مجلس ایران دات كام
گفت وگوی زنده تلویزیونی رئیس جمهور با مردم

رئیسی: انحرافی در فعالیتهای هسته ای نداریم

رئیسی: انحرافی در فعالیتهای هسته ای نداریم

مجلس ایران دات کام: به گزارش مجلس ایران دات کام، رئیس جمهور اظهار داشت: ما هیچوقت میز مذاکره را ترک نکردیم، اما اروپا و آمریکا عهدشکنی کردند. ما انحرافی در فعالیتهای هسته ای نداریم و بارها بازرسان آژانس آنرا اعلام کردند، اما گوش شنوایی وجود ندارد. این که فقط مذاکره بتواند همیشه پاسخگو باشد نیست، در جایی موشک می تواند و در جایی هم مذاکره. در واقع موشک جواب موشک است.


به گزارش مجلس ایران دات کام به نقل از ایسنا، سیدابراهیم رئیسی در دهمین گفتگوی زنده تلویزیونی با اعلان اینکه به عملیات وعده صادق باید در رسانه ملی و محافل علمی، سیاسی و امنیتی پرداخته شود، اظهار داشت: عملیات وعده صادق احساس غرور ملی بود و از نقاط عطف اجماع ساز میان همه مردم و صاحبان اندیشه و تفکر با هر سلیقه ای بود و همه این کار را ستودند.

وی با اشاره به جنایت ضد بشریت و کودک کشی رژیم صهیونیستی، اشاره کرد: اقدامات رژیم صهیونیستی صفحه ای سیاه و اوج بی رحمی و جنایت را نشان می دهد، اما تا امروز پیروز میدان مردم مقاوم فلسطین بوده و رژیم صهیونیستی و حامیان او شکست خورده هستند.

ایران قوی است که می تواند گزینه نظامی را از روی میز حذف کند
رئیسی با اعلان اینکه پشتیبانی از فلسطین نه در دانشگاه های غرب که در هرجای دنیا دیده می شود، اظهار داشت: رژیم صهیونیستی در این درماندگی خود به کنسولگری ایران در دمشق حمله کرد و رهبری انقلاب بر تنبیه این رژیم بعد از این واقعه تصریح کرد و در نهایت جلوه ای از همکاری میدان، دیپلماسی و رسانه در عملیات وعده صادق دیده شد و نشان داد ایران قوی است که می تواند گزینه نظامی را از روی میز حذف کند؛ باید با قدرت پیش رفت.
وی تصریح کرد: معتقدیم در مقابل دیپلماسی التماسی میتوان جلوه ای از قدرت جمهوری اسلامی را نشان داد که سایه جنگ را از کشور دور کند و سرریز همین اقتدار را میتوان در ابعاد دیگر همچون رفع مشکلات اقتصادی هم به کار گرفت.

رئیس دولت سیزدهم تصریح کرد: برداشت من اینست که «وعده صادق» نقطه اقتدار جمهوری اسلامی ایران است و این نقطه اقتدار آثار خویش را در زمینه های دیگر همچون اقتصاد کشور نشان داده است. اگر این عملیات غرورآفرین اجماع ساز بود و همه در کنار هم آنرا تحسین کردند میتوان از این فرصت برای اجماع در حل مشکلات کشور هم به کار گرفت.
رئیس جمهوری در پاسخ به این پرسش که چاره مشکلات کشور موشک است یا مذاکره و یا هردو، خاطرنشان کرد: ما بارها اعلام کردیم جمهوری اسلامی دست کشورهایی را که بخواهند با ما روابط خوبی داشته باشند می فشاریم؛ چه در آسیا و چه در اروپا تا روابط خوبی شکل گیرد. البته دشمن ایران هراسی را امروز تشویق می کند اما می بینیم که این ترفند جواب نداده است و مساله فلسطین مساله دنیا شده است. این نشان داد موضع جمهوری اسلامی درست است. بارها به کشورهای منطقه هم نشان دادیم که ایران دوست آنان است. رئیس اقلیم کردستان در دیداری که با او داشتم تاکید می کرد کاری که حاج قاسم سلیمانی برای دفاع از اقلیم انجام داد تا داعش در آنجا به هدف خود نرسد، هیچگاه از یاد مردم کرد پاک نمی شود.

