مجلس ایران دات كام
گزارش مجلس ایران دات كام؛

انتخابات پر اشتباه هیات رییسه مجلس

انتخابات پر اشتباه هیات رییسه مجلس

مجلس ایران دات کام: اشتباهات زنجیره ای در شمارش آرای انتخابات هیات رییسه مجلس در اجلاسیه اول، به ضرر نهاد پارلمان به اتمام رسید.خبرگزاری مهر، گروه سیاست: انتخابات هیات رییسه مجلس دوازدهم در اجلاسیه اول، روز سه شنبه (۸ خرداد ماه) در صحن علنی مجلس برگزار شد؛ انتخاباتی که نمایندگان مختلفی در آن شرکت کرده و برای رسیدن به کرسی ها حتی تراکت پخش می کردند.
رقابت برای ۱۲ کرسی
از این رو ۳ نماینده برای کسب کرسی ریاست، ۶ نماینده برای تصاحب دو صندلی نایب رئیسی، ۲۷ نماینده برای تکیه بر صندلی ۶ دبیر مجلس و ۲۷ نفر برای تصاحب ۳ صندلی ناظری مجلس با یکدیگر به رقابت پرداختند.
تکلیف بخشنامه داخلی درباره ی شمارش آرا
طبق بخشنامه داخلی مجلس، برگزاری انتخابات هیات رییسه در اجلاسیه اول بر عهده هیات رییسه سنی است. روال برگزاری انتخابات هیات رییسه اینطور است که پس از اعلام کاندیداتوری نمایندگان، اسامی آنها توسط عضو هیات رییسه سنی قرایت می شود و برخی از نمایندگان مسوول شمارش آرا و نظارت بر آن هستند.
شمارش آرا زیر ذره بین
این در صورتی است که این انتخابات روز سه شنبه برگزار و نتایج آرا از طرف هیات رییسه سنی اعلام شد، اما یک ساعت بعد از پایان جلسه مجلس و اعلام نتایج، روابط عمومی مجلس از بازبینی شمارش آرای انتخابات نواب رئیس و ساعتی بعدتر از بازبینی در شمارش آرای دبیران مجلس و همین طور نظار خبر داد، بطوریکه در ادامه «حمید رسایی» یکی از کاندیداهای نایب رییسی مجلس نسبت به نتایج انتخابات اعتراض کرد و در شبکه مجازی ایکس نوشت: «انتخابات هیات رییسه با این وضعیت مخدوش است و باید مشخص شود چه کسی به هنگام شمارش آرای نمایندگان این تخلف را انجام داده است».
توضیح مجلس؛ ۴ نماینده در شمارش آرا اشتباه کردند
در نهایت و برمبنای اطلاعیه روابط عمومی مجلس، بازشماری آرا تغییری در ترکیب نواب رئیس ایجاد نکرد و «حمیدرضا حاجی بابایی» و «علی نیکزاد» به عنوان نایب رئیس اول و دوم باقی ماندند.
در این میان، نکته حایز اهمیت در اختلاف بیش از ۲۰ رأی در شمارش اولیه و بازشماری آرای برخی کاندیداهای نایب رییسی است؛ بطور خلاصه توضیح روابط عمومی مجلس این است که «در پروسه چاپ تعرفه رأی، توزیع تعرفه ها و ثبت امضای نمایندگان و جمع آوری آرا که بوسیله سیستم اداری مجلس انجام شده، هیچ نوع تناقضی وجود نداشته است. در شمارش آرا که توسط ۴ نفر از نمایندگان انجام شده، اشتباه رخ داده و این مغایرت به وجود آمده است.»
همچنین در بازشماری آرای ناظران هیات رییسه مجلس مشخص شد یکی از موارد اختلاف رأی، مربوط به یکی از کاندیداهای کارپردازی (ناظر هیات رییسه) است که به ۴۰ رأی می رسد؛ در توضیح روابط عمومی مجلس درباره ی اختلاف رأی در کرسی ناظری مجلس آمده است: «در بازشماری مجدد آرا مشخص شد که دلیل اختلاف در تعداد آرای اعلامی، اشتباه نمایندگان شمارش کننده آرا در تجمیع آرا بوده به نحوی که آرای شمارش شده در دو برگه، هنگام تجمیع دو بار محاسبه شده و موجب بروز این اختلاف در تعداد آرا شده است».
موج انتقادات به مجلس
بازنگری در شمارش آرای انتخابات هیات رییسه در حالی موجی از انتقادات به مجلس را به همراه داشت که همچنان این سوال در ذهن افکار عمومی نقش بسته که علت این اتفاق چیست و چرا مجلس در این بخش، به درستی مدیریت نکرده است.
