مجلس ایران دات كام
نبویان در گفت وگو با مجلس ایران دات كام:

مجلس بر مردمی سازی اقتصاد نظارت کند

مجلس بر مردمی سازی اقتصاد نظارت کند

به گزارش مجلس ایران دات کام، منتخب مردم تهران در مجلس دوازدهم اظهار داشت: مجلس علاوه بر قانون گذاری، باید در بعد نظارتی هم برای مردمی سازی اقتصاد و تولید کشور اقدام نماید.حجت الاسلام سید محمود نبویان در گفت و گوی مشروح با خبرنگار مهر، با اشاره به بیانات رهبر معظم انقلاب اسلامی در آغاز سال، اظهار داشت: سال ها است که مقام معظم رهبری روی مسأله اقتصاد تاکید می فرمایند، چونکه دشمن بدنبال فروپاشی اقتصادی ایران است و در این شرایط بهبود وضعیت اقتصادی کشور اهمیت زیادی دارد.
نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی با اشاره به شعار سال ۱۴۰۳ در خصوص جهش تولید با مشارکت مردم، اظهار داشت: همین الان مصادیق زیادی داریم که نشان میدهد هر جا که پای مردم به میان آمده است، تولید جهش واقعی پیدا کرده است؛ برای مثال، الان ما شاهد افزایش تولید گندم هستیم. در حقیقت، با اصلاحی که مجلس شورای اسلامی در قیمت خرید تضمینی گندم ایجاد کرد، تولید گندم افزایش پیدا کرد. همین طور در بخش فولاد، معادن و پتروشیمی هم شاهد افزایش تولید هستیم که با مشارکت مردم محقق شده است.
عضو هیأت رئیسه کمیسیون اصل ۹۰ مجلس شورای اسلامی بیان کرد: با وجود جوانان تحصیل کرده و متعهد کشورمان و شرکت های گوناگون دانش بنیان می توانیم به جهش تولید نائل شویم.
بخش های دولتی و نیمه دولتی واگذار شود
نبویان در ادامه با اشاره به راهکارهای تحقق شعار امسال، اظهار داشت: باید انحصارات دولتی از بین برود که در این جهت واگذاری بخش های دولتی و نیمه دولتی به بخش های بطورکامل خصوصی نه خصولتی، باید محقق شود و دولت باید این کار را انجام دهد.
منتخب مردم تهران در مجلس دوازدهم اشاره کرد: هدایت نقدینگی به سمت تولید راه حل بعدی تحقق شعار سال است، یعنی ما باید مانع سفته بازی در بازار شویم تا نقدینگی به سمت دلار، خودرو و طلا نرود، چونکه اگر نقدینگی به این سمت ها برود، در این در این بخش ها شاهد قیمت های خلق الساعه خواهیم بود که باید جلوی این مساله گرفته شود.
بانک ها ملزم به اعطای نقدینگی به بخش تولید شوند
نبویان با تکیه بر الزام بانکها به اعطای نقدینگی به بخش های تولیدی کشور، اظهار داشت: بانکها باید نقدینگی ها را به سمت تولید هدایت کنند. در حقیقت، یکی از اشکالات تورم در کشور، خود بانکها هستند و نظارت جدی بر بانکها لازم است تا نقدینگی را به سمت تولید هدایت کنند.
نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی افزود: در هدایت نقدینگی به بخش تولید، رعایت شاخص عمده تولید باید مدنظر قرار گیرد. این مساله از این حیث اهمیت دارد که برای مثال، عده ای در بخشی مانند خودرو تعدادی از قطعات را از خارج از کشور خریداری نموده، سپس آن قطعه را باز می کنند و زمانی که آنرا به داخل کشور می آورند، مونتاژ می کنند که این کار تولید نیست. ما باید شاخص عمده تولید را حتما برای اختصاص و هدایت نقدینگی به بخش تولید کشور رعایت نماییم.
نباید برای واردات کالاهای غیرضروری ارز داده شود
عضو هیأت رئیسه کمیسیون اصل نود مجلس شورای اسلامی اضافه کرد: نکته بعدی برای تحقق شعار سال آنست که ما باید ارز را به مواد اولیه تولید در کشور اختصاص دهیم نه به هر چیزی. هنوز می بینیم که با وجود محدودیت های ارزی، به تعدادی از موارد غیرضروری ارز داده می شود. برای مثال، برای واردات قندان ارز می دهیم که نیاز ضروری کشور نیست و نباید برای واردات کالاهای غیرضروری ارز داده شود.
نبویان اظهار داشت: نکته بعدی و مهم برای تحقق شعار سال، اعطای معافیت های صادراتی برای تولیدکنندگان است. به جهت اینکه تولیدکنندگان تشویق شوند، ما باید به آنان برای صادر کردن و عرضه محصولاتشان، معافیت های لازم صادراتی را اعطا نماییم.
نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی بیان کرد: نکته بعدی درگیر کردن مناطق آزاد و ویژه در کشور برای صادرات است که در سوگیری مناطق آزاد باید بطور کامل تغییر جدی حاصل شود و باید به سمت صادرات حرکت کنند و این حرکت گسترش یابد.
دیپلماسی اقتصادی باید بطور جدی فعال شود
