مجلس ایران دات كام
ابطحی :

سفارتخانه ها فعال نیستند

سفارتخانه ها فعال نیستند

به گزارش مجلس ایران دات كام عضو فراكسیون نمایندگان ولایی مجلس اظهار داشت: سفرا باید برای تحقق شعار سال، دیپلماسی اقتصادی را در محل خدمت خود پیگیری كنند اما هم اكنون آنان اقدام خاصی در این راستا انجام نمی دهند.محمدجواد ابطحی در گفتگو با خبرنگار مهر، با اعلان اینکه جهش تولید یکی از شاخصهای اصلی برای حل مشکلات کشور است و امنیت اقتصادی و سیاسی را به دنبال دارد، گفت: یکی از راهکارهای تحقق شعار سال این است که دیپلماسی اقتصادی از طرف سفرای ایران در خارج از کشور پیگیری شود.
وی اضافه کرد: متأسفانه شاهد می باشیم که بعضی از سفارتخانه های ما بجای آنکه به تسهیل دیپلماسی سیاسی و اقتصادی توجه نمایند، آنجا حیات خلوتی برای آقازاده ها و نورچشمی های آنان شده است.
عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی متذکر شد: مدتی پیش کمیسیون آموزش مجلس وضعیت مدارس ایرانی خارج از کشور را بررسی کرد که در بررسی های خود به این نتیجه رسیدیم که این مدارس فقط برای تحصیل فرزندان سفرا و رایزن ها به وجود آمده است و ما گفتیم درست نیست که بودجه کشور صرف این افراد شود و آموزش و پرورش در این تگناهای مالی برای آنان معلم خصوصی بفرستد.
ابطحی بیان کرد: اصولاً نظارت جدی و دقیقی روی عملکرد سفارتخانه ها خصوصاً در حوزه دیپلماسی اقتصادی صورت نمی گیرد و بنده مدتی پیش در طرح سوال از وزیر امور خارجه به وی گفتم که باوجود اینکه در برنامه های خود به مجلس برای کسب رأی اعتماد وعده داده بودید که دیپلماسی اقتصادی فعال شود اما این مساله به درستی عملیاتی نشده است.
وی اظهار داشت: همه کشورها به خوبی از ظرفیت سفرای خود در جهت تسهیل روابط اقتصادی استفاده می نمایند و سفرای ایران در خارج از کشور هم باید دراین زمینه فعال تر باشند.
عضو فراکسیون نمایندگان ولایی مجلس شورای اسلامی افزود: باید سفرای ما بازارهای کشوری را که در آن خدمت می کنند، مورد رصد قرار دهند و همین طور با مسئولان بخش خصوصی آنها جلسه بگذارند و امکان صادرات محصولات ایران به آن کشورها و تسهیل مبادلات اقتصادی را فراهم آورند.
ابطحی با تاکید بر اینکه سفرای ایران در خارج از کشور باید علاوه بر فعالیت در جهت تقویت دیپلماسی اقتصادی، در زمینه تقویت تعاملات سیاسی هم فعال باشند، اظهار داشت: سفرا و مسئولان ما در خارج از کشور باید در جلساتی که شرکت می کنند به خوبی از منافع جمهوری اسلامی دفاع کنند و مباحثی را در زمینه تحریم های ناجوانمردانه ای که مقابل کشورمان اعمال می شود، مطرح کنند.
وی گفت: سفرا باید بتوانند ظرفیت های اقتصادی کشورهایی که در آن خدمت می کنند، به خوبی شناسایی کنند تا از این طریق دیپلماسی اقتصادی کشور در سال «جهش تولید» بیش از پیش تسهیل شود.

منبع:

1399/02/13
14:42:19
5.0 از 5
6101
تگهای خبر: اقتصاد , پیگیری , طرح , مجلس
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۴
لینک دوستان مجلس ایران دات كام