تذکر به قالیباف یک روز بعد از ریاست
این در صورتی است که حمید رسایی، نماینده تهران، در جلسه علنی روز (پنج شنبه ۱۰ خردادماه) مجلس طی تذکری به رئیس مجلس درباره ی بازبینی در شمارش آرای انتخابات هیات رییسه مجلس، اظهار داشت: «آقای قالیباف در انتخابات مذکور یک نماینده جابه جا نشده است، بلکه آرای نمایندگان جا به جا شده است و یکی دو تا هم جابه جا نشده است بلکه در یک مورد ۴۱ رأی جا به جا شده است. همین طور سوال ما از نمایندگانی است که آرا را شمردند و مدیرکل هیات رییسه است که این نمایندگان را تعیین کرده است؛ اصلاً چرا باید مدیرکل هیات رییسه نمایندگان را تعیین کند؟»
«محمدباقر قالیباف» که یک روز از ریاست اش بر مجلس دوازدهم نمی گذشت در پاسخ به تذکر رسایی، اظهار داشت: «در بحث مربوط به برگزاری انتخابات هیئت رئیسه، من هم مانند جنابعالی روی یکی از صندلی ها نشسته بودم و هیچ مسئولیت قانونی در برگزاری این انتخابات نداشتم و هیات رییسه سنی طبق روال قانونی این کار را انجام داده است».
با این حال بازشماری آراء بااینکه منتخبان کرسی های هیات رییسه در بخشهایی نظیر نواب رئیس و نظار مجلس را تغییر نداد، اما این بازبینی سبب تغییر در ترکیب دبیران مجلس شد، بطوریکه «عباس پاپی زاده» جایگزین «اکبر رنجبرزاده» شد؛ این در حالیست که شمارش مجدد آرا حکایت از رأی مساوی این دو منتخب برای دبیری هیات رییسه دارد که با قرعه کشی، پاپی زاده به هیات رییسه راه پیدا کرد.
بازشماری آرا خلاف بخشنامه است
این در صورتی است که اکبر رنجبرزاده در جلسه علنی روز (پنج شنبه) مجلس و قبل از ترک جایگاه هیات رییسه، اظهار داشت: «در هیچ کدام از مواد بخشنامه اشاره ای درباره ی بازشماری آرا نشده است. وقتی تعرفه ها از صحن خارج شد دیگر بازشماری آن وارد نیست و نباید صورت گیرد. به هر حال رئیس مجلس برای آرامش بخشیدن به جامعه و نمایندگان دستور بازشماری را داد و در نهایت رأی بنده و آقای پاپی زاده مساوی شد».
دفاع رئیس سِنی
با این حال «علاالدین بروجردی» رئیس سِنی مجلس دوازدهم در توضیح روال برگزاری انتخابات هیات رییسه مجلس دوازدهم، اظهار داشت: «بعد از برگزاری مراسم افتتاحیه مجلس دوازدهم، مدیران کل و مسئولان و کارکنان دبیرخانه هیات رییسه جلسه ای با اعضای هیات رییسه سِنی تشکیل دادند. در این نشست بحث برگزاری انتخابات و شمارش آرا عنوان شد و بنده نظر مشورتی را بیان کردم در خصوص این که حتما باید ترکیب نمایندگان مسوول شمارش آرا و نظارت بر آن فراگیر باشد، به این معنا که این تیم متشکل از سلایق سیاسی و فراکسیون های سیاسی مختلف شامل مستقلین ولایی و فراکسیون انقلاب اسلامی، اقلیت های دینی، برادران اهل سنت، خواهران و یک روحانی باشد که همین اتفاق هم رخ داد. بدین سبب همین ترکیب در چینش نمایندگان مسوول شمارش آرا و نظارت بر آن رعایت شد و آقای خضریان از فراکسیون انقلاب اسلامی و جبهه پایداری، آقای نصیرپور به عنوان چهره اصلاح طلب در فراکسیون مستقلین، آقای شاوردیان از اقلیت های دینی، خانم قیصری از فراکسیون انقلاب و مربوط به جمعیت امنا، آقای عبدالهی از فراکسیون مستقلین، آقای مالکی از فراکسیون انقلاب، آقای فتحی از نمایندگان اهل سنت و آقای آزادی خواه از روحانیون مجلس و عضو فراکسیون انقلاب عهده دار این وظیفه شدند».
بروجردی در ادامه درباره ی اشتباه رخ داده در شمارش آرا این طور توضیح داد که در انتخابات هیات رییسه مجلس نزدیک به ۴ هزار رأی شمارش می شود که عدد کمی نیست. تجربه ادوار گذشته نیز نشان داده که امکان درصدی از اشتباه وجود دارد؛ البته هنر این است که در مدیریت مجلس امکان اشتباه را به صفر رسانده که این هم با الکترونیکی کردن شمارش آرا میسر می شود.
با این حال رئیس سِنی مجلس دوازدهم این را هم تصریح کرد که در سال دوم مجلس یازدهم به سبب شرایط شیوع کرونا، انتخابات بصورت الکترونیکی انجام شد که هم زمان دو ساعته شمارش آرا به یک ربع کاهش پیدا کرد و هم این که شمارش آرا دقیق انجام شد؛ پس باتوجه به برگزاری انتخابات هیات رییسه در هر سال و برای پیش گیری از تکرار این اشتباه، لازم است مجلس با اصلاح بخشنامه داخلی به سمت برگزاری انتخابات الکترونیکی رود. برگزاری الکترونیکی انتخابات هیات رییسه امکان اشتباه را به صفر رسانده و از تکرار این اتفاق جلوگیری می کند.