نبویان با اعلان اینکه مسأله بعدی برای تحقق شعار سال، فعال کردن دیپلماسی اقتصادی در کشورمان است، اظهار داشت: ما در کشور تولیدات زیادی داریم که تعدادی از این تولیدات بیش از نیاز داخلی است. برای مثال مرکبات که در استانهای شمالی کشور تولید می شود، بسیار زیاد است. دیپلماسی اقتصادی ما باید بطور جدی فعال شود و سپس بازاریابی شود تا تولیدات فراتر از نیازهای داخلی، به سایر کشورها صادر و ارائه شود.
منتخب مردم تهران در مجلس دوازدهم درباره ی اقداماتی که مجلس شورای اسلامی باید برای تحقق شعار سال انجام دهد، اظهار داشت: مجلس شورای اسلامی باید قانون گذاری صحیح برای تحقق شعار سال داشته باشد.
وی متذکر شد: مجلس یازدهم قوانین مهمی را برای بخش تولید و اقتصاد به تصویب رساند که مجلس دوازدهم نیز باید در این جهت عمل کند. برای مثال، در مجلس یازدهم قانون جهش تولید مسکن، قانون تسهیل صدور مجوزهای کسب وکار، قانون جهش تولید دانش بنیان، قانون مالیات بر سوداگری و سفته بازی، اصلاح قانون خرید تضمینی محصولات کشاورزی و مواردی از این دست تصویب گردید که همگی مهم و تأثیرگذار بود. مجلس دوازدهم نیز باید به این سمت و سو برود.
عضو هیأت رئیسه کمیسیون اصل نود مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: وظیفه مجلس هم قانون گذاری و هم نظارت است. مجلس علاوه بر قانون گذاری، باید در بعد نظارتی هم برای مردمی سازی اقتصاد و تولید کشور اقدام نموده و نظارت جدی بر عملکرد مسؤولان اجرائی و دولتی داشته باشد و موانع کار را برطرف کند.
مجلس باید نظارت میدانی داشته باشد
وی افزود: اخیراً به همراه تعدادی از دوستان به یک مرکز دانش بنیان رفتیم که یکسری موانع در آنجا وجود داشت که برای حل این موانع، مسؤولان مربوطه را خواستیم و به آنان گفتیم که این موانع را برطرف کنند. پس مجلس باید نظارت میدانی داشته باشد و موانع را برطرف کند.
نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی اشاره کرد: البته دیگر دستگاه های نظارتی کشور هم باید نظارت های خودرا تقویت نمایند. برای مثال، لازم است بر این مسأله که دولت باید واگذاری هایی داشته باشد، نظارت شود تا خصوصی سازی به اختصاصی سازی تبدیل نشود و فساد پیش نیاید. البته این نظارت ها نباید دست و پاگیر باشد، چونکه گاهی اوقات بیش از حد افراط و گاهی هم تفریط می نماییم.
رسانه ها امیدآفرینی کنند
نبویان با اشاره به دیگر فرمایشات رهبر معظم انقلاب اسلامی در آغاز سال، اظهار داشت: رسانه ها به مفهوم عام باید در ایجاد امید در کشور با تاکید بر موارد واقعی اقدام نمایند.
وی افزود: الان موارد گوناگونی داریم که در رسانه ها می توانیم درباره ی آنها صحبت نماییم. برای مثال، در بعد سیاست خارجی، ببینید که آمریکا در منطقه چگونه در مقابل ملت ایران و گروههای مقاومت شکست خورده است. این پیروزی هایی که ملت ایران و جبهه مقاومت داشته، ابرقدرت های دنیا را به شکست وادار کرده است که باید به خوبی در رسانه ها تبیین شود.
نبویان اضافه کرد: همین طور وجود شرکت های دانش بنیان یا پیشرفت های کشور در عرصه امنیت، سلامت، بهداشت، برق و سدسازی باید در رسانه ها مطرح شود، چونکه باید در جامعه ایجاد امید کرد.
از طرح مباحث تفرقه افکن و مضر وحدت کشور پرهیز شود
منتخب مردم تهران در مجلس دوازدهم اشاره کرد: از پخش و انتشار مسائل تفرقه افکن در رسانه ها باید جلوگیری شود. گاهی اوقات در فضای مجازی و تعدادی از رسانه ها می بینیم که ادعاهای ناصحیحی مطرح می شود. پس باید از طرح موارد تفرقه افکن و مضر وحدت کشور پرهیز نماییم.
وی در ادامه اظهار داشت: تاکید بر مسأله غزه هم در رسانه ها اهمیت زیادی دارد، چونکه بیش از پیش باید ذات و ماهیت تمدن غرب برای مردم روشن شود.
نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی اشاره کرد: اسرائیل با این جنایاتی که در غزه انجام می دهد، زاییده تمدن مدرن لیبرال غرب است. ذات تمدن غرب چون بر سود و منفعت طلبی استوار است، جز سود و کشتار به چیزی توجهی نمی کند و در این راه هر کاری انجام می دهد. حقانیت تشکیل جبهه مقاومت در منطقه و ضعف رو به زوال رژیم صهیونیستی را باید برای مردم جا بیندازیم.
وی بیان کرد: اسرائیل باید نابود شود، چونکه فقط در چند ماه اخیر ۳۰ هزار زن و کودک بی گناه را به شهادت رسانده است و آنان فقط جنایت می کنند. تبیین این مسائل و این که چرا باید این رژیم نابود شود، وظیفه رسانه ها است که باید به این موارد توجه ویژه داشته باشند.


منبع:

1403/01/04
20:50:15
0.0 از 5
206
تگهای خبر: اقتصاد , تصویب , دولت , رهبری
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۳