مجلس ایران دات كام
لاریجانی:

تنازعات سیاسی آزار دهنده شده است

تنازعات سیاسی آزار دهنده شده است

به گزارش مجلس ایران دات كام رئیس مجلس شورای اسلامی ضمن انتقاد از برخی تنازعات سیاسی در كشور، اظهار داشت: این تنازعات سیاسی، فرهیختگان و اساتید دانشگاه را آزار می دهد.به گزارش مجلس ایران دات كام به نقل از مهر، علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی در مراسم تكریم و معارفه رئیس سابق و جدید مركز پژوهش های مجلس، اظهار داشت: در این نشست نكات مختلفی در مورد خدمات مركز پژوهش ها در دوران مدیریت آقای جلالی و نتایج این خدمات ارائه شد.
وی ضمن تشكر از كارهای جلالی در مركز پژوهش ها، اضافه كرد: او یكی از نیروهای خوش فكر، فعال و سرزنده در كار بود و در مجلس و مركز پژوهش ها همت عالی داشت، آرزوی توفیق برای وی در ماموریت جدیدشان می نماییم.
رئیس مجلس اظهار داشت: آقای دكتر قاسمی هم از نیروهای فرهیخته و باارزش مركز است و در دورانی كه بنده توفیق دیدار با وی در جلسات كارشناسی را داشتم، وی را فردی منصف و صاحبنظر دیدم.
لاریجانی همین طور اشاره كرد: امیدوارم انجمن های پژوهشی و اساتید علمی بتوانند در این شرایط حساس كشور نقش آفرین باشند.
وی با اشاره به اینكه مركز پژوهش ها امروز از پختگی برخوردارست و افراد صاحب نظر در مركز حضور دارند كه از پختگی برخوردار می باشند، اظهارداشت: مركز پژوهش ها جا افتاده شده است و این سرمایه مهمی برای مركز است. غیر از فرمایشات رهبری در مورد مركز پژوهش ها، در مجلس شورای اسلامی نیز اهمیت زیادی به گزارش های مركز پژوهش ها داده می شود.
رئیس مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: در میان سایر مراكز پژوهشی، به پژوهش های مركز پژوهش ها استناد می شود و باید این جایگاه حفظ و تقویت شود برای اینكه سرمایه مهمی برای كشور است.
لاریجانی گفت: باید برای دوره بعد افقی را در نظر بگیرید و شتابان به سمت آن حركت كنید برای اینكه در آینده شرایط كشور اقتضا می كند كه شما عملكرد بهتری داشته باشید.
وی اشاره كرد: معتقدم مركز پژوهش ها باید مبتكرانه عمل كند و از ظرفیت های علمی دانشگاه ها و سایر مراكز پژوهشی استفاده كنند برای اینكه مشكلات كشور به شكلی است كه اگر همه دست به دست هم دهیم قابل حل است.
لاریجانی اشاره كرد: حالا كه فضای كشور گرفتار درگیری های سیاسی است، گاهی كشور از كارشناسی محروم می شود، اما شما اینگونه رفتار نكنید، با روحیه ابتكاری به سمت حل مشكلات كشور بروید چونكه مهمترین هدف كشور توسعه است.
رئیس مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینكه یكی از مقاطع مهم، زمان بررسی بودجه است، اظهار داشت: شما باید نظرات كارشناسی شفاف ارائه دهید، اشكالی كه دارید این است كه گاهی فقط دردها را می گویید و پاسخ های روشن برای حل مشكلات را كمتر بیان می كنید. كسانی كه می خواهند در مجلس كار كنند، با این شرایط نمی توانند چونكه باید از لابه لای اوراق شما برخی موضوعات و چاره ها را كشف كنند.
