مجلس ایران دات كام
سیده فاطمه ذوالقدر:

نا اهلان و نامحرمان نباید میان دار فضای انتخابات شوند

نا اهلان و نامحرمان نباید میان دار فضای انتخابات شوند

به گزارش مجلس ایران دات كام نماینده مردم تهران، ری، شمیرانات، اسلامشهر بهتان زنی به جناح مقابل را همچون مسائلی دانست كه می تواند فضای انتخاباتی را تحت تأثیر خویش قرار دهد.


سیده فاطمه ذوالقدر در گفت و گو با ایسنا درباب تفاوت رقابت های سیاسی در انتخابات دوم اسفند ٩٨ با انتخابات گذشته گفت: مجلس شورای اسلامی، یک مرکز اساسی و تعیین کننده برای کشور است. وجود احزاب گوناگون سیاسی، شرایط اقتصادی کشور و تنگنای معیشتی مردم و دشمنی دشمنان ایران با انقلاب اسلامی، این دوره از انتخابات را نسبت به دیگر دوره ها و مراحل حساس تر کرده است.
وی افزود: مشارکت حداکثری و قوی اجتماعی در همه عرصه ها خصوصاً انتخابات مجلس، پیام مهمی به دشمنان و معاندان کشور خواهد داد و قدرت حضور مردم در این میدان می تواند دولت ایالات متحده آمریکا را از ادامه سیاست های زورگویانه مایوس کند. بدین سبب انتظار می رود جناح های سیاسی در عین رقابت برای کسب کرسی های مجلس، تدابیر انتخاباتی خودرا طوری پیش نبرند که خدای نکرده به بهانه منافع جناحی، به سرمایه اجتماعی نظام و منافع ملی و امید مردم لطمه وارد شود.
سخنگوی کمیسیون فرهنگی مجلس درباره اینکه موانع جدی شکل گیری فضای انتخاباتی اشاره کرد: ایجاد دوقطبی های کاذب، مانور سیاسی رسانه ای درباره بررسی صلاحیت ها، سوء استفاده برخی افراد از جایگاه، تریبون و قدرت و نفوذ برای منافع حزبی و جناحی و یا منافع شخصی بجای در نظر گرفتن مصالح عمومی کشور و ملت و بهتان زنی به جناح مقابل و... همچون مسائلی است که می تواند فضای انتخاباتی را تحت تأثیر خویش قرار دهد.
ذوالقدر اظهار داشت: بی حوصلگی ناشی از دغدغه های معیشتی مردم چنانچه به شکل جدی به آن پرداخته نشود، در انگیزه آنها جهت شرکت در انتخابات موثر خواهد بود؛ همین طور سوژه هزینه کرد کاندیداها همچون مؤلفه های لازم برای شکل گیری فضای سالم انتخاباتی است. چنانچه، جهت شفاف سازی منابع تامین مالی تبلیغات و کارهای انتخاباتی مجلس شورای اسلامی دو فوریت طرح شفافیت هزینه کرد منابع مالی نامزدهای انتخابات اول دی ماه در مجلس تصویب گردید.
وی افزود: وقتی شفافیت مالی در انتخابات وجود نداشته باشد و منشأ هزینه ها مشخص نباشد، فسادهای متصل به هم و معلول یکدیگر اتفاق می افتد. اینچنین بعضی افراد که وارد مجلس می شوند وامدار اسپانسرهای میلیاردی و برخی افراد موثر می گردند و بجای پیگیری مطالبات مردم، با زد و بند به دنبال جبران سرمایه گذاری پشتیبان ها و شرکای خود خواهند بود.
این عضو کمیسیون فرهنگی مجلس در این خصوص که فضای گرم انتخاباتی چگونه و با چه الزاماتی تشکیل خواهد شد؟ بیان کرد: همه دست اندرکاران و کارگزاران انتخابات شامل هیات های اجرایی و نظارتی باید مقید به الزامات قانونی باشند؛ حرکت بر محور قانون و تنظیم عملکرد و رفتار با معیار مقررات، عامل تحقق راهبردهای تعیین شده درباب انتخابات است. هماهنگی و برنامه ریزی ها برای مدیریت مناسب پروسه انتخابات لازم است و بسترسازی قبل از زمان برگزاری انتخابات در قالب ستاد انتخابات کشور صورت خواهد گرفت.
