مجلس ایران دات كام
دهنوی در نشست خبری:

اقتصاد دانش بنیان نقش مهمی در جهش تولید دارد

اقتصاد دانش بنیان نقش مهمی در جهش تولید دارد

به گزارش مجلس ایران دات كام منتخب مردم تهران در مجلس یازدهم اظهار داشت: اقتصاد دانش بنیان نقش مهمی در جهش تولید دارد و ما در مجلس یازدهم این مورد را در اولویت كاری خود قرار می دهیم.به گزارش مجلس ایران دات كام به نقل از مهر، محسن دهنوی منتخب مردم تهران در مجلس یازدهم عصر امروز در نشستی درباره تشكیل فراكسیون دانش بنیان اظهار داشت: با عنایت به نام گذاری سال ۹۹ به نام جهش تولید، تعدادی از منتخبان مجلس یازدهم برنامه ریزی های خویش را در جهت رونق و توسعه اقتصاد دانش بنیان در كشور شروع كرده اند.
وی با اشاره به اینكه هم اكنون ۳۰ نفر از جوانان منتخب مجلس فراكسیون دانش بنیان را ایجاد كرده اند، اظهار داشت: اساسا با افتتاح مجلس یازدهم تعداد بیشتری از نمایندگان به این فراكسیون می پیوندند.
منتخب مردم تهران در مجلس یازدهم با اشاره به اینكه یكی از خصوصیت بارز مجلس یازدهم وجود ۶۰ منتخب جوان زیر ۴۰ سال است، خاطرنشان كرد: این افراد عمدتاً چهره های دانشگاهی هستند و می توان مهمترین خصوصیت مجلس یازدهم را جوان بودن آن دانست و ما به دنبال تحقق اقتصاد دانش بنیان هستیم.
دهنوی با اشاره به فرمایشات اخیر مقام معظم رهبری در خصوص اینكه باید زیرساخت های قانونی شركت های دانش بنیان فراهم گردد و موانع آنان برطرف گردد، اظهار داشت: اصلاح فضای كسب و كار برای تحقق اقتصاد دانش بنیان اهمیت زیادی دارد و از آنجایی كه مجالس قبل اقداماتی را برای اقتصاد دانش بنیان انجام داده بودند، ما داده های آنان را جمع آوری كردیم و به دنبال آن هستیم كه تحقق اقتصاد دانش بنیان جزو رئوس اصلی مجلس و به عبارت بهتر سه اولویت اصلی مجلس یازدهم باشد.
منتخب مردم تهران در مجلس یازدهم با اشاره به اینكه هم اكنون نزدیك به ۴۹۰۰ شركت دانش بنیان داریم، تصریح كرد: اقتصاد دانش بنیان می تواند نقش مهمی در جهش تولید و افزایش رفاه جامعه ایفا كند.
در شرایط تحریم ما باید به ظرفیت های داخلی خودمان توجه بیشتری داشته باشیم
دهنوی با اشاره به اینكه جمهوری اسلامی ایران بزرگترین زیست بوم نوآوری در خاورمیانه را دارد، افزود: ۹۰ هزار میلیارد تومان درآمد و میزان فروش شركت های دانش بنیان است و ما در منطقه از این لحاظ پیشرو هستیم و اگر به این ظرفیت توجه بیشتری شود، اساسا می توانیم نیازهای كشور را خودمان تأمین نماییم.
وی درباره نقش مجلس در تحقق اقتصاد دانش بنیان، تصریح كرد: یك سری از كسب و كارهای دانش بنیان احتیاج به حمایت های ویژه دارند و مجلس شورای اسلامی باید در چارچوب تصویب و یا اصلاح قوانین، حمایت هایی را از كسب و كارهای دانش بنیان در دستور كار خود قرار دهد.
منتخب مردم تهران در مجلس یازدهم افزود: هم اكنون برای یك كار تولیدی در صنایع نوین باید ۲۷ مجوز دریافت شود كه حداقل سه سال طول می كشد كه ما باید اقداماتی انجام دهیم كه در فرایند اعطای مجوز به شركت های دانش بنیان تسریع شود.
