مجلس ایران دات كام

هزینه انتخابات كاندیداها از كجا تامین می شود

هزینه انتخابات كاندیداها از كجا تامین می شود

مجلس ایران دات كام: انتخابات كه بدون هزینه نمی شود؛ این دیگر یك اصل مسلم است اما وقتی هزینه ها بالا می رود این سوال هم مطرح می شود كه نمایندگان این پول كلان را از كجا آورده اند؟


فائزه عباسی: نماینده مجلس شدن گران است و برای راه یابی به ساختمان هرمی میدان بهارستان باید هزینه های هنگفتی از جیب پرداخت شود؛ البته منظور از «جیب» فقط جیب نماینده نیست بلكه می توان برایشان جیب های زیادی تصور كرد از اسپانسرهای مختلف تا دست های حمایتی در پس پرده. راست و دروغ پای خودشان اما هستند برخی از نمایندگان كه می گویند مردم برای انكه آنها نماینده شان بشوند كمك مالی زیادی كرده اند.
از ۱۰۰ تا ۵۰۰ میلیون تومان؛ رقم هایی است كه مجلس دهمی ها می گویند در انتخابات برای نماینده شدن هزینه كرده اند. البته آنطور كه خودشان می گویند انتخابات برای برخی از نمایندگان خیلی گران تر از این حرف ها تمام شده است و گاهی هم از هزینه های میلیاردی رقیبشان در حوزه انتخابیه روایت می كنند.
مگر می شود برای انتخابات ریالی خرج نكرد؟
حرف تكراری «ریالی برای انتخابات خرج نكرده ام» را كه كنار بگذاریم وقتی درباره هزینه های انتخاباتی با نمایندگان مجلس صحبت می نماییم دیگر كمتر از ۳۰ میلیون وجود ندارد.(اینجا) البته در بین صحبت های آنها یك اشتراك وجود دارد و آن اینكه هر نماینده فارغ از حوزه انتخابیه اش از افرادی سخن می گویند كه برای نماینده شدن آنها آستین بالا زده اند و وارد میدان شده اند؛ هرچند اغلب آنها ادعا می كنند كه این كمك ها بدون چشمداشت بوده است اما مگر نماینده شدن یك دوست چقدر می ارزد كه بگوییم چون از دل برآید لاجرم بر دل نشیند؟! اینجاست كه می توان گفت شفاف شدن هزینه های انتخابات بازار مكاره منفعت طلبان را هم جمع خواهد نمود.

