مجلس ایران دات كام
دروازه تاریخ،

خاص ترین عید نوروز ایران

خاص ترین عید نوروز ایران

مجلس ایران دات کام: عصبانیت و سرخوردگی محمدرضا پهلوی از شکست دولت اسدالله علم در به کرسی نشاندن اصلاحات سیاسی و انتخاباتیِ دربار سبب شد اعلام «انقلاب سفید» کند و در پوستین رفراندم، اصلاحات سیاسی، اقتصادی و فرهنگی مدنظر آمریکایی ها را در ایران پیاده کند اما واکنش امام خمینی(ره) و به تاسی از ایشان سایر علما و بزرگان حوزه های علمیه جالب توجه بود.به گزارش مجلس ایران دات کام به نقل از ایسنا، امروز اول فروردین، شصت و یکمین سالروز اعلام عزای عمومی حضرت آیت الله العظمی سید روح الله موسوی خمینی و همراهی بخشهایی از جامعه و حوزه های علمیه با ایشان در سال ۱۳۴۲ است.

با متوقف شدن اجرای شیوه نامه انجمن های ایالتی و ولایتی در آذر ۱۳۴۱، محمدرضا پهلوی سرخورده و عصبانی عامل این اتفاق را که پس از دو ماه نامه نگاری و افشاگری و مبارزه آیت الله سید روح الله خمینی و همراهی برخی مراجع و بزرگان حوزه های علمیه همچون آیات عظام سید محمدرضا گلپایگانی، عبدالکریم حائری میبدی و سید محمدکاظم شریعتمداری رقم خورد، اسداله اعلم دانست.

پهلویِ پسر برای جبران این اتفاق که او آنرا «شکست در مقابل روحانیت» می دانست در آیین گشایش کنگره ملی کشاورزان که در تاریخ ۲۱ دی ۱۳۴۱ در تهران برگزار گردید، حضور یافت و طی نطقی مفصل خبر از اجرای سلسله اصلاحات سیاسی، اجتماعی و اقتصادی تحت عنوان «انقلاب سفید» داد.او در آن کنگره صحبت از برگزاری همه پرسی سراسری برای قبول یا رد تصمیمش کرد و از کشاورزان و مردم خواست در این همه پرسی شرکت نمایند. ۱۵ روز پس از این سخنرانی در ششم بهمن ۱۳۴۱ زمینه انجام رفراندوم اصلاحات اقتصادی و اجتماعی مدنظر محمدرضا شاه که متاثر از سیاست خارجی دولت جیمی کارتر بود، به وجود آمد. طبق اعلام رسانه های حکومتیِ آن زمان حدود ۶ میلیون و ۱۲۰ هزار نفر در این رفراندوم شرکت کردند که بیش از پنج میلیون و ۵۹۸ هزار نفر با خواسته شاه موافقت کردند.

هر چند که آمار و ارقام اعلام شده بعدا توسط امام به چالش کشیده و زیر سوال برده شد اما شاه بی توجه به انتقادات اصول «انقلاب سفید» را که ابتدا شش اصل داشت، ابلاغ نمود. او البته این اصول را به مرور به بیش از۲۰ اصل افزایش داد.

برخی مفاد مدنظر شاه شامل الغای رژیم ارباب و رعیتی و اجرای اصلاحات ارضی در سراسر کشور، ملی کردن جنگل ها، فروش سهام کارخانجات دولتی به عنوان پشتوانه اصلاحات ارضی، سهیم کردن کارگران در منافع کارگاههای تولیدی و صنعتی، اصلاح قانون انتخابات، سپاه دانش، سپاه بهداشت، سپاه ترویج و آبادانی، خانه های انصاف، ملی کردن منابع آب، نوسازی شهرها و روستاها و اصلاحات اداری بود.

شاه با این مفاد از یک سو در پی زهرچشم گرفتن از روحانیون بود و از طرف دیگر در فکر بهبود موقعیت اجتماعی و سیاسی خود بین مردم و اثبات وفاداری و تعهدش به ایالات متحده بود.

به دنبال این رفتار شاه، حضرت امام در نشست های هفتگی با مراجع و علمای قم آنان را نسبت به عواقب تصمیمات شاه آگاه کردند.

رایزنی بی فایده

امام خمینی در صحبت با مراجع و علما، نتایج این تصمیم را بررسی و ابعاد آنرا برای آنان باز کردند. همین نشست ها قرار شد از دولت وقت خواسته شود نماینده ای به قم فرستاده شود تا علت این تصمیم شاه را جویا شوند. بدنبال این توافق و انتقال آن به دولت، شخصی به نام «بهبودی» به قم رفت و با امام و سایر روحانیون و علمای قم صحبت کرد اما نتیجه این دیدار بی حاصل بود.این بار نماینده ای از مراجع و بزرگان حوزه های علمیه روانه پایخت شد. آیت الله کمالوند به نمایندگی از امام و سایر روحانیون به کاخ سعدآباد رفت و با شاه صحبت کرد و نظرات مراجع نسبت به تصمیم شاه را به اطلاع رساند.

پهلویِ پسر در واکنش به سخنان آیت الله کمالوند به تندی رفتار کرد و اظهار داشت: «اگر آسمان به زمین بیاید و زمین به آسمان برود من باید این برنامه را اجرا کنم. برای اینکه اگر اجرا نکنم از بین خواهم رفت.»

با به بن بست خوردن مذاکرات، امام خمینی و برخی علما رفراندوم انقلاب سفید را تحریم کردند با اینحال دربار و دولتِ وقت پهلوی با عزمی راسخ تر زمینه برگزاری رفراندوم را به وجود آوردند و ایران در ششم بهمن ۱۳۴۱ شاهد به رفراندوم گذاشته شدن اصلاحات اقتصادی و اجتماعی بود.

امام خمینی در اعتراض به سیاست های رژیم پهلوی در پیامی که بیست و دوم اسفند ۱۳۴۱ در قم صادر کردند با مخاطب قرار دادن علما و روحانیون کشور، نوروز ۱۳۴۲ را عزای عمومی اعلام نمودند.

ایشان در این پیام تاکید کردند: «خدمت ذی شرافت حضرات علمای اعلام و حجج اسلام- دامت برکاتهم. أَعظَمَ اللَّهُ تَعَالَی أُجُورَکُم. چنانچه اطلاع دارید دستگاه حاکمه می خواهد با تمام کوشش به هَدمِ احکام ضروریه اسلام قیام و بدنبال آن مطالبی است که اسلام را به خطر می اندازد.

لذا اینجانب عید نوروز را به عنوان عزا و تسلیت به امام عصر- عجل اللَّه تعالی فرجه- جلوس می کنم و به مردم اعلام خطر می نمایم. مقتضی است حضرات آقایان نیز همین رویه را اتخاذ فرمایند تا ملت مسلمان از مصیبت های وارده بر اسلام و مسلمین اطلاع حاصل نمایند.»

محمدرضا پهلوی نیز یک روز بعد با حضور در میان فرماندهان هوانیروز مستقر در پایگاه چهارم شکاری ارتش در دزفول ملقب به «وحدتی» از با توهین به مراجع و روحانیون از آنان به زشتی یاد کرد و از هتک حرمت و سرکوب قریب الوقوع اعتراضات طلاب علوم دینی صحبت کرد.

منبع:

صحیفه امام، جلد یک، ص ۱۵۶

منبع:

1403/01/01
13:55:17
0.0 از 5
193
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۳