مجلس ایران دات كام
امیرآبادی در گزارش مجلس ایران دات كام:

مجلس دهم، دولت ساخته بود

مجلس دهم، دولت ساخته بود

به گزارش مجلس ایران دات كام عضو هیات رئیسه مجلس با اشاره به اینكه مجلس دهم دولت ساخته بود و حدود 170 تا 180 نماینده مجلس كاملا دولتی بودند، اظهار داشت: مجلس یازدهم باید ریل گذاری های دولت را تغییر دهد.احمد امیرآبادی عضو هیئت رئیسه مجلس در گفتگو با خبرنگار مهر با تحلیل علل كاهش مشاركت مردم در انتخابات مجلس یازدهم اظهار داشت: دلیل اصلی كاهش مشاركت مردم اعتراض به وضعیت معیشت و اقتصاد كشور بود. مردم نسبت به تصمیمات دولت در عرصه اقتصاد اعتراض داشتند بدترین تصمیم دولت در آستانه انتخابات افزایش سه برابری قیمت بنزین بود.
وی افزود: علاوه بر این دولت نتوانست قیمت ارز را كنترل كند كه همین مورد سبب افزایش قیمت كالاهای اساسی و كالاهای مورد نیاز مردم شد. در واقع دولت معیشت مردم را به گروگان گرفت. تصمیمات اقتصادی دولت در آستانه انتخابات انگیزه مردم برای مشاركت در انتخابات مجلس یازدهم را به شدت كم كرد.
نماینده مردم قم در مجلس شورای اسلامی در واكنش به ادعای برخی اصلاح طلبان در خصوص اینكه رد صلاحیت ها سبب كاهش مشاركت مردم در انتخابات شد، اظهار داشت: اصلاح طلبان به اندازه كافی نامزد برای بستن فهرست های خود داشته اند و در بعضی استانها حتی بیشتر از سه برابر نامزد اصلاح طلب برای كرسی های مجلس وجود داشته است.
امیرآبادی درباب تاثیر عملكرد منفعل مجلس دهم در كاهش انگیزه مردم در مشاركت در انتخابات اشاره كرد: مجلس دهم مجلس دولت ساخته بود و حدود ۱۷۰ تا ۱۸۰ نماینده كاملاً با دولت هماهنگ بودند پس این مجلس توان نظارت بر عملكرد دولت با سوال از وزرا یا استیضاح آنها را نداشت.
وی عدم مشاركت مردم در انتخابات را اعتراضی به عملكرد دولت خواند و اشاره كرد: بی تدبیری های اقتصادی دولت، عدم صداقت دولت با مردم سبب كاهش مشاركت مردم در انتخابات شد. مشاركت در انتخابات همیشه به نام دولت نوشته می شود و دولت باید زمینه های افزایش مشاركت را فراهم آورد. دولت می توانست با ارائه طرح های كوتاه مدت و بلندمدت اقتصادی برای حل مشكلات مردم، مشاركت در انتخابات را افزایش دهد. از طرف دیگر دولت با ایجاد مشكلات معیشتی و عدم صداقت می تواند مشاركت در انتخابات را كم كند.
عضو هیات رئیسه مجلس شورای اسلامی درباب رویكرد مجلس یازدهم با بدنه انقلابی اظهار داشت: مردم از عملكرد دولت راضی نبوده اند پس به كاندیداهای منتقد دولت كه با شعار اصلاح امور اقتصادی در انتخابات شركت كردند رای دادند. مجلس یازدهم در امتداد افزایش شفافیت، حل مشكلات اقتصادی و معیشتی مردم، مبارزه با فساد اقتصادی باید اقدام نماید. در این راستا رئیس قوه قضاییه باید لوایحی به مجلس ارائه كند و قوانین فسادزا را لغو كند مانند قوانینی كه سبب پرداخت حقوق های نجومی شد برای اینكه قسمتی از حقوق های نجومی كاملاً به صورت قانونی پرداخت شده است.
امیرآبادی افزود: علاوه بر این قوه قضاییه باید لوایحی به مجلس ارائه كند تا قوانینی در زمینه مبارزه با فساد به تصویب برسد، مجلس آمادگی كمك و پشتیبانی از قوه قضاییه در تصویب این قوانین را دارد.
عضو هیات رئیس مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: بخشنامه داخلی مجلس نیز باید اصلاح گردد برای اینكه طی ۱۲ سال قبل اختیارات رئیس مجلس در بخشنامه به شدت افزایش یافته، رئیس مجلس نباید هر كاری كه می خواهد در مجلس انجام دهد باید برمبنای رای نمایندگان در مجلس تصمیمات اتخاذ شود.
وی با تاكید بر اینكه رویكرد مجلس باید انقلابی، مردمی و فسادستیز باشد اظهار داشت: مجلس باید با افراد فاسد و دانه درشت برخورد جدی داشته باشد و در امتداد حل مشكلات معیشتی و حل مشكلات بیكاری اقدامات اساسی انجام دهد.
وی افزود: دولت دوازدهم حدود یك سال و نیم با مجلس یازدهم همزمان است و بطور قطع باید ریل گذاری های دولت تغییر كند برای اینكه مسیر فعلی دولت مشكلی را حل نخواهد كرد. باید دولت را در راه اصلی خدمتگزاری قرار دهیم.


منبع:

1398/12/15
19:21:30
5.0 از 5
7224
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۳