وی افزود: باید اجازه داد از همه اقشار و احزاب به دور از رویکرد سختگیرانه و الزامات فراقانونی وارد این فضا شوند و این اطمینان برای مردم حاصل شود که انتخابات، کاملا مردمی و برمبنای اصول دموکراسی است، همانطور که تابحال نیز همچنین بوده است. نقش دولت به خصوص در این میانه وضعیت اقتصادی و گرانی بنزین و عوارض اجتماعی که بر آن مترتب شد، بسیار مهمست که بتواند نیازهای اولیه ایشان را از بسته های معیشتی گرفته تا تسهیلات آموزشی رایگان برای فرزندان و تسهیلات بیمه ای و دارو و درمان را فراهم آورد تا مردم میل به مشارکت سیاسی داشته باشند.
سخنگوی کمیسیون فرهنگی مجلس اشاره کرد: صدا و سیما بعنوان رسانه ملی که از بودجه بیت المال اداره می شود، باید با واقع بینی و بی طرفی مطالبات مردم را منعکس کند و اجازه دهد تریبون صدا و سیما متعلق به همه اقشار و احزاب باشد و همه بتوانند آزادانه از خواستشان بگویند و از رفتارهای جناحی بپرهیزد. فعالان سیاسی، رسانه ها و صاحبان تریبون، امامان جماعت جمعه و مساجد نیز باید وسعت دید خودرا گسترده تر کنند و به دور از تخریب با هوشمندی و دلسوزی مردم را تشویق به انتخاب کاندیدای شایسته نمایند.
ذوالقدر بزرگترین در توضیح چالش انتخابات ٩٨ و راهکار عبور از این چالش بیان کرد: نقشه دشمن برای سال آینده، آن گونه که مقام معظم رهبری تصریح کردند این است که از یک سو در فضای سیاسی - انتخاباتی بر موج مطالبات به حق مردم سوار شود و بر طبل ناامیدی از حل مشکلات بکوبد تا القا کند کشور به بن بست رسیده است. هدف دشمنان، نیز در سال ٩٨ ممانعت از برگزاری انتخاباتی باشکوه است؛ چونکه دشمن می داند برای رسیدن به هر هدفی باید نفوذی های خودرا در سنگرهای مختلف و همچون مجلس مهره چینی کند.
این عضو کمیسیون فرهنگی مجلس اظهار نمود: مردم باید مراقب القائات دروغین دشمن باشند تا تحت تاثیر آنها قرار نگیرند و برای پیگیری مطالبات بحق خود از روش هایی که آمریکایی ها طراحی و بوسیله خبرگزاری های معاند و شبکه های ماهواره ای و رسانه های غربی – صهیونیستی – سعودی القاء می شود، استفاده نکنیم و همه دلسوزان ایران و مردم باید هوشیارانه عمل کنند تا به بهانه تخریب جناح مقابل و ستاندن چند رای بیشتر، منافع ملی را فدای امیال جناحی نکنند و از بازی در زمین بدخواهان ایران عزیز بپرهیزند.
ذوالقدر اشاره کرد: مهم تر اینکه برخی مسئولان و مدیران با سخنان شاذ و تحریک آمیز و مواضع نسنجیده و نپخته و برخلاف سیاست های اصلی نظام به مسموم کردن فضای سیاسی و رسانه ای کمک نکنند و در میدانی که دشمن طراحی نموده بازی نکنند. مسئولان و جریانهای سیاسی باید با عنایت به ادبیات معقول و منطقی سیاسی و رصد کردن امیال بدخواهان سعادت مردم، از ایجاد دو قطبی سازی های کاذب و دسته بندهای جعلی پرهیز کنند و اجازه ندهند که نااهلان و نامحرمان میان دار فضای انتخابات و کشور شوند برای اینکه همانگونه که امام (ره) فرمودند اگر حواستان را جمع نکنید نااهلان و نامحرمان همه چیز را نابود خواهند کرد.
 

1398/10/10
07:30:17
5.0 از 5
8544
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۴
لینک دوستان مجلس ایران دات كام