون انتخابات موضع گیری كردند؟

به گزارش مجلس ایران دات كام عضو حقوقدان شورای نگهبان در مطلبی در اینستاگرام به این سؤال پاسخ داده كه چرا اعضای شورای نگهبان نسبت به اصلاحیه قانون انتخابات موضع گیری كردند؟


به گزارش مجلس ایران دات کام به نقل از ایسنا، یادداشت هادی طحان نظیف در اینستاگرام به شرح زیر است:

"ابتدا باید میان نظر رسمی شورای نگهبان و نظر اعضای شورا تفکیک قائل شویم. اعضای شورا امکان دارد نسبت به موضوعات کشور نظری داشته باشند، اما وقتی همان مبحث در جلسه شورا مطرح می شود، در تصمیم گیری جمعی نظری خلاف آن اعلام شود؛ بنابراین نظر اعضای شورا، لزوما نظر شورا نیست.
در قانون هم منعی نشده که اعضای شورای نگهبان از اعلام نظر خود راجع به مسائل روز کشور و حتی مصوبات مجلس شورای اسلامی منع شده باشند. ضمن اینکه بالاخره عضو شورای نگهبان هم شهروند این کشور است و مثل همه شهروندان عادی از حق بیان و اظهارنظر قانونی برخوردار می باشد.
در عین حال ما در شورای نگهبان فقهای بزرگ و حقوقدان های معتبر و شناخته شده ای داریم که نسبت به موضوعات مختلف امکان دارد نکاتی داشته باشند، نه از باب عضو شورای نگهبان بودن، بلکه از باب کارشناس فقهی یا حقوقی بودن شان و این نظرات به بهبود حکمرانی می تواند کمک نماید.
اگر مثلا قیمت پراید ۹۰ میلیون تومان شود، دلار ۱۷ هزار تومان شود یا بنزین یکشبه سه برابر شود، چون اینها جزو مصوبات مجلس نبوده و در جلسات شورا بحث نمی گردد، اعضای شورا هم نباید سخنی بگویند و یا اعتراض نمایند؟!
قانون انتخابات موضوعی است که به صورت کامل با شورای نگهبان مرتبط می باشد و حتی اعضای شورا بیشتر از نمایندگان محترم، درگیر مشکلات قانون و اجرای آن هستند؛ همیشه در مورد آن مطالبه بوده اند؛ برای آن هزینه داده اند و البته شاید بیشتر از هر نهادی نگران حق مردم و داوطلبان بوده اند؛ آیا نسبت به قانونی که مصائب نظام انتخاباتی را چند برابر می کند و مشکلاتی را برای مردم، داوطلبان و دستگاه های اجرایی و نظارتی بوجود می آورد باید ساکت باشیم؟ نباید اشکالاتی را که می بینیم به نمایندگان محترم گوشزد نماییم؟ به نظر من این یعنی تعامل مثبت میان شورای نگهبان و مجلس و البته سایر دستگاه ها در موارد دیگر.
منبع:

1399/02/27
15:31:46
5.0 از 5
5982
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۲