مجلس ایران دات كام
حاجی بابایی:

دولت و مجلس برای ارتقای آموزش و پرورش و معیشت معلمان اقدام نمایند

دولت و مجلس برای ارتقای آموزش و پرورش و معیشت معلمان اقدام نمایند

مجلس ایران دات كام: رئیس فراكسیون فرهنگیان مجلس شورای اسلامی با بیان این كه آموزش و پرورش باید جایگاهی فراتر از همه دستگاه ها داشته باشد، بر لزوم اقدام دولت و مجلس در جهت ارتقای جایگاه آموزش و پرورش و پایگاه علمی و معیشتی معلمان تاكید نمود.


به گزارش مجلس ایران دات کام به نقل از ایسنا، در پیام حمیدرضا حاجی بابایی به مناسبت روز معلم آمده است:
«بسم الله الرحمن الرحیم
نقش معلم و مربی در جامعه ما نقش تراز اول است.
مقام معظم رهبری

آموزش و پرورش بعنوان یک نهاد پویا و مولد سرمایه های اجتماعی زمینه ساز توسعه اقتصادی، فرهنگی، سیاسی و اقتصادیست و تعالی و امنیت جوامع به جایگاه تعلیم و تربیت آن جامعه وابسته است.
در این نوع نگرش آموزش و پرورش باید جایگاهی فراتر از همه دستگاه ها داشته باشد و معلم بعنوان مهم ترین رکن آن، به والاترین پایگاه اجتماعی دست یازد و هزینه کردن برای معلم سرمایه گذاری انگاشته شود، اگر معلم را بفهمیم و بفهمند، آن روز است که زندگی معلم گلستان می شود و حاصل این گلستان زیبا و پویا، نیروی انسانی خود باور، توانمند، با بصیرت، آگاه و معطر به شمیم تعهد و تخصص خواهدبود که در سایه این منابع عظیم و ارزشمند، امنیت و استقلال و اعتلای کشور تضمین می گردد، دراین نوع نگرش معلمان نه زیاد هستند و نه زیادی برای اینکه به همان نسبت در تولید سرمایه و سلامت اجتماعی ایفای نقش دارند.

با بزرگداشت مقام شهید مطهری و تبریک فرارسیدن روز و هفته بزرگداشت مقام معلم، به فرهنگیان و پیشکسوتان و بازنشستگان، فرصت را مغتنم شمرده، از معلمان و فرهنگیان عزیز که با وجود بحران جهانی شیوع بیماری کرونا، گرچه با تعطیلی مدارس وقفه ای طولانی در حضور فیزیکی دانش آموزان در مدارس بوجود آمد، بازهم با دغدغه های مقدس معلمان، آموزش وپرورش دانش آموزان کشور را تعطیل نکردند، تا آنجا که مقدور بود، نوای جانبخش دانایی را با کمترین و ساده ترین امکانات موجود، به صورت آموزش های مجازی و دیجیتالی بر بال امواج در گوش دانش آموزان زمزمه کردند و آنجا که محدودیت های تجهیزات و زیرساختهای سخت افزاری و نرم افزاری وجود داشت، معلمان سوار بر بال تعهد و عشق و ایثار با تحمل سختی ها و پذیرش خطرات به کار تعلیم و تربیت کودکان و نوجوانان محروم پرداختند.

تجربه حاصل در بحران جهانی شیوع بیماری کرونا، حامل نکات قابل تاملی است. در این ایام همان گونه که جایگاه کادر سلامت در جامعه ارتقا یافت، جایگاه فرهنگیان نیز در جامعه والاتر شد که جهاد معلم ستودن نادانسته ها وسپردن دانسته ها و ایجاد الگوی عشق و ایثار و تعهد برای دانش آموزان است.
اما فرصت حاضر با وجود همه زیبایی ها سختی هایی نیز به همراه داشت، با وجود همه کوشش های معلمان به لحاظ آماده نبودن زیرساخت ها، خیلی از دانش آموزان و معلمان و والدین برای آموزش های مجازی و دیجیتالی به سختی افتادند و تعدادی نیز از این فرصت محروم بودند.
جای سوال از دولت محترم دارد، چرا با وجود تاکید و تصریح سیاست های ابلاغی مقام معظم رهبری، سند تحول بنیادین، قانون مستحکم برنامه ششم در ایجاد زیرساخت های آموزش های الکترونیک تعلل شده است؟ برای اجرایی شدن ماده ۶۹ قانون برنامه ششم توسعه کشور در خصوص ایجاد زیرساخت های آموزش های الکترونیک در شهرهای زیر جمعیت ۲۰ هزارنفر، روستاها، حاشیه های شهرهای بزرگ که زمانبندی اجرای کامل آن اختتام سال دوم برنامه ششم بوده است، چه اقدامی صورت گرفته و چند درصد از این قانون اجرایی شده است؟ دولت برای اجرایی نمودن این قانون چه اقداماتی در وزارت آموزش و پرورش و وزارت فناوری و ارتباطات انجام داده است؟ چند درصد از مشارکت های بخش غیردولتی در این عرصه جلب شده است؟ نکند بخش غیردولتی، در برنامه های دولت محترم فقط خصوصی سازی مدارس تلقی و از کنار قوانین مصوب به راحت گذر شده باشد؟ بطور کلی برای اجرای قانون برنامه ششم توسعه در آموزش و پرورش، خصوصاً اجرایی نمودن سند تحول بنیادین، با تدوین همه برنامه ها بر طبق این سند، اجرایی شدن نظام رتبه بندی معلمان که سند و قانون ششم در آن تاکید و تصریح دارد، ارتقای جایگاه دانشگاه فرهنگیان بعنوان قلب سند تحول چه اقداماتی صورت گرفته است؟
جا دارد مجلس و دولت با بررسی دقیق میزان تحقق اهداف برنامه های مبتنی بر اسناد فرادستی در آموزش و پرورش، خصوصاً سند تحول بنیادین، برنامه ششم توسعه کشور و عنایت به فرارسیدن سالهای پایانی برنامه و لطمه شناسی، تمهیدات لازم برای اولویت بخشی، پیش بینی اعتبارات و مجوزهای قانونی و جلب مشارکت سایر دستگاه های اجرایی با فرا وزارتخانه آموزش و پرورش داشته باشند، تا بتوانیم شاهد تحقق منویات و انتظارات مقام معظم رهبری و ارتقای جایگاه آموزش و پرورش و پایگاه علمی و معیشتی معلمان به اساتید و فناوران که در سند تحول بنیادین نقشه جامع علمی کشور پیش بینی شده است دست یابیم و آموزش و پرورش را بعنوان مهم ترین اولویت کشور در ایجاد زیرساختهای توسعه همه جانبه جمهوری اسلامی ایران یاری نماییم.
با آرزوی قبولی طاعات و عبادات، سعادت و سلامت و سربلندی برای فرهنگیان عزیز شاغل و پیشکسوت و بازنشستگان، اساتید دانشگاه و بزرگداشت مقام معلمان شهید، از تعهد و دغدغه مندی و همت معلمان برای تعلیم و تربیت کودکان و نوجوانان در اقصی نقاط کشور تقدیر و تشکر می کنم و از خداوند سبحان مسالت می نمایم، همه ما را در راه اعتلای نظام تعلیم و تربیت، در تراز جمهوری اسلامی ایران بیش از پیش یاری نماید.»
منبع:

1399/02/12
23:58:39
5.0 از 5
3327
تگهای خبر: ابلاغ , اقتصاد , حكم , دولت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۳