مجلس ایران دات كام
واعظی با اشاره به گزارش تفریغ بودجه دیوان محاسبات:

دیوان محاسبات بر اساس اطلاعات غلط به چنین نتایجی رسیده است

دیوان محاسبات بر اساس اطلاعات غلط به چنین نتایجی رسیده است

به گزارش مجلس ایران دات كام رئیس دفتر رئیس جمهور با اشاره به گزارش دیوان محاسبات در مورد ارز واردات كالا اظهار داشت: تمامی موارد مطرح شده در گزارش دیوان محاسبات، پاسخ های روشنی دارد كه در ایام آینده از جانب مراجع مربوطه با شفافیت به اطلاع مردم خواهد رسید.


محمود واعظی در گفتگو با ایسنا، «اینگونه ابهام آفرینی در فضای افكار عمومی» را در شرایط فعلی كشور مضر خواند و تصریح كرد: همانطور كه رئیس جمهور محترم در جلسه هیات دولت تاكید نمودند، ما مبنای محاسبه و اعلام این عدد را قبول نداریم و معتقدیم بر اساس اطلاعات غلط به چنین نتایجی رسیده اند.
وی اضافه كرد: البته ما این رویه را مفید نمی دانیم؛ در گذشته رویه این بوده كه پیش از انتشار گزارش، كارشناسان ما در سازمان برنامه و بودجه، بانك مركزی و سایر بخش های دولت، با كارشناسان دیوان محاسبات تبادل نظر می كردند و با اینگونه تعاملات خیلی از این ابهامات رفع می شد و زمینه ایجاد شبهه های بی مورد در افكار عمومی كه گاها دستمایه رسانه های بیگانه برای حمله به نظام قرار می گیرد، از بین می رفت.
رئیس دفتر رئیس جمهور در پاسخ به سوالی درباره دستور رئیس قوه قضائیه برای رسیدگی به گزارش دیوان محاسبات درباره ارز واردات كالا، تصریح كرد: دولت همواره خواستار شفافیت حداكثری و در مبارزه با فساد پیش قدم بوده و حالا هم معتقدیم اگر تخلفی صورت گرفته حتما باید با آن برخورد شود؛ البته بانك مركزی در گذشته آن دسته از پرونده هایی كه منجر به تخلف شده را به قوه قضائیه معرفی كرده است.
وی ابراز امیدواری كرد كه « رسیدگی قضایی به این مساله، منجر به این شود كه رویه فعلی قرائت گزارش تفریغ بودجه سنواتی كه ناكارآمد، ابهام زا و باعث تشویش اذهان عمومی است برچیده شود.»
واعظی همینطور در پاسخ به سوالی درباره « عقب نشینی دولت از دریافت سود وام یك میلیون تومانی مربوط به شرایط كرونا» اظهار داشت: این وام ها از محل منابع بانك ها پرداخت می شود و سود 12 درصدی بر مبنای مساعدت دولت به بانك ها تعیین شده است. با این وجود دولت در آخرین جلسه ستاد اقتصادی كرونا تصمیم گرفت با پرداخت مابه التفاوت و بقیه سود بانك ها، وام به صورت قرض الحسنه و با دوره بازپرداخت 30 ماهه توسط بانك ها به مردم پرداخت گردد.
رئیس دفتر رئیس جمهور هچنین در واكنش به برخی انتقادات از اقدامات دستگاه دیپلماسی در مقابله كرونا كه از جانب برخی منتقدان به «گدایی دیپلماتیك» تعبیر شده است، اظهار داشت: ما كوشش برای تأمین نیازمندی های ضروری كشور، مقابله با تحریم های ظالمانه و آزادی پول های بلوكه شده كشور را استیفای حقوق ملت ایران می دانیم و اتفاقا معتقدیم بی عملی و انفعال در این حوزه مترادف با ذلت و خیانت است. كسانی كه فعالیت دیپلماتیك برای رفع مشكلات مردم و احقاق حقوق را گدایی دیپلماتیك تلقی می كنند، احیانا از روابط خارجی و مناسبات دیپلماتیك بی خبر هستند.
واعظی همكاریهای جهانی را شرط لازم غلبه بر بحران های عالم گیری همچون كرونا دانست و تصریح كرد: دستگاه دیپلماسی ما تلاشهای بسیار خوبی در این حوزه انجام داده و از ثمرات این اقدامات است كه امروز مشروعیت تحریم های آمریكا، حتی در خود این كشور هم زیر سوال رفته است.
وی اضافه كرد: البته در كنار تلاشهای دیپلماتیك برای استیفای حقوق ملت ایران در عرصه بین الملل، اولویت دولت نگاه به داخل و پشتیبانی از جوانان تحصیل كرده بوده است، چنانكه امروز نیازمندی های اساسی كشور در مبارزه با كرونا از قبیل دستگاه های اكسیژن ساز، سی تی اسكن، ماسك های نانو و كیت های تشخیصی به همت شركت های دانش بنیان و با حمایت ویژه دولت، در داخل كشور تولید می شود.1399/01/28
13:43:57
5.0 از 5
6296
تگهای خبر: اقتصاد , پرونده , دولت , طرح
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۴