لاریجانی با اشاره به اینكه باید جنبه های اثباتی كار در بودجه بررسی شده و جنبه های منفی حذف شود، اضافه كرد: بعنوان مثال اگر مشكل نقدینگی در كشور وجود دارد تلاش كنید در بودجه نقدینگی افزایش نیابد و بودجه به صورتی تنظیم شود كه نقدینگی جذب شود؛ ابتكاراتی برای جذب نقدینگی داشته باشید.
وی با اشاره به اینكه یكی از مسائل مهم در بودجه سهل كردن كارها برای تولید است، اظهار داشت: رتبه ما برای سرمایه گذاری در كشور خوب نیست.
رئیس مجلس همین طور در بخش دیگری از سخنانش ضمن انتقاد از برخی تنازعات سیاسی در كشور، اظهار داشت: این تنازعات سیاسی بلاوجه در كشور، فرهیختگان و اساتید دانشگاه را آزار می دهد، پس از سال های طولانی كار در كشور، اگر همه نیروهای مستعد كنار هم قرار گیرند امیدواری برای حل مشكلات وجود دارد اما اگر وقت شان را صرف این سایش ها كنند و همدیگر را بكوبند سعادت كشور را به دنبال ندارد.
وی با اشاره به اینكه برخی اوقات مشاهده می شود كه حتی نهاد مجلس را نیز می كوبند، اظهار داشت: بسیاری از حرف هایی كه نحله های مختلف سیاسی می زنند حدودا مشابه است، حرف این گروه های سیاسی این است كه خودشان سیاست ها را پیاده كنند و كارها را انجام دهند، خُب مشكلی نیست خودتان انجام دهید البته مشكل سر وجود خودشان است.
رئیس مجلس افزود: حكمرانی عاقلانه این است كه بتوانند یك همگرایی ایجاد كنند تا همه را به هدف برسانند، اما هر چه قافله ها از هم جدا شوند، سرعت كار را می كاهد.
لاریجانی با انتقاد از اینكه گاهی افرادی نهادها را می كوبند، گفت: یكی از مصادیق تحقق مردم سالاری، نهاد مجلس است، پس چرا مجلس را تخریب می كنید!؟ این نشان میدهد كه تخریب هنر نیست و كسی كه نهادی را تخریب می كند، هنر نكرده است.
وی با تاكید بر اینكه توسعه بدون امیدواری در كشور رخ نمی دهد، اظهار داشت: اول باید مردم به شرایط كشور امیدوار شوند، توسعه بخشنامه ای و دستورالعملی نیست بلكه باید به پیشرفت علاقه داشته باشند.
رئیس مجلس با اشاره به اینكه تخریب ها امیدها را از بین می برد، اضافه كرد: توسعه در خلاء رخ نمی دهد بلكه باید بسترهایی كه اراده جمعی را ایجاد می كند، به وجود آید كه مركز پژوهش های مجلس هم می تواند دراین زمینه گام بردارید
لاریجانی با اشاره به اینكه برای حل معضلات و دغدغه های مردم در بودجه برنامه ریزی كنید، گفت: هم اكنون ما ارز ۴۲۰۰ تومانی به واردات كالاهای اساسی اختصاص داده ایم اما این كالا به دست مردم به صورت كامل نمی رسد.
وی افزود: سیستمی درست كنید كه این امكانات در حداقل های ممكن به دست مردم برسد. راهكارهای گذشته می تواند به صورت مدرن و به روز در اختیار مردم قرار گیرد. در زمینه بهداشت و درمان باید دغدغه ها و نگرانی های مردم را رفع نماییم.
رئیس مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینكه بنظر می رسد بودجه مطبق شده است، اظهار داشت: برداشت از صندوق توسعه ملی در سقف بودجه درج نمی گردد یا منابع حاصل از صادرات بنزین در سقف بودجه نمی آید، اگر این پنهان كاری لزوم عقلایی دارد، بفرمائید اگر ندارد چرا این كار را می كنید. بودجه حدود ۴۰ میلیارد دلار است چرا برای بالا رفتن سقف بودجه نگرانی دارید. باید شفافیت در بودجه ایجاد شود.
