مجلس ایران دات كام
چند نكته درباره یارانه ۷۲ هزار تومانی

یارانه 72 هزار تومانی هم كمكی به خروج افراد از زیرخط فقر نمی كند

یارانه 72 هزار تومانی هم كمكی به خروج افراد از زیرخط فقر نمی كند

مجلس ایران دات كام: اعضای كمیسیون تلفیق در جریان بررسی لایحه بودجه 99، مصوبه ای را از سرگذراندند كه طبق آن مبلغ یارانه نقدی از 45 هزار و 500 تومان به 72 هزار تومان افزوده می شود و در سال آینده تنها یك یارانه كه تلفیقی از یارانه نقدی و یارانه معیشتی بنزین است پرداخت می شود.


به گزارش مجلس ایران دات كام به نقل از ایسنا، آنطور كه قوامی، سخنگوی كمیسیون تلفیق لایحه بودجه كل كشور در سال ۹۹ گفته است « برمبنای مصوبه كمیسیون در سال آینده ۲۸ هزار تومان به مبلغ یارانه در سال ۹۹ اضافه خواهد شد و از شروع فروردین سال آینده رقم یارانه نقدی از ۴۵ هزار و ۵۰۰ تومان به ۷۲ هزار تومان افزایش می یابد.
برمبنای مصوبه كمیسیون تلفیق از مبلغ ۳۱ هزار میلیارد تومانی كه در لایحه بودجه برای اجرای طرح حمایت معیشتی خانوارها در نظر گرفته شده بود ۲۰ درصد برای افراد تحت پوشش كمیته امداد و بهزیستی كه ۷ میلیون نفر هستند اختصاص می یابد و ۲۸ هزار میلیارد تومان باقیمانده بین ۷۸ میلیون یارانه بگیر به صورت یكسان توزیع خواهد شد. با این مصوبه كمیسیون تلفیق ۱۸ میلیون نفری كه یارانه معیشت نمی گرفتند از این به بعد این یارانه را متناسب با اعضای خانوار دریافت می كنند و مبلغ یارانه مددجویان بهزیستی و كمیته امداد نیز به ۱۲۲ هزار تومان افزایش پیدا خواهدنمود.»
این طرح در حالی در كمیسیون تلفیق به تصویب رسیده كه بتازگی وزیر كار، تعاون و رفاه اجتماعی با اشاره به اینكه «پرداخت یارانه ۷۲ هزار تومانی در برنامه های دولت نبوده و این مساله را از زبان خبرنگاران می شنود! » گفته است: نمایندگان محترم مجلس شورای اسلامی در چارچوب بودجه ممكنست تغییراتی اعمال كنند، اما هنوز تكلیف اجرایی به دولت نرسیده است. بنظر می رسد برای ایجاد یك شرایط مطلوب باید از هرگونه تشویش در ذهن مردم جلوگیری و شرایطی فراهم نماییم تا كسانی كه درآمد ثابت، پایین و متوسط دارند، مطمئن باشند كه پرداخت یارانه و كمك معیشتی، برنامه با ثباتی است كه می توانند روی آن حساب باز كنند و تا حد امكان دستخوش تغییرات نشود.
مرتضی افقه، استاد دانشگاه در گفت و گو با ایسنا، با اشاره به اینكه مصوبه اخیر كمیسیون تلفیق از دو جنبه قابل طرح و بررسی است اظهار نمود: نخست آنكه نمایندگان مجلس عموما به لحاظ فنی و علمی تسلط كافی به مسائل اقتصادی ندارند. در روزهای تصویب بودجه، كشمكش برای كسب بودجه بیشتر برای شهر و استان مربوط و احیانا شائبه كار تبلیغاتی برای كسب رای در انتخابات پیش روی مجلس دلیلهای پررنگ تری برای تصویب برخی قوانین هستند.
وی ادامه داد: این شیوه بررسی بودجه مناسب نمی باشد و در مواردی از حالت علمی و كارشناسی خارج می شود، ضمن آنكه بسیار پرهزینه شده است برای اینكه حجم عظیمی از نیروی انسانی در دولت از مرداد ماه آغاز به تنظیم بودجه می كنند و وقت و انرژی بسیاری صرف می شود اما گاهی لایحه كه وارد مجلس می شود زیر و رو می شود. قبل از هرچیزی، ساختار بودجه نویسی باید اصلاح گردد.
این استاد دانشگاه با اشاره به طرح هدفمندی یارانه ها اظهار داشت: توزیع یارانه از همان ابتدا هدفمند نبوده و نامش را به اشتباه «هدفمندی یارانه ها» گذاشته اند. شاهد اجرای بدترین شیوه توزیع یارانه بوده ایم. باید یارانه چهار، پنج دهك بالا را هرچه سریعتر و در سال های قبل بتدریج حذف می كردند و درآمد ناشی از آنرا به یارانه دهك های اول اضافه می كردند.
افقه افزود: باید طوری برنامه ریزی و اقدام گردد كه با توزیع یارانه بیشتر در بین دهك های پایین، درآمد افراد زیرخط فقر افزایش یابد و به خط فقر یا بالاتر از آن نزدیك و از شمار افراد مبتلا به فقر شدید و مطلق كاسته شود.
وی با اشاره به اینكه با ادغام یارانه و بسته حمایت معیشتی و توزیع آن میان ۷۸ میلیون نفر، همان ۱۸ میلیون نفری كه از لیست بسته معیشتی بگیران حذف شده بودند به این طرح برمی گردند اظهار داشت: این اتفاق در شرایط بی پولی بودجه كه معین نمی باشد پیش بینی های درآمدی بخصوص نفت تامین می شود یا خیر؟ صورت گرفته است.
این استاد دانشگاه با اشاره به اینكه این مصوبه غیرعلمی و غیركارشناسی یا با اهداف سیاسی است و كمكی به روند بهبود توزیع درآمدها و خارج كردن افراد از زیرخط فقر نمی كند اظهار داشت: هدف توزیع یارانه باید این باشد كه افراد زیرخط فقر مطلق را به صفر برساند.
افقه افزود: بنظر می رسد صدای افراد دهك های بالا، بلندتر است. درنظر گرفتن منافع و مصالح ملی یك اصل لازم و ضروری در اتخاذ تصمیمات بزرگ است. دولت باید با شهامت بیشتری یارانه دهك های بالا را حذف و به صورت تصاعدی به پنج دهك اولیه اضافه كنند نه آنكه به سمت توزیع یارانه میان همه افراد باشیم.
عضو هیئت علمی دانشكده اقتصاد دانشگاه چمران اهواز افزود: آنچه از این مصوبه برمی آید این است كه قصد دارند مبالغی را از یارانه و بسته معیشتی دهك های پایین كم و آنرا میان افراد بیشتری به صورت مساوی توزیع كنند. ضمن آنكه یارانه ۷۲ هزار تومانی نیز رشد نرخ تورم را در دو سه سال اخیر پوشش نمی دهد. فاصله دهك های اول تا چهارم با خط فقر بسیار زیاد است و با این مبالغ جبران نمی گردد.
منبع:

1398/11/11
12:48:03
5.0 از 5
10638
تگهای خبر: انتخابات , تصویب , دولت , طرح
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۴
لینک دوستان مجلس ایران دات كام