دهنوی با اشاره به اینكه به اقتصاد دانش بنیان در بخش های سلامت، كشاورزی و حمل و نقل هوشمند باید توجه بیشتری شود، اظهار داشت: علت این مساله آن است كه این سه حوزه بیشترین ارز برای واردات را دریافت می كنند و در شرایط پساكرونا نیاز است كه ما خودمان بتوانیم نیازمندی های اصلی مان را تأمین نماییم.
وی با اشاره به اینكه حجم بازار دارو و تجهیزات پزشكی كشور حدود ۷.۵ میلیارد دلار است كه بخش قابل توجهی از آن از راه واردات تأمین می شود، تصریح كرد: در شرایط تحریم ما باید به ظرفیت های داخلی خودمان توجه بیشتری داشته باشیم و با كمك شركت های دانش بنیان به سمت تولید داخلی حركت نماییم كه این مورد در دوران پساكرونا هم اهمیت زیادی دارد.
دهنوی درباره نقش مجلس در توسعه اقتصاد دانش بنیان اظهار داشت: اصلاح نظام بودجه ریزی مبتنی بر برنامه های كاربردی در توسعه اقتصاد دانش بنیان، ارتقا نقش كنترل و نظارت مجلس بر اجرای مصوبات، قوانین و مقررات و تصویب قوانین و مقررات جدید برای ارتقای نظام تنظیم گری نوآوری همچون اقداماتی است كه مجلس باید در این راستا در دستوركار خود قرار دهد.
منتخب مردم تهران در مجلس یازدهم با تاكید بر اینكه برای قوی تر شدن اقتصاد ما احتیاج به صادرات داریم، تاكید كرد: اقتصاد دانش بنیان یك مبحث بین حوزه ای است و ما در مجلس پیشنهاد تشكیل كمیسیون ویژه اقتصاد دانش بنیان را خواهیم داد كه امیدواریم در صحن مجلس رأی آورد.
متفكر آزاد: اقتصاد دانش بنیان موضوعی سیاسی و جناحی نیست
در ادامه این جلسه روح الله متفكر آزاد منتخب مردم تبریز در مجلس یازدهم در اینباره اظهار داشت: ما در سال جهش تولید هستیم و واژه جهش گویای آن می باشد كه ما احتیاج به تحرك بیشتری در زمینه تولید داخلی داریم و باید از ظرفیت های خود بیشتر از پیش استفاده نماییم.
وی اضافه كرد: تحریم ها بستری را فراهم نموده است كه ما مجبوریم برای تأمین نیازهای خود به سمت فناوری های داخلی حركت نماییم و از آنجایی كه در منطقه جایگاه بسیار خوبی به لحاظ تولید دانش و فناوری داریم باید از این ظرفیت به خوبی استفاده نماییم.
منتخب مردم تبریز در مجلس یازدهم اظهار داشت: دولت باید ریسك سرمایه گذاری در حوزه فناوری را بپذیرد و باید به این نكته توجه گردد كه ما برپایه شاخص نوآوری جهانی و سهمی كه فناوری در كشورمان دارد، وضعیت بسیار خوبی داریم و این توانایی در اكوسیستم فناوری كشور وجود دارد كه پیشرفت بیشتری داشته باشیم.
وی با اشاره به اینكه نزدیك به ۵ هزار شركت دانش بنیان در كشور فعال می باشند، اظهار داشت: مجلس یازدهم باید اقدامات اساسی برای تحقق اقتصاد دانش بنیان در دستور كار خود قرار دهد.
متفكر آزاد خاطرنشان كرد: پتانسیل نیروی انسانی ما خوب است و امیدواریم در این عرصه تحرك داشته باشیم و بدانیم كه مزیت اقتصاد دانش بنیان، اشتغال نیروهای تحصیل كرده و پیشگیری از خام فروشی است.
وی خاطرنشان كرد: از همه گرایش ها در مجلس در این عرصه استفاده خواهیم كرد چون كه مبحث اقتصاد دانش بنیان سیاسی، حزبی و جریانی نیست و هیچ مرز سیاسی در این فراكسیون نداریم و برای ما كارآمدی مهم می باشد و مجلس یازدهم تمام قد پشت سر اقتصاد دانش بنیان خواهد بود.

1399/02/04
14:00:51
5.0 از 5
3959
تگهای خبر: اقتصاد , تصویب , دولت , رهبری
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۳
لینک دوستان مجلس ایران دات كام