لاریجانی با اشاره به اینكه ما در تحریم قرار داریم و باید الگوهایی برای شرایط تنفس كشور ایجاد نماییم، اشاره كرد: بعضی می گویند كه اصلاحات ساختاری مهم در این زمان انجام نشود، بعضی می گویند جراحی ها مفید برای این وضعیت مفید است؛ این جراحی ها را احسا كنید. مثل مشكلات بانك ها و صندوق ها كه برخی در بودجه سال های گذشته آمد اما دولت اعمال نكرد. این اقدامات به بهبود شرایط مردم كمك می نماید.
وی اشاره كرد: برای مقطع زمانی تحریم هیچ اشكالی ندارد كه قوانین خاص بگذاریم، یك مجموعه قوانینی كه سرمایه گذاری را در این دوره سهل كند به صورت بسته به تصویب برسد. بسته ویژه شرایط تحریمی و خاص تدوین شود.
رئیس مجلس شورای اسلامی گفت: نقدی بر الگوی توسعه توسعه نوشتید اما نظر اثباتی خودرا اعلام نكرده اید، پیشنهادات خودرا دراین زمینه ارائه دهید تا مبنای عمل قرار گیرد با تجربیاتی كه بیشتر از این داشتید و تجربیاتی كه امروز دارید بتواند مسیر روشن تری را برای سیاست گذاری در كشور عرضه نماید.
لاریجانی خطاب به مدیران و كاركنان مركز پژوهش ها، اظهار داشت: حوزه سیاست خارجی شما گزارش های می فرستند، تصور من این است كه باید در این بخش هم فعال باشید، حتی در بخش های فرهنگی باید زمینه سازی توسعه در كشور محور باشد. یكی از مسائلی كه در كشور وجود دارد تنازعات سیاسی است.
وی باردیگر اشاره كرد: اگر همه نیروهای مستعد در كشور در كنار هم قرار گیرند امیدواری نسبت به حل مشكلات وجود دارد اما اگر وقتشان را صرف سایش های سیاسی كند همدیگر را بكوبند و تهمت بزنند این ریزش ها و مشكلات آزارهایی را به وجود می آورد و سعادت كشور را لطمه دار می كند.
رئیس مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: تجربیاتی هم در كشورهای مختلف دراین زمینه وجود دارد، خیلی حرف هایی كه نحله های سیاسی میزنند در راهكارهای اقتصادی مشابه است، آنها می گویند كه ما انجام می دهیم. خُب شما انجام دهید. اما دیگران را تخریب نكنید.
لاریجانی با اشاره به اینكه حكمرانی عقلانی این است كه یك همگرایی دقیق و قوی در كشور ایجاد شود و همه را به سمت هدفی هدایت كند، اشاره كرد: این اقدام منجر به توسعه اقتصادی می شود اما هرچه، قافله ها جدا از هم باشند سرعت توسعه كاهش پیدا می كند.
وی گفت: یكی از نكات مهم این است كه چقدر حرف هایی كه در كشور زده می شود كمك كننده مسیر توسعه است؟ گاهی نهادها را می كوبند. تحقق مردم سالاری در مجلس است پس چرا مجلس را كه یك نهاد مدنی است می كوبند؟
رئیس مجلس شورای اسلامی اشاره كرد: تخریب هر نهادی مشكلاتی برای آینده كشور به وجود می آورد و این نشان دهنده هنرمندی كسی نیست كه بجای اینكه هنر خودرا اعلام كنند، تخریب می كنند.
لاریجانی خطاب به مدیران مركز پژوهش های مجلس، اظهار داشت: من به كار شما امیدوار هستم و سفارش می كنم از انجمن های علمی دانشگاهی استفاده كنید.منبع:

1398/10/02
20:16:09
5.0 از 5
11134
تگهای خبر: تصویب , حكم , خدمات , دولت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۲