هیچوقت میز مذاکره را ترک نکردیم

موشک جواب موشک است
وی تصریح کرد: پیام وعده صادق اینست که ما مقابل هرکسی که مقابل جمهوری اسلامی بایستد می ایستیم و با هرکسی بخواهد با ما روابط خوبی داشته باشد روابط خوبی خواهیم داشت. ما هیچوقت میز مذاکره را ترک نکردیم، اما اروپا و آمریکا عهدشکنی کردند. ما انحرافی در فعالیتهای هسته ای نداریم و بارها بازرسان آژانس آنرا اعلام کردند، اما گوش شنوایی وجود ندارد. این که فقط مذاکره بتواند همیشه پاسخگو باشد نیست، در جایی موشک می تواند و در جایی هم مذاکره. در واقع موشک جواب موشک است.

تولید مسکن در کشور فعال است
رئیسی همینطور با اشاره به این که ساخت چهار میلیون مسکن در چهار سال نیاز کشور و تاکید قانون است، خاطرنشان کرد: اگر در سالهای قبل شاهد تولید مسکن با عنایت به نیاز مردم بودیم امروز با این مشکلات مواجه نبودیم، اقدامات در زمان خود انجام نشده است و کمبود در کشور احساس می شود. امروز شاهد تولید ۲ میلیون و ۴۰۰ هزار مسکن در کشور هستیم. مسکن روستایی فعال است و الان بیشتر از ۲۶۰ هزار مسکن در این بخش تحویل دادیم. ۱۰۰ هزار مسکن تحویل مددجویان شده است. تولید مسکن در کشور فعال است، اما حتما به صورت آپارتمان نیست به شکل ویلایی هم هست.

دولت حتما به وعده ساخت مسکن کمک می نماید، اما به کمک مردم نیاز داریم
رئیس دولت سیزدهم افزود: امیدواریم با کار جدی که در وزارت راه یا همکاری مردم، تعاونی ها، نیروهای مسلح و دانشگاه ها برای تولید مسکن در حال انجام می باشد، وعده ما عملی شود. از وعده های دولت که به دنبال تحقق کامل آن است حتما ساخت مسکن می باشد. اطمینان می دهیم دولت حتما به وعده ساخت مسکن کمک می نماید اما در عین حال به کمک خود مردم هم نیاز داریم.
وی خاطرنشان کرد: در مسکن مهر وقتی کار را شروع کردیم ۲۴۰ هزار تعهد ساخت مسکن داشتیم. دولت های قبلی متعهد شده بودند اما این کار را انجام دادیم و ۱۴۰ هزار مسکن از این مقدار به مردم تحویل شده است. ساخت مسکن کمی طول می کشد و امیدواریم بتوانیم این امر را به خوبی پیش ببریم.
رئیس جمهوری در پاسخ به پرسشی در رابطه با آمارهای مهار نسبی رشد تورم و نقدینگی از یک سو و محسوس نبودن این امر در زندگی مردم، خاطرنشان کرد: علت ها را باید از میان برد تا تورم کاهش پیدا کند. ما با تورم نزدیک ۶۰ درصد شروع کردیم و سعی کردیم کسری بودجه نداشته باشیم یا کسری بودجه ای که وجود داشت را با تشکیل درآمد سعی کردیم پیش ببریم نه با استقراض و چاپ پول. در سال های بعد هم سعی کردیم هزینه ها را افزایش ندهیم و بودجه را هم تراز عرضه نماییم تا کسری بودجه که دراین زمینه موثر است وجود نداشته باشد.

رئیسی اظهار داشت: رشد نقدینگی در این دولت ۲۳ درصد است و این چیزی است که بسیاری باور نمی کردند. این موفقیتی است که دولت توانسته است به آن برسد. همینطور بر وجود انظباط مالی و اضافه برداشت موسسات مالی و اعتباری تاکید کردیم تا اگر این روند ادامه یابد حتی این موسسات را منحل نماییم.

