مجلس ایران دات كام
عضو كمیسیون فرهنگی مجلس:

دولت باید بر سوءاستفاده های احتمالی دریافت وام ازدواج نظارت كند

دولت باید بر سوءاستفاده های احتمالی دریافت وام ازدواج نظارت كند

به گزارش مجلس ایران دات كام یك عضو كمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: اگر احساس می شود كه در دریافت وام ازدواج در سوژه كودك همسری و یا دریافت این وام توسط افرادی با سنین بالا سوء استفاده هایی انجام می شود دولت باید نظارت لازم را داشته باشد.


به گزارش مجلس ایران دات كام به نقل از ایسنا، احمد مازنی درباب این كه بتازگی معاون جوانان وزارت ورزش گفته كه در ۵ ماه سال ۹۸، ۲۲۴۴ نفر از افراد بالای ۶۰ سال وام ازدواج دریافت كرده اند، برای جلوگیری از سوءاستفاده های احتمالی از وام ازدواج اظهار داشت: آن چه مسلم است در جامعه ما آمار تجرد قطعی افزایش پیدا كرده و سطح جانشینی جمعیت به شدت پایین آمده و ما بزودی با كهولت سن و سالمندی بعنوان یك بحران جدی اجتماعی در كشور مواجهه خواهیم شد.
وی ادامه داد: سن ازدواج هم در دختران و هم در پسران افزایش پیدا كرده است؛ تبعا مسئولان چه در دولت و چه در مجلس باید تسهیلات مناسبی را برای حل این مسئله بیندیشند؛ این كه عوامل اصلی افزایش سن ازدواج و كاهش ازدواج جوانان مسائل اقتصادی، اجتماعی و روانی است اینها در جای خود بررسی شده و یا بررسی می شود، اما آن چه مسلم است این است كه یكی از عوامل مهم در این زمینه مسائل اقتصادیست.
این عضو كمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی اظهار نمود: هر سال در فصل بودجه مبلغی را از تسهیلات بانك ها برای ازدواج اختصاص می یابد؛ بااینكه این رقم رقمی قابل توجه هم نیست؛ پیش تر مبلغ كمتری بود و الان پیشنهاد كمیسیون فرهنگی بر ۵۰ میلیون تومان است. این مبلغ در مقابل هزینه های تشكیل خانواده، جهیزیه و تهیه لوازمی كه عروس و داماد باید برای آغاز زندگی خود فراهم آورند مبلغ قابل توجهی نیست.
مازنی اشاره كرد: اما این كه این گونه اخبار بخواهد اصل این مساعدت و تسهیلات را زیر سوال ببرد كار درستی نیست و این كه اگر لازم باشد برای آنها شرایطی قائل شویم باید بررسی نماییم كه چه كسی باید این شرایط را قائل شود. در واقع دستگاه های اجرایی و متولی كه یكی از آنها وزارت ورزش و جوانان است باید به این مساله توجه كند.
وی اشاره كرد: اگر احساس می شود كه این تسهیلات ازدواج سبب سوء استفاده برخی در جهت كودك همسری و استفاده افرادی در سنین خیلی بالا و پوشش ازدواج دوم یا سوم می شود باید بخشنامه ای را تصویب كنند و بر اجرای صحیح آن نظارت كنند. بااینكه اصل این مساعدت امری صحیح است ولی مجلس هم نمی تواند بر شرایط دریافت كنندگان وام نظارت كند. اگر در جهت در نظر گرفتن شرایطی برای رفع برخی مواردی كه اشاره شد قانونی هم لازم باشد دولت باید در چارچوب لایحه پیشنهاد دهد تا ما آنرا تصویب نماییم.
به گزارش مجلس ایران دات كام به نقل از ایسنا، محمد مهدی تندگویان، معاون امور جوانان وزارت ورزش و جوانان روز گذشته اظهار داشت: در سال ۹۶ تعداد افراد بالای ۶۰ سال كه وام ازدواج دریافت كرده اند ۲۲۴ نفر بوده است كه این رقم در سال ۹۷ به ۳۵۳۰ نفر و در ۵ ماه نخست سال ۹۸ به ۲۲۴۴ نفر رسیده است. همین طور این موارد روی میانگین سن ازدواج در كشور هم موثر هستند. این مساله نشان میدهد قانون گذار تا كنون به بازه سنی دریافت وام ازدواج توجه نكرده است.
منبع:

1398/10/11
23:49:30
5.0 از 5
11239
تگهای خبر: تصویب , دولت , قانون , لایحه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۲