مجلس ایران دات كام

انتقاد پارسایی از بی توجهی دستگاه های مسئول به مهاجرت سرمایه های انسانی

انتقاد پارسایی از بی توجهی دستگاه های مسئول به مهاجرت سرمایه های انسانی

به گزارش مجلس ایران دات كام سخنگوی كمیسیون اصل 90 مجلس شورای اسلامی با انتقاد از بی توجهی مجلس و سایر دستگاه های مسئول به مهاجرت نخبگان، جوانان و نیروی انسانی از كشور اظهار داشت: اگر می خواهیم كشور در آینده با تهدید نبود نیروی انسانی و اقتصادی مواجه نشود باید برای حفظ سرمایه های انسانی به نتیجه مشخصی برسیم.


بهرام پارسایی در گفتگو با ایسنا با ابراز نگرانی نسبت به سرنوشت جوان ها، خصوصا جوانان نخبه و تحصیلكرده، اظهار داشت: در ایران دانشجویانی كه در حال تحصیل هستند چشم انداز روشن و امیدواركننده ای نمی بینند و آن هایی كه تحصیلكرده هستند یا بیكار یا سرگردانند و به همین خاطر برخی از تحصیلكردگان خصوصا نخبگان اگر زمینه مهاجرت برایشان فراهم باشد، مهاجرت می كنند و این روندی است كه در سال های متمادی مورد بی توجهی قرار گرفته است.
وی با بیان این كه «سرمایه اصلی هر كشور نیروی انسانی است»، ابراز عقیده كرد: همواره به صورت شعاری و نمادین از این سرمایه یاد می شود اما من بعنوان نماینده مجلس طی این چهار سال هیچ جدیتی برای برون رفت از این وضعیت در مجلس یا سایر نهادها و دستگاه های مسئول ندیدم و در مقابل، تصمیمات احساسی و حاشیه ای بر منطق، عقل، خرد و آینده نگری ما غالب شده است.
نماینده مردم شیراز در مجلس افزود: سقوط هواپیمای اوكراینی و جان باختن تعدادی از نخبگان دانشگاهی كشور در این حادثه اوج تأسف از مهاجرت نخبگان و زنگ خطر جدی بود. چرا باید هر هواپیمایی كه به مقصد كشور دیگری پرواز می كند این قدر نخبه به همراه داشته باشد و سرمایه های انسانی ما آواره سایر نقاط جهان شوند؟ در حالیكه اگر فضای مناسب و چشم انداز روشنی برای این ها در كشور فراهم باشد بطور قطع شاهد این موج از مهاجرت نخواهیم بود.
پارسایی با انتقاد از آن چه بی تفاوتی مجلس و دستگاههای مسئول به موج مهاجرت نخبگان، جوانان، دانشجویان و ورزشكاران خواند، اظهار داشت: هیچ چیزی بی تفاوتی اركان حاكمیت به سرمایه های انسانی را توجیه نمی نماید. من خودم مقابل این جوانان، مردم و كشورم احساس شرم می كنم.
سخنگوی كمیسیون اصل ۹۰ مجلس با بیان این كه «براساس اطلاعات دقیق برخی دانشگاه های معتبر حتی برای مواد آزمایشگاهی و تجهیزات لازم گرفتار مشكل هستند»، اظهار داشت: ما برای فارغ التحصیلانی كه سرمایه انسانی كشور هستند برنامه جدی نداریم و به میزانی كه بودجه در جاهای دیگر صرف می شود تأمل جدی و عمیقی روی این مبحث نمی گردد. بخش زیادی از مبحث هم به سیاست های كلان ما برمی گردد.
وی با تاكید بر اینكه «باید با آخر دادن به این بی تفاوتی ها، جلوی مهاجرت نخبگان و نیروی انسانی كشور را بگیریم»، اظهار داشت: در مورد موج تمایل به خروج از كشور باید فارغ از مسائل سیاسی تدبیری داشته باشیم و در عمل انگیزه حضور آنها را در داخل كشور فراهم نماییم.
سخنگوی كمیسیون اصل ۹۰ مجلس با اشاره به میزان مهاجرت تحصیلكردگان همچون تحصیلكردگان دانشگاه شریف یا المپیادی ها، تصریح كرد: ما باید برپایه خرد، اندیشه، تحقیق و یك كار عقلانی برای حفظ سرمایه های انسانی و اقتصادی و در گام بعدی مهیا كردن زمینه برگشت آنها به كشور به نتیجه مشخصی برسیم تا كشور در آینده با تهدید نبود نیروی انسانی و اقتصادی به خطر نیفتد.
منبع:

1398/11/26
15:27:30
5.0 از 5
6601
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۲
لینک دوستان مجلس ایران دات كام