از قیمت کالاها و وضعیت سفره مردم آگاه هستم
وی خاطرنشان کرد: من روزانه آمار می گیرم نه هفتگی، روزی نمی گذرد مگر این که از قیمت کالاها و وضعیت سفره مردم آگاه هستم و این مبالغه نیست و حساسیت من بر این مورد است.

تورم روز به روز کاهشی می شود
رئیس دولت سیزدهم خاطرنشان کرد: تورم به کانال ۳۰ درصد رفته است و روز به روز کاهشی می شود که تاثیر خویش را بر قیمتها خواهد گذاشت. سعی کردیم فشارها بر اقشار ضعیف، مستمری بگیران و مددجویان کاهش پیدا کند. طرح کالابرگ هم برای همین بود که کالاهای اساسی با قیمت ثابت به دست مردم برسد. این اقدامات همه در جهت فقرزدایی است و کمکی به خانواده های نیازمند است که آب، برق، گاز و بیمه سلامت این خانواده ها مجانی شود.

رئیسی اظهار داشت: توانمندسازی مددجویان هم از اقدامات ما دراین زمینه است. ۱۰۰ هزار نفر از چتر حمایتی کمیته امداد خارج شده اند و نخستین بار است که کسی پشت نوبت کمیته امداد نیست. نمی خواهم بگویم این امر مساله را حل می کند یا کسی در کشور چنین نیست اما هم اکنون در وزارت رفاه سامانه ای آماده شده تا هرکسی در کشور نیازمند است به این سامانه اعلام نماید تا دولت برود و آنان را زیر پوشش قرار دهد.

دولت بر مشکلات اقتصادی واقف است
وی خاطرنشان کرد: سعی شده تا در زمینه حقوق کارگران، کارمندان و بازنشستگان اقداماتی صورت گیرد تا در وضعیت تورمی فشار اقتصادی بر آنان کمتر شود مثلا تغییر حقوق دراین زمینه تأثیر داشته است. دولت بر مشکلات اقتصادی واقف است و تلاش می کند این مشکلات را روزبه روز کم کند.
رئیس جمهوری در پاسخ به پرسشی در رابطه با مالیات بر سوداگری و برنامه دولت دراین زمینه، اظهار نمود: زنجیره تأمین، تولید تا مصرف باید کنترل شود و این کنترل هم همیشه نباید دولتی باشد، اتحادیه ها، اصناف و اقشار می توانند در این زنجیره نظارت و کنترل داشته باشند. در زمینه مسکن، نظام بخشی به بنگاه های معاملات بسیار مهم بود که در این دولت با همکاری خود بنگاه ها انجام شد. این دولت تاکید دارد با تشکیل انظباط با سوداگری و تخلفات برخورد کند. برخورد با سوداگری و سودجویان در بازار حتما مورد توجه و پیگیری دولت می باشد تا قوانین دراین زمینه را با قدرت اجرا نماید.
رئیس دولت سیزدهم در پاسخ به پرسشی در رابطه با گسترش عدالت اجتماعی و فرهنگی، اظهار داشت: در نخستین بودجه ای که به مجلس تقدیم کردیم سعی کردیم برپایه آمایش سرزمینی بودجه را توزیع نماییم. امکانات تحصیلی، جاده های روستایی و حل تنش آبی روستاها را دراین زمینه در نظر گرفتیم و امروز از ۱۰ هزار روستا که تنش آبی داشت مشکل ۵ هزار روستا در این دولت حل شده است. هدف دولت حل کامل این مشکل است.

وی تصریح کرد: عدد روستاهایی که مثلا در زمینه فیبر نوری به آنها توجه شده بیشتر از مناطق شهری و مناطق به اصطلاح بیشتر پیش چشم بوده است. توجه به مناطق کم برخوردار از نظر ساخت جاده، خانه بهداشت، ساخت مدرسه و امکانات دیگر با نگاه عدالت محور عمل کردیم.

به همه بخش ها توجه عادلانه داریم
رئیسی خاطرنشان کرد: جایی که احساس نماییم امری خلاف عدالت صورت گرفته حقیقتا برافروخته می شویم و آنرا شایسته دولت و نظام اسلامی نمی دانیم. حتما به همه بخش ها توجه عادلانه داریم.

