مجلس ایران دات كام
در تماس تلفنی رییس مجلس تركیه با لاریجانی تاكید شد؛

همكاریهای ایران و تركیه در مبارزه با تروریسم دولتی آمریكا

همكاریهای ایران و تركیه در مبارزه با تروریسم دولتی آمریكا

به گزارش مجلس ایران دات كام در تماس تلفنی رئیس مجلس تركیه با لاریجانی بر همكاریهای ایران و تركیه در مبارزه با تروریسم دولتی آمریكا و ارتقای امنیت منطقه تاكید گردید.به گزارش مجلس ایران دات كام به نقل از خانه ملت، مصطفی شنتوب، رئیس مجلس تركیه در تماس تلفنی با دكتر علی لاریجانی، رئیس مجلس شورای اسلامی، حادثه ترور و شهادت شهید سپهبد قاسم سلیمانی را تسلیت گفت و آنرا نقض مسلم موازین حقوق بین الملل دانست.
علی لاریجانی، رئیس مجلس كشورمان هم در این گفت وگوی تلفنی ضمن تشكر از پیام تسلیت مصطفی شنتوب، رئیس مجلس تركیه تصریح كرد: «این فاجعه، قلوب مردم ایران را به شدت جریحه دار كرد و حادثه ای بسیار تلخ بود كه باعث شد مردم در جمعیت های میلیونی در همه شهرهای ایران حضور پیدا كنند. این در شرایطی است كه ترامپ بعد از این جنایت اظهار نمود باید زودتر دست به این كار می زدیم و این مطلب نشان داده است كه كار دولت آمریكا ترور است و به این كار هم اقرار و هم رضایت دارند».
لاریجانی با اشاره به لزوم پیشگیری از تروریسم دولتی آمریكا اظهار داشت: " اگر این اقدام صورت نگیرد، تروریسم تسری پیدا خواهد نمود و پیشگیری از آن هم احتیاج به همكاری همه كشورها دارد".
وی با خیرخواهانه و دوستانه خواندن مواضع تركیه، مشورت های دو كشور با یكدیگر را ضروری عنوان نمود و اضافه كرد: ما شما وپارلمان تركیه را برادر و دوست خود می دانیم و معتقدیم كه در كنار هم بودن ایران و تركیه در امنیت منطقه موثر است".
در این گفت و گوی تلفنی، همینطور «مصطفی شنتوب» رئیس مجلس تركیه خطاب به رئیس مجلس كشورمان اظهار داشت: " باید به مردم شریف ایران تسلیت عرض كنم، چونكه ملت شما هم اندوهگین و هم از این حادثه خشمگینند و حق هم دارند".
وی با اشاره به اینكه تركیه بعد از این رخداد از بابت ثبات و امنیت منطقه نگرانی هایی دارد، افزود: اگر دو كشور ایران و تركیه با یكدیگر همكاریهای دو جانبه نداشته باشند، منطقه بیشتر مورد مداخلات قدرت های خارجی قرار خواهد گرفت كه نمونه های آنرا در سوریه، یمن، لیبی و عراق شاهد هستیم".
رییس مجلس تركیه با اشاره به تلاش آمریكا و دیگر كشورهای غربی برای ایجاد هرج و مرج در منطقه افزود: آنها می خواهند ما را تسلیم چنین روندی كنند كه راه خنثی سازی آن، مبارزه با تروریسم و همكاری برای ایجاد امنیت در منطقه است".
مصطفی شنتوب در انتها گفت و گوی تلفنی با رئیس مجلس كشورمان اظهار داشت: معتقدم جمهوری اسلامی همچون گذشته با مشكلات با عقلانیت و اعتدال روبرو شده و آنها را بر طرف خواهد نمود. "

1398/10/18
18:57:23
5.0 از 5
10769
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۳