مجلس ایران دات كام

خلاصه مهمترین اخبار مجلس در روز 26 فروردین ماه

خلاصه مهمترین اخبار مجلس در روز 26 فروردین ماه

مجلس ایران دات كام: حضور لاریجانی از هفته آینده در جلسات صحن علنی/ بررسی گزارش تفریغ بودجه سال 97/ انتقاد به تعیین میزان دستمزد كارگران در سال جاری/ بررسی لایحه مالیات بر ارزش افزوده و... همچون مهمترین اخبار امروز (سه شنبه) بیست و ششم فروردین ماه 1399 مجلس شورای اسلامی هستند كه می توانید مشروح آنرا در لینك های زیر بخوانید.


به گزارش مجلس ایران دات كام به نقل از ایسنا، جلسه علنی مجلس شورای اسلامی به ریاست مسعود پزشكیان انجام شد و بررسی گزارش رئیس دیوان محاسبات كشور در مورد تفریغ بودجه سال ۱۳۹۷ كل كشور، بررسی لایحه مالیات بر ارزش افزوده و... در دستور كار نمایندگان قرار گرفت.


در ابتدای جلسه مسعود پزشكیان، نایب رییس مجلس كه در غیاب علی لاریجانی ریاست جلسه مجلس را برعهده دارد، اظهار داشت: حال برادرمان آقای لاریجانی خیلی خوب است و ایشان از هفته آینده در صحن مجلس حضور می یابند.
حقوق ۵۳ میلیون تومانی یك مدیر/تخلفات در عملكرد ارز ۴۲۰۰ تومانی برای واردات كالاهای اساسی
عادل آذر، رئیس دیوان محاسبات كشور با حضور در مجلس ضمن قرائت گزارش تفریغ بودجه ۹۷ اظهار داشت كه طبق این گزارش حقوق بیش از ۵۳ میلیون تومان داده شده است؛ همین طور برمبنای رسیدگی ها اشخاص حقیقی و حقوقی هستند كه ارز ۴۲۰۰ تومانی را گرفته اما وارداتی نداشته اند.
او همینطور شرایط كرونایی را موجب تاخیر در ارائه این گزارش بیان كرد و اظهار داشت: این گزارش در چارچوب چهار بخش منابع و مصارف، تبصره ها و ماده واحده و نظارت و پیش بینی ها تهیه شده است. البته برخی از مصوبات سری شورای هماهنگی اقتصادی سران قوا در تهیه تفریغ بودجه موثر بوده، ما گزارش تفریغ نفت و صندوق توسعه ملی را به صورت سری تهیه و تحویل رئیس مجلس داده ایم.
گزارش دیوان محاسبات درباب عملكرد ارز ۴۲۰۰ تومانی باید در اختیار مردم قرار گیرد
بعد از قرائت این گزارش پزشكیان اصرار كرد كه مردم باید به صورت شفاف در جریان قرار گیرند كه بر طبق گزارش دیوان محاسبات در بودجه ۹۷ عملكرد تخصیص ارز ۴۲۰۰ تومانی چگونه بوده و برای متخلفین چه احكامی صادر گردیده است.


در ادامه جلسه علنی امروز، علنی عبدالرضا مصری، نایب رئیس مجلس شورای اسلامی اظهار داشت كه امروز مجلس برای سرعت در بررسی لایحه مالیات بر ارزش افزوده نطق و تذكر ندارد.
در جریان بررسی لایحه مالیات بر ارزش افزوده، نمایندگان در مصوبه ای سهم شهرداری ها و دهیاری ها از ارزش گمركی كالاهای وارداتی را تعیین كردند.
با تصویب ماده ۴۹ لایحه مالیات بر ارزش افزوده هم نمایندگان مجلس منابعی را برای پیشگیری و پوشش كامل درمان در روستاها و تامین تجهیزات بیمارستانی و مراكز بهداشت و درمانی اختصاص دادند.
همین طور بعد از بررسی مواد ۵۰، ۵۱ و ۵۲ لایحه مالیات بر ارزش افزوده، مقرر شد كه منابعی از محل مالیات های ستاندن شده برای پیشگیری و كاهش مصرف دخانیات، توسعه ورزش همگانی و اصلاح الگوی مصرف و سبك زندگی تخصیص یابد.
در ادامه نادر قاضی پور، عضو فراكسیون كارگری مجلس شورای اسلامی هم به تعیین میزان دستمزد كارگران در سال جاری انتقاد نمود و خطاب به عبدالرضا مصری نایب رئیس مجلس كه اداره جلسه علنی را برعهده داشت، اظهار داشت: آقای مصری شما عضو فراكسیون كارگری مجلس شورای اسلامی هستید میزان تعیین شده بعنوان حداقل دستمزد كارگران ظلم در حق آن هاست.
در همین رابطه حمیدرضا حاجی بابایی، رئیس فراكسیون نمایندگان ولایی مجلس از بررسی موضوع حقوق و دستمزد كارگران در جلسه فراكسیون ولایی آگاهی داد.
احمد امیرآبادی فراهانی، عضو هیئت رئیسه مجلس شورای اسلامی لایحه پشتیبانی از حقوق افراد مبتلا به اختلال های روانی را اعلام وصول كرد.
عبدالرضا مصری هم كه اداره بخش پایانی جلسه علنی مجلس را بر عهده داشت اظهار داشت: برخی نمایندگان پیگیر حال آقای لاریجانی بودند، حال ایشان مساعد است و ان شاءالله پس از دستور پزشكان در جلسه علنی مجلس حضور پیدا خواهدنمود.
وی با بیان اختتام جلسه علنی امروز اظهار داشت كه نطق ها و تذكرات نمایندگان كه در جلسه امروز مطرح نشده به فردا موكول خواهد شد.

منبع:

1399/01/26
23:49:08
5.0 از 5
6137
تگهای خبر: اقتصاد , تصویب , طرح , قاضی
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۳
لینک دوستان مجلس ایران دات كام