با همه این حرف و حدیث ها ما هم قبول داریم كه انتخابات، هزینه دارد و برای برخی ارزان تر و برای برخی گران تر تمام می شود؛ اما سوال اینجاست این هزینه های چند ده یا بهتر بگوییم چند صد میلیونی از كجا تامین می شود؟ این همان سوالی بود كه آنرا با برخی از نمایندگان درمیان گذاشتیم و جواب های متفاوتی هم دریافت كردیم. البته برخی هم كه اتفاقا ادعای كار خالصانه برای مردم دارند و می گویند هیچ راز مگویی برای موكلانشان ندارند وقتی با سوالی درباره هزینه كردشان در انتخابات مواجه گشتند به بهانه وارد شدن به بحث انتخابات زودرس از پاسخ شانه خالی كردند؛ «نادر قاضی پور» نماینده مردم ارومیه یكی از همان هایی بود كه حاضر نشد بگوید هزینه انتخاباتش چقدر تمام شده است و مبلغش را از كجا آورده. «غلامرضا كاتب» هم كه سال هاست نماینده مردم گرمسار است، شفافیت را یك كار بیهوده معرفی می كند و وقتی از او درباره میزان هزینه كردش در انتخابات می پرسیم می گوید «شما افراد بیكاری هستید ولی ما (نمایندگان) كار زیاد داریم» (اینجا) و (اینجا)
پای وام بانكی به انتخابات باز شد
«وام بانكی» این یكی از همان منابعی است كه خیلی از نمایندگان به آن استناد می كنند. مثلا محمدجواد ابطحی نماینده مردم خمینی شهر می گوید ۴۶ میلیون در انتخابات هزینه كرده است كه از این مبلغ ۱۵ میلیون از صندوق قرض الحسنه قدس وام گرفته است و ۱۰ میلیون از صندوق قرض الحسنه الزهرا. مبلغ باقی مانده را هم خودش از جیبش هزینه كرده است. البته ابطحی بین صحبت هایش یادش می افتد كه یكی از دوستانش ۲ میلیون به او كمك كرده است آن هم بدون هیچ چشم داشتی.
ابوالفضل ابوترابی هم می گوید برای تامین هزینه انتخاباتش از بانك وام گرفته است.
وقتی پس اندازِ روز مبادا خرج «نماینده شدن» می شود
برخی دیگر از نمایندگان هم وقتی از هزینه های انتخابات و منشا هزینه هایش سخن به میان آمد اغلب می گفتند از پس اندازی كه داشته اند بهره برده اند. زهرا ساعی نمانده مردم تبریز همچون افرادی بود كه می گوید همه هزینه های انتخاباتی اش را خودش پرداخت كرده است. او می گوید: من سال ها شاغل بودم و در دانشگاه تدریس می كردم و برای چند سال مشاور استاندار بودم ازاین رو از پس انداز خودم و همسرم توانستم هزینه های انتخاباتی را تامین كنم.
احمد بیگدلی نماینده مردم خدابنده از دیگر نمایندگانی بود كه وقتی از او درباره شفافیت هزینه های انتخابات پرسیدیم می گفت بسیار به این مورد اعتقاد دارد اما ابزار لازم برای شفافیت را نداریم. بیگدلی می گوید برای انتخابات حدود ۲۰۰ میلیون هزینه كرده است. وقتی از او درباره منبع تامین هزینه انتخاباتش پرسیدیم اظهار داشت: «من دندانپزشك هستم و این مبلغ را می توانستم تامین كنم.»
مسعود رضایی نماینده شیراز از دیگر نمایندگانی است كه می گوید نزدیك به ۴۰۰ میلیون در انتخابات سال ۹۴ هزینه كرده است او درباره منبع تامین این مبلغ اظهار داشت: توانایی مالی برای تامین این مبلغ را داشته است و تماما این مبلغ را خودش پرداخت كرده است.
فروش زمین و آپارتمان برای راهی بهارستان شدن
زهرا سعیدی نماینده مردم مباركه از دیگر نمایندگانی كه درباره هزینه انتخابات مورد سوال خبرنگار خبرآنلاین قرار گرفت، می گوید«نماینده شدندش چیزی حدود ۸۰ میلیون تومان برایش تمام شده است.» سعیدی درباره اینكه این ۸۰ میلیون را چگونه تامین كرده است می گوید یك آپارتمانی به نام خودم در اصفهان داشتم كه برای تامین هزینه های انتخابات آن آپارتمان را به قیمت ۱۸۰ میلیون تومان فروختم و از این مبلغ در انتخابات هزینه كردم یعنی ۸۰ میلیون آنرا در انتخابات خرج كردم و مابقی را باردیگر پس انداز كردم. زهرا سعیدی می گوید من هزینه انتخابات را تمام و كمال خودم پرداخت كردم به صورتی كه اعلام كردم هر كسی حتی كمترین پولی در انتخابات برای من هزینه كرده اند تمام آن هزینه ها را از من بگیرند.