ابربدهکاران بانکی که پچ پچ جلسات و محافل بود را علنی کردیم
رئیس دولت سیزدهم با اشاره به مبحث گشت ارشاد مدیران، اظهار داشت: کاری که عدالت را نقض می کند فساد است. از ابتدا اعلام کردیم ساختارهای فسادزا را اصلاح می نماییم، آن هم با تشکیل شفافیت در عمل نه با سخن. صدور مجوزها را دیدیم که چگونه اصلاح گردید، سامانه تجارت بیشتر از ۹۰ درصد درحال اجراست و این سامانه ها از ایجاد فساد جلوگیری می کند. ابربدهکاران بانکی که پچ پچ جلسات و محافل بود را علنی کردیم تا کسی این گونه عمل نکند. گامهای خوبی برای شفاف سازی و برخورد با افراد مختلف در دولت برداشته ایم.

وی خاطرنشان کرد: وقتی اعلام می نماییم نزدیک ۱۰۰ نفر از مسؤلان بخش های مختلف که همگی هم مشکل نداشتند، اما احساس ناکارآمدی شان وجود داشت و برخی که در موارد نادر مساله داشتند، همه جابه جا شدند در جهت همین گشت ارشاد مدیران و نظارت است.

از گروه، حزب یا جریان خاصی نیستم، دولت ما مردمی است
رئیسی خاطرنشان کرد: گشت ارشاد مدیران در سطح کشور درحال اجراست. تغییر، تذکر و اخطار دراین زمینه انجام میشود و هرجا ضروری است جابه جایی هم صورت می گیرد. ما خط قرمزی دراین زمینه نداریم. من از گروه، حزب یا جریان خاصی نیستم. دولت ما مردمی است و ما با مردم ارتباط داریم. هرجا احساس نماییم رودربایستی نداریم و در همه شوراهای اداری اعلام کردیم و تجربه کردیم که ۲۰ مدیر تشویق شدند و ۱۰ مدیر هم برکنار که البته گفتیم همه آنان مشکلی نداشتند بلکه مبحث کارآمدی در مسئولیت بیشتر مطرح بوده است.
رئیس جمهوری با اشاره به ضرورت وجود نشاط اجتماعی، اظهار داشت: میزان کتابخوان در مناطق غیربرخوردار که در این دولت بالا رفته است نشان داده است این امر مسبوق به سابقه نبوده است. اقداماتی برای نمایشگاه کتاب انجام دادیم و سال قبل یک میلیون و ۶۰۰ هزار جلد کتاب به روستاها ارسال کردیم. سال جاری هم در زمینه عدالت فرهنگی و اجتماعی برای نمایشگاه کتاب برنامه ریزی کردیم.

وی خاطرنشان کرد: در سال قبل ۲۵ میلیون نفر در رویدادهای فرهنگی مختلف حاضر شدند که جلوه نشاط اجتماعی است. به این معنا هم نیست که مردم مشکل ندارند، مشکل هم دارند اما نشاط اجتماعی هم وجود دارد. آمار سفرها هم همین را نشان داده است اما کافی نیست و باید گامهای بیشتری برداشته شود.

