مجلس ایران دات كام

ملكی: كارگران نباید به خاطر اعتراض به حقوق تعقیب قضایی شوند

ملكی: كارگران نباید به خاطر اعتراض به حقوق تعقیب قضایی شوند

به گزارش مجلس ایران دات كام یك عضو كمیسیون صنایع و معادن مجلس ضمن تشریح مشكلات شركت های هپكو و آذرآب اظهار داشت: كارگری كه حقوق نگیرد، حق اعتراض دارد. كارگران نباید به خاطر اعتراض به حقوق، تعقیب قضایی شوند.


ولی ملكی در گفت و گو با ایسنا، در مورد مشكل شركت های هپكو و آذرآب اظهار داشت: بزرگترین مشكل این است كه دولت این صنایع را به اهلش واگذار نكرده است. مشكل این شركت ها، اجرای غلط اصل ۴۴ قانون اساسی است. علاوه بر شركت هپكو و آذرآب، نیشكر هفت تپه هم همین مشكل را دارد. یكی از اشكالات ما در واگذاری این است كه بجای اینكه واحدها را زنده و آنها را وارد بورس نماییم، توان تولیدی آنها را گرفته و از بورس خارج می نماییم. سرانجام توان مالی شركت پایین آمده و حقوق كارگران و كاركنان عقب می افتد. در نهایت باردیگر این شركت به افراد نااهلی كه با رانت جلو آمده اند، واگذار می شود. ته مانده اعتباری این شركت ها برده می شود و هیچ پناهی برای كارگران باقی نخواهد ماند.
این عضو كمیسیون صنایع و معادن مجلس با اشاره به اینكه «شركت های هپكو و آذرآب از قوی ترین و معتبرترین شركت های ما بوده اند»، اضافه كرد: به نظرم كسانی كه در واگذاری توجه كافی نكردند، این شركت ها را به این روز انداختند. اگر دولت می خواهد به این مساله ورود كند، نخستین قدم تزریق نقدینگی است. نقدینگی برای ماشین آلات، بدهی ها و حقوق های معوقه. در وهله دوم این شركت ها به مدیریتی قوی نیاز دارند. اگر این اتفاقات بیفتد مشكل حل می شود.
وی در پاسخ به این پرسش كه وظیفه نظارتی كمیسیون صنایع و معادن مجلس در این زمینه چیست؟ اظهار داشت: باید برای كمیسیون گزارشی ارسال شود تا ما به این مساله ورود نماییم. البته سوژه هفت تپه و آذرآب بارها در كمیسیون مطرح شده و مورد بررسی قرار گرفته است. متاسفانه اراده ای جدی در سامان دهی وجود ندارد. یكی از دلیلهای نبود اراده، رانتی بودن اقتصاد و فساد اداری است.
نماینده مردم مشكین شهر در مجلس درانتها در مورد اعتراضات اخیر كارگران هپكو و آذرآب اظهار داشت: كارگری كه حقوق نگیرد، حق اعتراض دارد. كارگران نباید به خاطر اعتراض به حقوق، تعقیب قضایی شوند. مگر اینكه در لا به لای كارگران كسانی حضور داشته باشند كه از ایادی خارجی دستور بگیرند كه بحث آنها جداست.1398/06/31
15:04:30
5.0 / 5
7821
تگهای خبر: دولت , طرح , قانون , مجلس
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۵