صباغیان نماینده مردم یزد هم كه خودش خودخواسته جزئیات هزینه های انتخاباتی به همراه فهرست اموالش را منتشر نمود. وی در لیستی كه منتشر نموده است عمده هزینه انتخابات را از راه فروش دو قطعه زمین یكی به مساحت ۲۰۰ متر و یكی به مساحت ۳۰۰ متر كه یكی به مبلغ ۲۰ میلیون تومان و یكی را به مبلغ ۵۳ میلیون تومان فروخته و آنرا در انتخابات هزینه كرده است.
نماینده ای با ادعای مستضعف بودن
هادی شوشتری نماینده مردم قوچان كه به نسبت نمایندگان دیگر سر و صدای كمتری دارد وقتی با سوالی درباره هزینه انتخابات مواجه گردید گفت از نمایندگان مستضعفی است كه هیچ پولی برای انتخابات خرج نكرده است. او می گوید: من با شفافیت بسیار موافقم چونكه شفافیت سبب می شود ما در مقابل پولدارهای آینده آچمز شویم. من اصلا پولی ندارم كه در انتخابات بخواهم هزینه كنم. وی در پاسخ به این سؤال كه مگر می شود هیچ هزینه ای برای انتخابات نكرده باشید حداقل چند پوستر باید چاپ كرده باشید و این هزینه ها چقدر به اتمام رسید از كجا آوردید اظهار داشت: همه هزینه ها را مردم و دوستان كمك كردند كه همه این ها به صورت خودجوش بود. او می گوید: من مستاجر هستم و اگر مجلس حقوق ندهد نمی دانم باید چه كار كنم و به تازگی تصمیم گرفتیم وسایلمان را جمع نماییم و به شهرستان برگردیم چون پول پرداخت این هزینه ها را نداریم. شوشتری می گوید ما جزو مستضعفین و دهك پایین جامعه هستیم.
انتخابات با ارث پدر
هدایت الله خادمی می گوید چیزی حدود ۵۰۰ میلیون تومان در انتخابات هزینه كرده است. او می گوید با وجود هزارو ۲۰۰ روستا و پراكندگی منطقه ای با دشواری های زیادی برای انتخابات مواجه بوده است اما با این وجود هیچ كمكی از جایی نگرفتم. او درباره اینكه هزینه انتخابات را از كجا تامین كرده است گفت وقتی انتخابات به دور دوم رسیده، املاك پدری را فروخته و آنرا هزینه كرده است. او اظهار داشت: باقی رقم پرداختی را هم از محل پس انداز ۳۰ سال فعالیت در حوزه صنعت نفت پرداخت كردم. او می گوید حاضر است تمام جزئیات هزینه كرد مالی اش را به نهادهای مسئول عرضه نماید.» خادمی باردیگر تاكید می كند: «من از خودم هزینه كردم و خوشبختانه نه پیمانكاری پشت سرم بود و نه كسی تأمین مالی ام كرد و نه وامدار كسی هستم»
محصولات كشاورزی كمك حال آقای نماینده شد
جبار كوچكی نژاد در ردای نمایندگی مردم رشت، ۸ سال است در بهارستان كرسی ای در اختیار دارد. وی در انتخابات گذشته چیزی حدود ۲۵۰ میلیون هزینه كرده است. كوچكی نژاد درباره اینكه این هزینه انتخابات را از كجا تامین كرده است می گوید: من ۲ هكتار زمین كشاورزی و باغ دارم كه از محل فروش محصولاتش برای انتخابات هزینه می كنم. سال ۹۴ هم محصولات این زمین حدود ۳۰۰ الی ۴۰۰ میلیون فروخته شد كه همان را هزینه انتخابات كردم.
او درباره اینكه این زمین ارث بوده یا خودش خریده است اظهار داشت: من آن زمان كه در آموزش و پرورش بودم این زمین را از پول خود خریدم.
احزابی كه پول نماینده شدن كاندیداهایشان را می دهند
در این میان هم افرادی مانند علیرضا محجوب درباره هزینه های انتخاباتش می گوید تمام هزینه های انتخابات با خانه كارگر است و ما معمولا مستقل پولی هزینه نمی نماییم و ریز این هزینه ها هم در آنجا ثبت شده است.
الیاس حضرتی هم درباره جزئیات هزینه های انتخاباتی اش می گوید ما چون در فهرست قرار داشتیم بیشتر هزینه ها به صورت مشترك و بخشی از آن هم از راه حزب اعتماد ملی تامین شد.

 

1398/06/11
15:32:14
5.0 از 5
12265
این مطلب را می پسندید؟
(2)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۱
لینک دوستان مجلس ایران دات كام