دشمن دنبال حیازدایی از جامعه ما است
رئیس جمهوری با اشاره به جایگاه حجاب در بین زنان ایران، خاطرنشان کرد: مساله حجاب هم وظیفه شرعی و هم قانونی می باشد. امکان دارد فردی نسبت به مسائل شرعی تقید نداشته باشد اما این امر حجاب قانونی می باشد و قانونمداری اصلی مورد توجه همه است. دشمن دنبال حیازدایی از جامعه ماست اما مردم ما اجازه نمی دهند دشمن به این هدف برسد و پایبندی زنان ما به حجاب ریشه در اعتقادات دارد اگر جایی کم توجهی یا بی توجهی می شود باید این توجه را ایجاد کرد و افرادی هم که با یک برنامه به هنجارشکنی عمل می کنند وظیفه دستگاههای قانونی دراین زمینه مشخص است.
وی افزود: دولت وظیفه قانونی خویش را دراین زمینه هم در دستگاههای اداری انجام می دهد و هم در حوزه عمومی و هم قانون باید اجرا شود. دستگاههای فرهنگی، قضایی و انتظامی دراین زمینه وظیفه دارند و اگر همه به وظیفه خود بموقع عمل کنند هیچ مشکلی دراین زمینه نخواهیم داشت. دولت خویش را موظف به اجرای قانون و رعایت آن در دستگاههای خود می داند.
مردم با حضور در انتخابات، کار خود در دور اول را تکمیل کنند
رئیس دولت سیزدهم با اشاره به انتخابات مجلس شورای اسلامی، تصریح کرد: مجلس قانونگذار و ریل گذار است و اگر مجلس و دولت قوی باشند اجرای قوی هم به دنبال می آید. مردم با حضور در حوزه های انتخابیه باقیمانده کار خود در دور اول را تکمیل کنند تا دولت و مجلس برای خدمت به مردم و رفع مشکلات گام بردارند. همکاری مجلس و دولت بسیار اهمیت دارد و امیدوارم مجلس در زمان مقرر شکل بگیرد و کارها پیش رود.
وی در پاسخ به پرسشی در رابطه با ایجاد اشتغال، اظهار نمود: ما باید سالی یک میلیون شغل ایجاد نماییم و باید صورت گیرد. این نیاز کشور است. دولت بعد از گذشت قریب سه سال توانسته یک میلیون شغل را ایجاد نماید. در بعضی استان ها اشتغال دیگر مبحث جدی نیست. برخی استان ها که چنین است هم مورد تاکید دولت هستند. همینطور ما با احیای کارخانه های تعطیل و نیمه تعطیل به اشتغال کمک کردیم که قریب به ۹ هزار مورد می شوند.
رئیسی با اعلان اینکه تولید در کشور بالا رفته است، اظهار داشت: آمار بیکاری هم کاسته شده و در کانال هفت تا هشت درصد قرار دارد. ما به ایجاد زمینه شغلی برای تحصیلکرده ها حتما تاکید داریم. امروز ۱۰ هزار شرکت دانش بنیان داریم که دوبرابر گذشته شده است. زمینه برای فعالیت در کشور فراهم است و صندوق های حمایتی هم دراین زمینه فعال می باشند تا کمک کنند. امیدوارم روزی در کشور اصلا بیکار نداشته باشیم و زمینه برای همه افراد جویای کار ایجاد شود.
وی تصریح کرد: امروز تولید نه فقط در صنعت که در کشاورزی هم رشد داشته است و ۲۲ درصد رشد در عرصه تولید کالاهای اساسی داریم. کارهای خوبی در حوزه صنعت و معدن در حال انجام می باشد. مردم متوجه هستند که دولت کار می کند و ما حمایت مردم را نعمت و لطف الهی می دانیم.

دلیل عصبانیت دشمن، پیشرفت ما است
رئیس جمهوری خاطرنشان کرد: امروز آمارها از کاهش تورم و رشد اقتصادی حتی در صندوق بین المللی پول هم تاکید گردیده است. رشد اقتصادی، رشد صادرات و کاهش تورم در این آمارها هم وجود دارد. ما ۱۰ سال رشد اقتصادی زیر یک درصد داشتیم اما هم اکنون ۴ تا ۵ درصد رشد اقتصادی داریم و دشمن نمی خواهد چنین رویه ای در کشور پیش گرفته شود و دلیل عصبانیت دشمن هم از ما همین است که پیشرفت داریم.

دولت صادق الوعد بودیم و خواهیم بود
رئیسی در انتها تصریح کرد: نقد و انتقاد ایراد ندارد، اما همه باید کمک نماییم تا مشکلات حل شود. انسجام ملی در جریان عملیات وعده صادق می تواند دیگر مشکلات را هم حل کند. همه احزاب و گروه ها و دیدگاه ها بدانند که باید دست به دست هم دهند و مشکلات حل شود. دولت خدمتگزار همه مردم است، حتی کسانی که به من رای نداده اند هم ما خدمتگزارشان هستیم. ما دولت صادق الوعد بودیم و خواهیم بود و به عهد خود با مردم وفاداریم و حل مشکلات مردم را دنبال می نماییم.

منبع:

1403/02/19
09:58:20
0.0 از 5
231
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۱