همچنین رئیس سِنی مجلس دوازدهم از نمایندگانی که مسئولیت شمارش آرا و نظارت بر آنرا بر عهده گرفتند، دفاع کرد و اظهار داشت: «همان طور که مردم آنها را به عنوان امین خود انتخاب کردند، امانتداری را در شمارش آرا رعایت کردند، منتها این اشتباه در شمارش چند هزار رأی صورت گرفت که امیدواریم با الکترونیکی شدن انتخابات هیات رییسه شاهد تکرار این رویداد تلخ در سال دوم مجلس دوازدهم نباشیم».
جعفر قادری: آبروریزی بی سابقه شد!
البته خطا در شمارش آرای انتخابات هیات رییسه مجلس شورای اسلامی آنقدر فاحش بوده که بسادگی نمی توان از کنار آن عبور کرد بطوریکه «جعفر قادری» که سابقه نمایندگی در دوره های هشتم، نهم و یازدهم مجلس شورای اسلامی را دارد و در دوازدهمین دوره انتخابات مجلس شورای اسلامی نیز توانست به مجلس راه یابد، دراین زمینه به خبرنگار مهر می گوید: «حتی اگر تعمدی در این کار وجود نداشته باشد، این وضعیت شمارش آرای انتخابات هیات رییسه مجلس شورای اسلامی اصلاً مطلوب نبود و موجب آبروریزی برای مجلس شد».
وی با اعلان اینکه باید هیات رییسه سِنی مجلس دوازدهم، افرادی را از طیف ها و گروههای مختلف مجلس برای شمارش آرای کاندیداهای هیات رییسه مجلس مشخص می کردند تا از نحوه شمارش آرا به خوبی مراقبت شود، افزود: «متأسفانه شرایط اینگونه نبود».
نماینده مردم شیراز در مجلس شورای اسلامی در پاسخ به سوالی در خصوص این که آیا در ادوار قبل مجلس شورای اسلامی هم شاهد مشکلات این چنینی در شمارش آرای انتخابات هیات رییسه بودیم، اظهار داشت: «خیر، هیچگاه سابقه نداشته که تا این حد در شمارش در مجلس مشکل ایجاد شود. در انتخابات اخیر هیات رییسه مجلس شورای اسلامی تعداد رأی یک نفر ۵۰ تا کم یا زیاد شده بود که واقعاً این نحوه شمارش پسندیده نبود».
هزینه گران برای مجلس
بازنگری در شمارش آرای انتخابات مجلس شورای اسلامی در حالی تبدیل به حواشی رسانه ای شد که انتظار می رود قوه قانونگذاری کشور که راه سختی را پیش رو دارد و آرای نمایندگان در آن نقش کلیدی ایفا کرده و به صورتی همه امورش برمبنای آرا شکل می گیرد، در این قبیل موضوعات دقت بیشتر به خرج داده و از هزینه سازی های موجود جلوگیری و چاره ای برای این قبیل فرآیندها تعبیه کند.
تلنگری برای حرکت به سمت انتخابات الکترونیکی
با این حال قادری درباره ی راهکارهای لازم برای عدم تکرار این مشکل در شمارش آرا، تاکید دارد؛ باید انتخابات هیات رییسه مجلس شورای اسلامی و همین طور رأی اعتماد به وزرا بصورت الکترونیکی باشد. وی می گوید: «بنده قبلاً درباره ی این مساله در مجلس صحبت کرده و خواهان اصلاح بخشنامه داخلی مجلس و الکترونیکی شدن انتخابات هیات رییسه و جلسات رأی اعتماد به وزرا بودم که تعدادی از افراد با بنده مخالفت کردند و ادله شان آن بود که رأی دادن الکترونیکی موجب می شود که همه بدانند ما به چه فردی رأی می دهیم و عملاً امکان کشف رأی ما وجود خواهد داشت».
مجلس سابقه برگزاری الکترونیکی انتخابات هیات رییسه بصورت الکترونیکی را در بعضی دوره ها همچون سال دوم مجلس یازدهم دارد؛ آن زمان به سبب شیوع بیماری کرونا، رأی گیری با ورقه انجام نشد و الکترونیکی بود که این کار موجب شد انتخابات هیات رییسه فقط ۲۰ دقیقه طول بکشد. بر این اساس، مجلس شورای اسلامی باید به سمت الکترونیکی شدن انتخابات هایی که در صحن مجلس به انجام می رسد حرکت نماید که این کار نه فقط موجب صرفه جویی در وقت مجلس می شود، بلکه موجب دقت در شمارش آرا هم خواهد شد.


1403/03/12
10:46:47
0.0 از 5
238
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
لینک دوستان مجلس ایران دات كام