مجلس ایران دات كام
صحرایی در صحن مجلس:

حقوق معلمان ۲۶ درصد رشد کرده است

حقوق معلمان ۲۶ درصد رشد کرده است

به گزارش مجلس ایران دات کام، وزیر آموزش و پرورش در جلسه علنی امروز مجلس شورای اسلامی، اظهار داشت: به علت اجرای قانون رتبه بندی، حقوق معلمان ۲۶ درصد رشد کرده است که البته حق آنان بیشتر از اینست.به گزارش مجلس ایران دات کام به نقل از مهر، رضامراد صحرایی، وزیر آموزش و پرورش در جلسه علنی امروز (یکشنبه ۱۰ تیر ماه) مجلس شورای اسلامی و در جریان بررسی تدابیر اتخاذ شده برای سال تحصیلی ۱۴۰۲ – ۱۴۰۳، اظهار نمود: دولت سیزدهم در شرایطی وزارت آموزش و پرورش را تحویل گرفت که شاهد دو سال تعطیلی کلاس های درس و ناامیدی جامعه بودیم.
وی متذکر شد: بازگشایی مدارس و بازگشت نوجوانان و جوانان به کلاس های درس تصمیم سختی بود که ما در شروع سال ۱۴۰۱ گرفتیم. با عنایت به جنگ ترکیبی که در جامعه به راه انداخته بودند، والدین از این تصمیم نگران بودند اما بالاخره ما بعد از بحث های کارشناسی در مهر ماه سال ۱۴۰۱ مدارس را بازگشایی کردیم؛ در حالی که از ۲۵ شهریور ماه ۱۴۰۱ کشور وارد جنگ شناختی شده بود و نوک این حمله مدارس ما بخصوص دبیرستان های دخترانه بودند.
صحرایی افزود: با ابتکار مجلس شورای اسلامی و دولت، قانون رتبه بندی معلمان در مجلس نهایی شد و یک راهبرد اثربخش برای جدا کردن صف فرهنگیان از افرادی که نسبت به وضعیت خود اعتراض داشتند، بود. یکی دیگر از چالش هایی که ما با آن مواجه هستیم اجرای قانون رتبه بندی معلمان است که بعضاً اجرای نادرست آن کام بعضی از معلمان را تلخ کرد. عدم پرداخت کافی و اجرای درست رتبه بندی معلمان در اسفند سال ۱۴۰۱ منجر به نارضایتی معلمان شد و در نهایت در فروردین سال ۱۴۰۲ وزیر آموزش و پرورش استعفا داد و بنده در شرایطی این وزارت خانه را تحویل گرفتم که با سه نقطه بحرانی مواجه بودیم.
صحرایی اظهار داشت: وضعیت دانش آموزان کشور از سال ۱۳۹۲ تا ۱۴۰۲ نشان داده است که جمعیت دانش آموزی کشور بیشتر از سه میلیون و ۶۰۰ هزار نفر اضافه شده است، از طرفی میزان بازنشستگی در وزارت آموزش و پرورش از میزان جذب شدگان پیشی گرفته، یعنی ما از یکسو با رشد جمعیت دانش آموزی مواجه بوده و از طرفی با افزایش میزان بازنشستگان روبه رو هستیم. همینطور در بحث نیروی خدماتی هم ما با کاهش در وزارت آموزش و پرورش روبه رو شده ایم.
وی اظهار نمود: ما بالغ بر ۱۷۶ هزار و ۷۳۱ معلم برای سال ۱۴۰۳ کمبود داشتیم و بنده در ۲۹ مهر سال ۱۴۰۲ این مورد را به سازمان اداری و استخدامی اعلام کردم. از سال ۱۳۸۳ تا ۱۳۹۰ جذب دانشجو معلم به صفر رسیده بود که ما در وزارت آموزش و پرورش و با همکاری سازمان اداری و استخدامی مجوز جذب ۷۲ هزار نفر را گرفتیم که این میزان استخدام در این حجم بی سابقه است. نتایج آزمون استخدامی در همین هفته اعلام خواهد شد.
وزیر آموزش و پرورش تصریح کرد: همینطور یک بسته تشویقی را برای نگه داشت بازنشستگان و افرادی که در شرف بازنشستگی هستند، در وزارت آموزش و پرورش طراحی کردیم و الان در دولت می باشد که اگر در دولت به تصویب برسد بستر نگه داشت معلمان را فراهم خواهد نمود.
صحرایی بیان نمود: دستورالعمل نقل و انتقال معلمان را هم به نفع شهرهایی که کمبود معلم دارند، اصلاح کردیم. سهم بودجه آموزش و پرورش از بودجه کشور در یک دهه اخیر روز به روز کمتر شده است و ما دائماً با کسری بودجه مواجه بوده و سعی کردیم تا آنرا برطرف نماییم.
وی تصریح کرد: با وجود همه این مشکلات، ما ۴۷ همت مطالبات و معوقات معلمان را پرداخت کردیم، حالا هم ۷۳ همت کسری در وزارت آموزش و پرورش داریم. با این حال، پرداخت حقوق معلمان حق التدریس ماهانه شده است و از منبع مالی وزارت آموزش و پرورش بالغ بر ۲۵ همت تسهیلات با سود پایین به معلمان اعطا کردیم. حقوق معلمان با اجرای رتبه بندی ۲۶ درصد رشد پیدا کرده است البته حق معلمان بیشتر از اینست.


منبع:

1403/04/10
10:10:45
0.0 از 5
135
تگهای خبر: آموزش , بودجه , تصویب , خدمات
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۵
لینک دوستان مجلس ایران دات كام