مجلس ایران دات كام
گفت وشنودهای انتخاباتی با كاندیداهای مجلس مجلس ایران دات كام

پورخردمند: مجلس با همکاری حوزه و دانشگاه به دنبال الگوی نوین اسلامی است

پورخردمند: مجلس با همکاری حوزه و دانشگاه به دنبال الگوی نوین اسلامی است

به گزارش مجلس ایران دات کام، آذربایجان شرقی در جهت برگزاری انتخاباتی آگاهانه و پرشور و ایجاد عدالت رسانه ای و میزبانی ایسنا از نامزدهای انتخابات مجلس شورای اسلامی، این دفعه احمد پورخردمند، در تحریریه ایسنا، پاسخگوی سوالات خبرنگاران این رسانه بود.


آن چه در ادامه می خوانید حاصل این گفت وگوست...
ایسنا: اصلی ترین چالش های اقتصادی کشور در وضعیت کنونی چیست؟ چه راهکار هایی برای رفع آنها پیشنهاد می کنید؟
یکی از مسائل اساسی و مهمی که رهبر معظم انقلاب اسلامی هم سالهای متمادی بر آن تاکید دارند بحث معیشت و اقتصاد مردم است و بزرگ ترین چالش و مشکل اقتصادی عدم توازن درآمد دهک های درآمدی بوده، تورم، از کارافتادگی، بیکاری و اشتغال که باعث فاصله طبقاتی شده است.
عوامل اقتصادی می تواند متاثر از چالش های منطقه ای و بین المللی باشد و مجلس آینده باید در حوزه های معیشت، مسکن و اشتغال اقداماتی کاربردی انجام دهد که متاثر از اصول مختلف قانون اساسی همچون ۲۹، ۳۰ و ۳۱ است.
ما در مرحله اول باید پروژه های ناتمام سالیان گذشته خصوصاً در عرصه تولید را به عاقبت برسانیم، در برنامه ای کوتاه مدت برای اقشار کم درآمد جامعه حمایت اقتصادی اتخاذ شود و طبق مبانی برنامه توسعه اقتصادی، سیاسی، اجتماعی و فرهنگی جمهوری اسلامی ابلاغیه مقام معظم رهبری باید عدالت اجتماعی مدنظر قرار گیرد.
بنا بر اصل قانون اساسی دولت موظف است که آموزش متوسطه را در اختیار همه اقشار جامعه قرار دهد و بنده هم بسیار به این مورد تاکید دارم و در این جهت هم مدارس دولتی تحت عناوین مختلفی از مردم پول دریافت می کنند. متاسفانه ما بصورت سیستمی آموزش طبقاتی را در کودکان نهادینه کرده ایم، ما معلمانی در انواع و اقسام مدارس غیر انتفاعی داریم که دیگر رغبتی به تدریس در مدارس دولتی ندارند.
بحث دیگر در حوزه تأمین مسکن می باشد که قانون اساسی هم بر آن تاکید دارد، امروزه بیشترین هزینه های مردم در مسکن و بیمه های درمانی بوده و بیش از ۶۰ درصد هزینه مردم در سبد اجاره مسکن می باشد.


ایسنا: مهم ترین چالش های فرهنگی و اجتماعی حوزه انتخابیه شما چیست؟ چه راه حل هایی برای حل این مشکلات دارید؟
ما برای حل این مشکلات باید نگاه ملی داشته باشیم ولی در شهرستان های تبریز، آذرشهر و اسکو مشکل انرژی و تأمین برق رو داریم و تا آن زمان که در کنار نیروگاه های برق، مراکز پست برق را راه اندازی نکنیم، نمی توانیم از برق تولیدی در استان بهره ای ببریم.
آذربایجان شرقی یکی از مراکز صنعتی در طول ۱۵۰ سال قبل است و عقب ماندگی در این زمینه ناشی از فرسودگی تجهیزات و ابزارآلات صنعتی است که باید بازسازی آنها هرچه سریع تر صورت پذیرد.

