مجلس ایران دات كام
طحان نظیف:

داوطلبان دوتابعیتی را رد صلاحیت كردیم

داوطلبان دوتابعیتی را رد صلاحیت كردیم

به گزارش مجلس ایران دات كام عضو حقوقدان شورای نگهبان اظهار داشت: در بررسی صلاحیت های این دوره داوطلبان دو تابعیتی هم بودند كه شورای نگهبان آنها را رد صلاحیت كرد.به گزارش مجلس ایران دات كام به نقل از مهر، هادی طحان نظیف عضو حقوقدان شورای نگهبان در برنامه تلویزیونی متن حاشیه اظهارداشت: قانون برای داوطلبان انتخابات مجلس شرایطی را مشخص كرده و در پروسه بررسی صلاحیت ها هم دستگاه ها و نهادهای مختلفی این شرایط را بررسی می كنند.
وی اضافه كرد: شورای نگهبان یك ناظر بی طرف و یك داور ملی است و از شكست یا پیروزی جریان های سیاسی خوشحال یا ناراحت نمی گردد. احزاب سراغ افراد پاكدست و مسئولیت پذیر بروند چونكه معمولاً احزاب در انتخابات یك لیستی می دهند و پس از انتخابات بعضاً مسئولیت پذیر نیستند. احزاب باید سراغ افراد كارآمد و با برنامه رفته و آنها را به مردم معرفی كنند.
نظیف اظهار داشت: در بررسی صلاحیت های این دوره داوطلبان دو تابعیتی هم بودند كه شورای نگهبان آنها را رد صلاحیت كرد. تأیید صلاحیت یعنی اگر كسی شرایط قانونی را داشته باشد، تأیید می شود و اگر كسی شرایط قانونی را نداشته باشد، بطور قطع ردصلاحیت خواهد شد، قانون از ما خواسته كه صلاحیت افراد را احراز نماییم و اگر نتوانیم صلاحیت قانونی را احراز نماییم، عدم احراز برای او می زنیم و این وظیفه اوست كه صلاحیت خودش را به ما احراز كند و خودش را به ما بشناسد. هیئت های اجرایی گویا فرصت كافی را در بررسی صلاحیت نداشته اند و احتمالاً این مستنداتی كه در اختیار ما بوده، در اختیار هیأت های اجرایی نبوده و شاید همین موضوع منجر به تفاوت نظرات میان هیئت اجرایی و هیئت مركزی شده است.
عضو حقوقدان شورای نگهبان اضافه كرد: متوسط ثبت نام برای ۳۰۰ كرسی در كشورهای مختلف اروپایی و یا همسایه خودمان، ۲۵۰۰، ۳۰۰۰ و یا ۴۰۰۰ نفر است ولی ما ۱۶ هزار نفر در این دور ثبت نامی داشتیم البته نفس ثبت نام خوب است اما ثبت نام ها باید چارچوب و منطقی داشته باشند و این یك اشكال قانونی می باشد.منبع:

1398/10/25
20:10:45
5.0 از 5
11253
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۲
لینک دوستان مجلس ایران دات كام