مجلس ایران دات كام
قالیباف در جلسه علنی مجلس:

هر گونه اعتراض به اعتبارنامه ها باید در شعب بررسی شود

هر گونه اعتراض به اعتبارنامه ها باید در شعب بررسی شود

به گزارش مجلس ایران دات کام، رئیس مجلس شورای اسلامی در جلسه علنی امروز، در رابطه با روند تصویب اعتبارنامه منتخبان مجلس را شرح داد.به گزارش مجلس ایران دات کام به نقل از مهر، حجت الاسلام علیرضا سلیمی در جلسه علنی امروز مجلس در اخطار قانون اساسی، اظهار نمود: در اصل ۶۶ آمده است که ترتیب انتخابات رئیس، هیئت رئیسه و تعداد کمیسیون ها و دوره تصدی آنها و امور در ارتباط با مذاکرات و انتظامات مجلس به وسیله آیین نامه داخلی مجلس معین می شود. همینطور در اصل ۹۳ قانون اساسی آمده است که مجلس شورای اسلامی بدون وجود شورای نگهبان اعتبار قانونی ندارد، مگر در مورد تصویب اعتبارنامه نمایندگان و ۶ عضو حقوقدان اعضای شورای نگهبان.
وی بیان نمود: اعتبارنامه نمایندگان از مقولاتی نیست که به صورت مجموعه ای قرائت شود و سکوت و عبور نماییم. خواهشم اینست که با عنایت به رویه مجلس قبل و عبارتی که در اصل ۹۳ است و همینطور با عنایت به ماده ۲۹ آیین نامه داخلی و همینطور درخواست ۵۳ نفر از نمایندگان در این حوزه، مرّ قانون صورت گیرد.
محمدباقر قالیباف در پاسخ به این نماینده، اظهار داشت: در این حوزه ماده ۲۹ تکلیف را روشن کرده است که هر گونه اعتراض به اعتبارنامه ها باید در شعب بررسی شود و در شعبه یا تصویب یا رد می شود؛ اگر به هر علتی در شعب رد شد، شعب مراتب را ارجاع می دهد به هیئت رئیسه، سپس با تشخیص هیئت رئیسه، مبحث به هیئت تحقیق و بررسی که برای این کار پیشبینی شده است. اگر هم هیئت تحقیق مبحث را تأیید کرد دیگر تأیید شده است و این مورد در آیین نامه داخلی روشن و شفاف است.
وی تصریح کرد: مطابق قانون آیین نامه داخلی کار را انجام می دهیم و هر کسی اعتراضی به آیین نامه ای دارد، این اعتراض باید در شعب مطرح شود و روندی که ذکر شد، طی شود. اگر باز اعتراضی هم مطرح باشد، در هیچ جای آیین نامه نیامده که به اعتبارنامه در صحن میتوان اعتراض کرد. تشخیص مغایرت یا عدم مغایرت مبحث به رای گذاشتن این مسأله هم با رئیس جلسه است.


منبع:

1403/03/10
11:22:42
0.0 از 5
237
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۲
لینک دوستان مجلس ایران دات كام