ایسنا: مجلس درباره ی فرزندآوری، پشتیبانی از خانواده، پشتیبانی از زنان خانه دار و جوانی جمعیت چه کارهایی می تواند انجام دهد؟
ما هر کار اجتماعی و فرهنگی انجام دهیم نیازمند بستر فرهنگی آنست. مجلس برای پشتیبانی از جوانی جمعیت باید امنیت شغلی، رفاه اجتماعی، تقویت باور های دینی و پایبندی به تحکیم خانواده و اصول را در جامعه بوسیله فرهنگ بسترسازی کند و همین طور باید شرایط اقتصادی مناسب تری را برای قشر جوان و نوجوان فراهم آوریم.

ایسنا: مجلس درباره ی پیشبرد اهداف نظام بانکی به سمت بانکداری بدون ربا و کاهش سود بانکی چه کارهایی می تواند انجام دهد؟
این امر اختصاصی در مورد بانک داری بدون ربا است ولی مجلس مرکز تصمیم گیری و قانون گذاری تمام جنبه های زندگی انسان از تولد تا مرگ را همچون جنگ، صلح، سازش، اقتصاد، تعاملات اجتماعی و خانواده است.
واقعیت امروز اقتصاد ایران، وضعیت شتر، گاو و پلنگ است و در امتداد حل این مشکل، مجلس شورای اسلامی با همکاری دانشگاه ها و حوزه های علمیه بدنبال یک الگوی نوین اسلامی هستند که نیازمند برخی الزامات قانونی بوده تا سلسله اقداماتی را اجرائی کند و مجلس آینده می تواند در این زمینه بسترسازی مناسبی انجام دهد.


ایسنا: کاندیداها چگونه می توانند مشارکت مردم در انتخابات را افزایش دهند؟
اعتماد سوزی واقعیت تلخی است که گرفتار آن شده ایم، در زمان های انتخاباتی، برخی کاندیداها قول های انتخاباتی داده اند که عملی به آن نشده است، مردم با اصل نظام مشکلی ندارند و همیشه در جنگ، انقلاب اسلامی، زلزله، انتخابات و راهپیمایی ها پشت نظام اسلامی ایستاده اند، مسئولان باید بجای وعده وعید های تو خالی به قول های انتخاباتی خود عمل کنند، بدون حضور مردم در صحنه و عرصه، پایداری و بقای نظام جمهوری اسلامی تقریباً نا ممکن است.
ایسنا: چالش های بزرگ سیاسی در سطح حوزه انتخابیه، ملی و منطقه ای را به همراه عرضه برنامه و پیشنهادات خود بفرمایید؟
ما اگر نظام حزبی در سطح ملی تشکیل ندهیم گرفتار مشکلات فراوانی خواهیم شد، همین طور باید اصل ۲۶ قانون اساسی پشتیبانی از احزاب، تشکل و سندیکا ها را احیا نماییم که مردم از عدم وجود اینطور احزاب سردرگمند که به کدام نمایندگان رای بدهند ولی در احزاب، مردم علاوه بر رای دهی می توانند بر عملکرد مسئولان نظارت هم داشته باشند.
متاسفانه قانون دراین زمینه وجود دارد ولی عملی صورت نگرفته است و شاید هم مسئولان از عدم اجرا و مسکوت ماندن آن حمایت می کنند تا مورد مطالبه گری مردم قرار نگیرند معتقدیم باید میان نقد و تخریب تفاوتی قائل شویم ولی چون نقد کردن تلخ است سیستم هر انتقادی را به منزله تخریب گذاشته که باید آستانه تحمل خودرا بالا ببرد.
احمد پور خردمند کاندیدای حوزه انتخابیه تبریز، آذرشهر و اسکو است که دوران دبیرستان خودرا در مدرسه سپاه و در رشته معارف اسلامی، کارشناسی تاریخ در دانشگاه تبریز، کارشناسی ارشد روابط بین الملل در دانشگاه تهران و دکترای علوم سیاسی گرایش اندیشه های سیاسی در دانشگاه آزاد اسلامی گذرانیده و همین طور استاد دانشگاه آزاد اسلامی تبریز است.
منبع:

1402/12/06
13:59:36
0.0 از 5
512
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۳