مجلس ایران دات كام

واکنش اسلامی به سخنان اخیر گروسی در رابطه با برنامه هسته ای ایران

واکنش اسلامی به سخنان اخیر گروسی در رابطه با برنامه هسته ای ایران

به گزارش مجلس ایران دات کام، رئیس سازمان انرژی اتمی ضمن اشاره به سخنان رافائل گروسی در رابطه با ایران، اظهار داشت: او می گوید ایران نسبت به غنی سازی بالا اقدام می کند اما باید تصریح کرد این به معنای برخورداری ایران از سلاح هسته ای نیست.


به گزارش مجلس ایران دات کام به نقل از ایسنا، محمد اسلامی در حاشیه جلسه هیئت دولت در جمع خبرنگاران در رابطه با ادعای رافائل گروسی رئیس سازمان بین المللی انرژی اتمی در خصوص این که برنامه هسته ای ایران ابهام دارد، خاطرنشان کرد: گزارش هایی که آقای گروسی یا مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی به شورای حکام یا شورای امنیت سازمان ملل عرضه می دهد، دارای دو بخش است. بخش نخست در رابطه با برجام و بخش دیگر آن به پادمان و ان پی تی مربوط است. در قسمت پادمان و ان پی تی، روابط خوبی بین ایران و آژانس برقرار است در این بخش نصب دوربین های آژانس بین المللی انرژی اتمی و نظارت و دائم آنها در حال انجام می باشد و دانش اطلاعاتی شان نسبت به عملکرد ما همیشه به روز است.
وی افزود: ۱۲۰ بازرس تائید شده برای مسائل هسته ای کشور وجود دارد که برخی در ایران مستقر و برخی در رفت و آمد هستند و بر حسب مبحث و برنامه توافقی به صورت منظم یا سرزده از تاسیسات هسته ای کشور بازدید می کنند. جمهوری اسلامی هر گونه فعالیت هسته ای که تعامل بین ایران با آژانس بین المللی انرژی اتمی را خدشه دار کند، نمی پذیرد.
رئیس سازمان انرژی اتمی ضمن اشاره به وضعیت برجام، اظهار داشت: در قسمت برجام تابع قانون اقدام راهبردی برای لغو تحریم ها هستیم و فعالیت هسته ای ایران در قانون اقدام راهبردی در چهارچوب پادمان است. آژانس بین المللی انرژی اتمی هر سه ماه یک مرتبه به شورای حکام و ۶ ماه یک مرتبه به شورای امنیت سازمان ملل گزارشی در رابطه با فعالیت هسته ای ایران عرضه می دهد و مبحث انطباق یا عدم انطباق فعالیت هسته ای ایران با برجام محور اصلی گزارش است. ما هم مطابق قانون اقدام راهبردی برای لغو تحریم ها، متعهد هستیم؛ در صورتیکه طرف مقابل به تعهدات خود عمل نکند، شرایط فعلی به وجود می آید. در صورتیکه اگر آنها به تعهدات خود عمل کنند، جمهوری اسلامی هم به تعهدات برجامی در مورد بندهایی که برای برخی محدودیت ها وجود دارد، عمل خواهد نمود.
وی تصریح کرد: جمهوری اسلامی طبق بندهای ۲۶ و ۳۶ برجام به تعهدات خود عمل می کند ولی رافائل گروسی در صحبت های اخیر گفته است ایران نسبت به غنی سازی بالا اقدام می کند اما باید تاکید نماییم این به معنای برخورداری ایران از سلاح هسته ای نیست. آقای گروسی به حضور بازرسان سازمان بین المللی انرژی اتمی در ایران و تعاملات خوب بین ایران و آژانس هم اشاره نموده است. وی در آینده به ایران سفر خواهد نمود و تنظیمات دوطرف به روز خواهد شد.
منبع:

1403/01/29
14:15:40
0.0 از 5
207
تگهای خبر: بازدید , دولت , قانون
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۱