مجلس ایران دات كام
گزارش مجلس ایران دات كام؛

قانون مجازات قاچاق اسلحه در مجلس یازدهم اصلاح می شود؟

قانون مجازات قاچاق اسلحه در مجلس یازدهم اصلاح می شود؟

مجلس ایران دات کام: طرح اصلاح موادی از قانون مجازات قاچاق اسلحه، مهمات و دارندگان سلاح و مهمات بدون مجوز یکی از طرح های مهم مجلس یازدهم است که باید دید به کجا می رسد.خبرگزاری مهر، گروه سیاست: «طرح اصلاح قانون مجازات قاچاق اسلحه و مهمات و دارندگان سلاح و مهمات غیرمجاز» همچون طرح های مهم مجلس یازدهم است.
در واقع، بیش از دوازده سال از تصویب قانون مجازات قاچاق اسلحه و مهمات و دارندگان سلاح و مهمات بدون مجوز می گذرد و از آنجا که برخی ایرادها و خلأهای قانونی در این خصوص مورد شناسایی قرار گرفته است، طرح مذکور از طرف مجلس یازدهم تدوین شد و «متناسب سازی مجازات ها» با اهمیت ترین موضوع محوری این طرح است.
همچنین رفع برخی خلأهای جرم انگاری همچون تبلیغات خرید و فروش سلاح در فضای مجازی در این طرح مورد نظر قرار گرفته است.
اصلاحات مورد توجه در این طرح از آن جهت حائز اهمیت می باشد که موضوع قاچاق سلاح و مهمات به دلیلهای مختلف امنیتی، سیاسی و اجتماعی دارای آثار و نتایج منفی برای کشور است و حفظ و ارتقای بازدارندگی مجازات ها در کنار سایر اقدامات پیشگیرانه در کنترل قاچاق سلاح و اقدامات مجرمانه در رابطه با سلاح بدون مجوز دارای اهمیت به سزایی است. در مصوبه کمیسیون تخصصی بررسی این طرح یعنی کمیسیون حقوقی و قضائی مجلس تلاش شده است که این اهداف مورد توجه قرار گیرد.
به طور خلاصه می توان گفت با توجه به تحولات منطقه ای و همین طور ظهور و بروز تعدادی از انواع سلاح های جدید، ضمانت اجراهای پیش بینی شده در قانون از بازدارندگی لازم برخوردار نبوده و نیازمند متناسب سازی و بروزرسانی است و در مواردی نیز با خلأ قانونی مواجه هستیم.
به هر صورت، نمایندگان مجلس روز سه شنبه (ششم تیر ماه ۱۴۰۲) با یک فوریت طرح اصلاح موادی از قانون مجازات قاچاق اسلحه و مهمات و دارندگان سلاح و مهمات بدون مجوز، موافقت کردند.
«حسینعلی حاجی دلیگانی» عضو کمیسیون حقوقی و قضائی مجلس در این مورد، اظهار داشت: «آخرین اصلاحیه قانون فعلی و موجود درباب مجازات قاچاق سلاح مربوط به سال ۱۳۹۰ است و در این یک دهه زمینه های ارتکاب جرم تغییر کرده است.»
نماینده مردم شاهین شهر در مجلس شورای اسلامی اضافه کرد: «در فضای مجازی به آسانی امکان خرید و فروش سلاح گرم قاچاق وجود دارد و در سالهای اخیر میزان استفاده از سلاح و مهمات بدون مجوز بالا رفته است. علاوه بر این که باید با دارندگان اسلحه و مهمات بدون مجوز برخورد شود، باید بانک اطلاعاتی جامعی از دارندگان سلاح های مجاز هم تهیه شود.
همچنین «محمد سرگزی» نماینده مردم زابل در مجلس درباره ی اهمیت طرح اصلاح قانون مجازات قاچاق اسلحه و مهمات و دارندگان سلاح و مهمات غیرمجاز، می گوید: «بررسی های چند ساله اخیر نشان میدهد که جرایم در رابطه با حمل سلاح گرم در کشور رشد داشته و این افزایش در بعضی استانها ۷۰ درصد بوده است. در یک بازه دو ماهه از طرف مجموعه های نظامی، انتظامی و امنیتی ۳۰ هزار سلاح گرم بدون مجوز کشف شده است که علت آن بازدارنده نبودن قانون موجود است.»
«طرح اصلاح قانون مجازات قاچاق اسلحه و مهمات و دارندگان سلاح و مهمات غیرمجاز» در نوبت بررسی در صحن مجلس شورای اسلامی است و باید دید مجال رسیدگی به این طرح در مجلس یازدهم می رسد یا خیر.
منبع:

1403/01/09
16:40:30
0.0 از 5
267
تگهای خبر: تبلیغ , تصویب , طرح , قانون
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۱
لینک دوستان مجلس ایران دات كام