مجلس ایران دات كام
رئیس مركز پژوهش های مجلس اعلام كرد

رشد 30 درصدی بودجه محرومیت زدایی سیستان و بلوچستان نسبت به 1402

رشد 30 درصدی بودجه محرومیت زدایی سیستان و بلوچستان نسبت به 1402

به گزارش مجلس ایران دات کام، رییس مرکز پژوهش های مجلس با اشاره به توجه سیاستگذاران و برنامه ریزان به محرومیت زدایی اظهار داشت: بودجه حمایتی در نظر گرفته شده برای سیستان و بلوچستان در سال 1403 به 6.8 هزار میلیارد تومان رسیده که نسبت به سال قبل سی درصد رشد داشته است.


به گزارش مجلس ایران دات کام به نقل از ایسنا، بابک نگاهداری با اعلان اینکه اقدامات محرومیت زدایی در ۱۵ سال قبل خصوصاً در مناطق جنوب شرقی کشور بالا رفته، اظهار داشت: بررسی وضعیت محرومیت مناطق مختلف کشور نشان از آن دارد که محرومیت در مناطق مختلف کم شده و این امر از طرف مردم هم محسوس بوده است.
وی بیان کرد: بررسی های مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی نشان میدهد روند محرومیت زدایی در سیستان و بلوچستان شدت پیدا کرده و در بازه زمانی ۱۵ ساله، محرومیت زدایی در این استان از ۲۱ استان دیگر بیشتر بوده است.
رییس مرکز پژوهش های مجلس اظهار داشت: با این اقدامات ۲۱ درصد از خانوارهای سیستان و بلوچستان، یعنی بیش از ۵۸۰ هزار نفر، از محرومیت خارج شده اند.
وی توضیح داد: بررسی ها نشان میدهد این اقدامات تنها در مناطق شهری استان متمرکز نبوده و روستاها نیز در کانون توجه برنامه های محرومیت زدایی قرار داشته است.
نگاهداری اظهار داشت: به همین دلیل در سال ۱۴۰۰، بیش از ۲۳ درصد از ساکنان مناطق روستایی و ۱۷ درصد از ساکنان مناطق شهری این استان، از محرومیت خارج شدند.
وی با اعلان اینکه محرومیت مناطق کشور یکی از اصلی ترین دغدغه های سیاست گذاران و برنامه ریزان کشور شمرده می شود، اظهار داشت: این مهم هر ساله در قوانین بودجه سنواتی نیز مورد توجه قرار گیرد.
رییس مرکز پژوهش های مجلس استان سیستان و بلوچستان را می توان کانون توجه اعتبارات محرومیت زدایی در قوانین بودجه دانست، اظهار داشت: هرساله اعتبارات قابل توجهی بمنظور رفع محرومیت مناطق کشور در نظر گرفته می شود که بررسی های مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی نشان میدهد سیستان و بلوچستان رتبه نخست این اعتبارات را در بین استانهای کشور در دهه اخیر داشته است.
وی توضیح می دهد: بطور متوسط سهم اعتبارات این استان از بودجه محرومیت زدایی نسبت به سهم استانهای تهران، اصفهان و آذربایجان شرقی از این اعتبارات به ترتیب حدود ۴، ۳ و ۲.۵ برابر است.
نگاهداری اشاره کرد: اعتبارات مصوب برای پروژه های محرومیت زدایی سیستان و بلوچستان در سال ۱۴۰۲ بیش از ۵.۲ هزار میلیارد تومان درنظر گرفته شده است که می توان گفت با رشد ۷۳ درصدی نسبت به سال ۱۴۰۱ مواجه بوده است.
وی اشاره کرد: این میزان در لایحه بودجه سال ۱۴۰۳ به ۶.۸ هزار میلیارد تومان بالا رفته که نسبت به سال قبل رشد ۳۰ درصدی داشته است.

پایان پیاممنبع:

1403/02/08
19:32:28
0.0 از 5
326
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۳
لینک دوستان مجلس ایران دات كام