مجلس ایران دات كام
سخنگوی كمیسیون كشاورزی مجلس مطرح كرد

معدوم كردن جوجه های یك روزه زمانی اتفاق می افتد كه بازار به هم می خورد

معدوم كردن جوجه های یك روزه زمانی اتفاق می افتد كه بازار به هم می خورد

به گزارش مجلس ایران دات كام سخنگوی كمیسیون كشاورزی مجلس در مورد علت معدوم سازی جوجه های یكروزه اظهار داشت: تاثیرات منفی اقتصادی بیماری كرونا موجب شد كه واحدهای پرورشی مجبور شدند كه مرغ خودرا سه چهار هزار تومان زیر قیمت تمام شده بفروشند. این واحدهای تولیدی توانایی جوجه ریزی خودرا از دست دادند و از آنجائیكه مصرف بازار كشش نداشت، جوجه ها را معدوم كردند.


علی ابراهیمی در گفت و گو با ایسنا، امحاء یا معدوم سازی جوجه های یك روزه را «پدیده ای قدیمی» دانست و اظهار داشت: صنایع مرغ داری گاه و بیگاه مجبور می شوند این كار را انجام بدهند. بتازگی فیلمی از این معدوم سازی انتشار یافته كه افكار عمومی را به خود جلب و احساسات را برانگیخته كرده است. مرغداری ما در ایران صنعتی است. واحدهای پرورشی بمنظور خاصی فعالیت كرده، بودجه خاصی دارند و عملیات اصلاح نژاد انجام می دهند. مثلا در شرایطی كه برای واحدهای تخم گذار جوجه یك روزه تولید می شود، طبیعتا ۵۰ درصد جوجه تولیدی مذكر (خروس) هستند و قابلیت رشد چندانی ندارند و از آنجائیكه تخم نمی گذارند و امكان نگهداری آنها وجود ندارد، معدوم می شوند.
سخنگوی كمیسیون كشاورزی، آب و منابع طبیعی مجلس اضافه كرد: تخم مرغ یكروزه از مزارع مرغ های مادر وارد شده و به واحدهای تولید مرغ برده می شود. پیش از آغاز پروسه رشد مرغ، تخم های نر و ماده را از هم جدا می كنند و جوجه های یكروزه مذكر پیش از آغاز پروسه معدوم می شوند. معدوم سازی یعنی بردن جوجه ها به چرخ گوشت و تبدیل این مرغ ها به پودر گوشت.
نماینده مردم شازند در مجلس در مورد معدوم سازی اخیر جوجه های یك روزه در ایران اظهار داشت: همه جوجه هایی كه بتازگی معدوم شدند اما مذكر نبودند. معدوم شدن جوجه های یكروزه گوشتی زمانی اتفاق می افتد كه بازار به هم می خورد. بیماری كرونا جدید، بر اقتصاد به شدت تأثیر منفی گذاشته است. یكی از كالاهایی كه تأثیر منفی گرفت، كالاهای پروتئینی مخصوصا، مرغ بود. علت اصلی هم این بود كه رفت و آمدها و مصارف كم شده بود. در این شرایط واحدهای پرورشی مجبور شدند كه مرغ خودرا سه چهار هزار تومان زیر قیمت تمام شده بفروشند و ضرر كردند.
ابراهیمی افزود: این اتفاق موجب شد كه واحدهای تولیدی توانایی جوجه ریزی خودرا از دست بدهند و از آنجائیكه مصرف بازار كشش نداشت، باید جوجه كمتری می ریختند. جوجه تولیدی، همیشه بیشتر از جوجه هایی است كه پرورش داده می شود. در نتیجه، جوجه های اضافی در این چرخه اخیر، معدوم شدند. پس مسئله اصلی نداشتن بازار است.
او همینطور به «كمبود نهاده های دامی و غذایی» اشاره نمود و اظهار داشت: مسئله كمبود نهاده در ماجرای اخیر مزید بر علت شد. راه درست این بود كه در شرایطی كه مرغ های مادر پرورش می دهیم كه جوجه یكروزه تولید كنند، آنها را از چرخه حذف نكنیم. بهتر این بود كه با برنامه ریزی و مذاكره، می فهمیدند كه مرغ بازار ندارد. باید به كارخانه جوجه كشی می رفتند و در همان مرحله به تخم مرغ یا تخم خوراكی تبدیل می كردند. بطور كلی می توان مدیریت بهتری انجام داد اما نباید معدوم سازی جوجه های یكروزه را بعنوان یك پدیده شوم و غیراخلاقی تلقی كنیم؛ چونكه چنین اتفاقی از الزامات صنعت مرغ است.
سخنگوی كمیسیون كشاورزی، آب و منابع طبیعی مجلس در آخر اظهار داشت: نكته این است كه وضعیت كشاورزی كشور در اثر نوسات بازار و مدیریت چندگانه لطمه های زیادی دیده است. در شرایطی كه مدیریت واحدی بر سیستم اعمال نمی نماییم، همیشه این مشكلات را خواهیم داشت چونكه ما در كارنامه خود غیر از جوجه یكروزه معدوم سازی سیب، هلو، سیب زمینی را نیز داریم. این نشان میدهد كه ما محوریت واحدی برای تنظیم بازار یا پشتیبانی از تولیدكننده نداریم. مجلس هشتم قانون تمركز بخش كشاورزی در جهاد كشاورزی را تصویب كرد. این قانونی خوبی بود كه بر چند محوری مدیریت فعلی خاتمه می داد. این قانو اما برمبنای تصمیم شورای مشورتی سران سه قوا فعلا اجرایی نمی گردد. توقف این قانون خود مزید بر علت این معدوم سازی است.1399/02/01
14:05:47
5.0 از 5
6438
تگهای خبر: اقتصاد , تصویب , قانون , قیمت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۲