مجلس ایران دات كام
قالیباف در همایش جایزه ملی قانون:

اگر قانون مبنای تصمیم گیری نباشد، جامعه گرفتار انحراف می شود

اگر قانون مبنای تصمیم گیری نباشد، جامعه گرفتار انحراف می شود

مجلس ایران دات کام: به گزارش مجلس ایران دات کام، رئیس مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: اگر قانون در جامعه مبنای تصمیم گیری نباشد، جامعه گرفتار چالش، کندروی، تندروی و انحراف می شود و فرصت ها از دست می رود.به گزارش مجلس ایران دات کام به نقل از مهر، محمدباقر قالیباف بامداد امروز (چهارشنبه ۲۳ اسفند ماه) در همایش جایزه ملی قانون، اظهار داشت: هر جامعه ای نیازمند ثبات است و ثبات هم در بستر قانون اتفاق می افتد. قانون گرایی و قانون مداری مهم ترین هنجارسازی است که باید در هر جامعه ای رخ دهد. امروز رسیدن به رشد و پیشرفت بر بستر عدالت، نظم و امنیت امکان پذیر نیست، مگر این که بر مدار و بستر قانون حرکت نماییم.
وی بیان نمود: ما این توفیق را داریم که در زمانی زندگی نماییم که به برکت خون شهدا و حضرت امام (ره) دارای قانونی برخاسته از احکام الهی هستیم و مبتنی بر مشی قرآن و خاندان زندگی می نماییم که این نعمت بسیار بزرگی برای ما به حساب می آید.
رییس مجلس شورای اسلامی اظهار نمود: مکتب امام راحل بر سه پایه معنویت، عقلانیت و عدالت است. اگر در کشور ثبات و تحولی رخ دهد، باید بر اساس این مکتب باشد. تحول نیازمند توازن است.
قالیباف با اشاره به اینکه قانون مبنایی برای توازن و تحول است، خاطرنشان کرد: ما در مجلس یازدهم به سهم خودمان سعی کردیم در این بستر حرکت نماییم. اگر امروز چالش هایی در قسمت های مختلف چون حوزه حکمرانی، آب، بازار پولی و مالی و مسایل اقتصادی داریم، به علت اینست که باید در بستر تحول مکتب امام (ره) باشیم البته که همه مسایل حکمرانی هم قانون نیست ولی پایه و اساس آن قانون است.
سعی نماییم قانون شکن نشویم
وی خاطرنشان کرد: ما در مجلس شورای اسلامی بعنوان کسانی که قانون می نویسیم باید تلاش نماییم که خدایی نکرده خودمان قانون شکن نشویم. این وقتی رخ می دهد که قانون از جامعیت لازم برخوردار نباشد و با شرایط جامعه منطبق نبوده و قابلیت اجرایی نداشته باشد. از همین جهت است که مقام معظم رهبری سیاست های کلان قانون گذاری را اعلام نمودند و همه باید به این سیاست ها در اجرای قانون دقت نماییم.
رییس مجلس شورای اسلامی افزود: ما در قانون گذاری به شکلی اعلام ولایت می نماییم، چون که قانون مطابق با شرع و قانون اساسی نوشته می شود و مردم مکلف به اجرای آن قانون هستند، پس ما در مجلس شورای اسلامی بعنوان قانون گذار کاری می نماییم که به شکلی اعلام ولایت است و مردم مکلف به اجرای قانون هستند، یعنی هر کسی که در سایه نظام جمهوری اسلامی ایران زندگی می کند ولو اینکه مسلمان باشد یا نباشد.
قالیباف اظهار داشت: اگر قانون در جامعه مبنای تصمیم گیری و حرکت های شخصی و جمعی در زمینه های مختلف نباشد، جامعه گرفتار چالش و قلدری، کندروی و تندروی و انحراف شده و پیشرفت و ثبات از جامعه گرفته و فرصت ها از دست می رود.
ادبیات قانون نویسی نباید ضعف داشته باشد
وی افزود: ما باید وقتی قانون را می نویسیم، اجازه دهیم که آن بخش در تدوین قانون نقش داشته باشد. همینطور ادبیات قانون نویسی نباید ضعف هایی داشته باشد.
رییس مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: ما بیشتر از ۱۲۰ هزار قانون و ۱۰۰ هزار آئین نامه و مقررات داریم که مردم و گروههای کار در رفتن به قوانین گرفتار چالش می شوند. متأسفانه خودمان هم بعنوان قانون گذار آگاه نیستیم که در گذشته چه قوانینی تصویب شده که موضوعی را در تضاد آن دنبال نکرده و باردیگر کاری نکنیم و این از اشکالات جدی است.
قالیباف ضمن اشاره به مطالبه رهبری برای تنقیح قوانین، بیان نمود: ما سعی کردیم که این دغدغه را با کمک دانشجویان حوزه حقوق، اساتید، مرکز پژوهشها و معاونت قوانین مجلس شورای اسلامی پیش ببریم و از هوش مصنوعی هم استفاده کردیم.
وی تصریح کرد: پس از عید فطر گام هایی برای تنقیح قوانین برداشته و اجرا می گردد. ما سه گام را پیشبینی کردیم که قوانین را در ۵۲ قانون مادر تنظیم نماییم. دو فاز آن از همین هم اکنون قابل استفاده می باشد تا نمایندگان به قوانین از ۱۱۷ سال قبل دسترسی داشته باشند و فاز سوم نیاز به زمان دارد که آنرا پیگیری خواهیم کرد.


1402/12/25
12:11:15
0.0 از 5
175
تگهای خبر: اقتصاد , پیگیری , تصویب , حكم
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۳