مجلس ایران دات كام
درویشیان:

گفتمان دولت سیزدهم گفتمان عدالت و مبارزه با فساد است

گفتمان دولت سیزدهم گفتمان عدالت و مبارزه با فساد است

مجلس ایران دات کام: به گزارش مجلس ایران دات کام، مرکزی رییس بازرسی و دادیار ویژه رییس جمهور در امر مبارزه با فساد اظهار داشت: رییس جمهور از شروع فعالیت دولت با نگاه مبارزه با فساد وارد قوه مجریه شد و گفتمان دولت، عدالت و مبارزه با فساد بوده و هست.حجت الاسلام حسن درویشیان سه شنبه، ۱۷ بهمن در شورای اداری استان مرکزی اظهار داشت: استان مرکزی به علت انتصاب به امام راحل به عنوان استان آفتاب نامگذاری شده است. اجداد مقام معظم رهبری نیز از این استان بوده اند.

وی اضافه کرد: این موارد برای مدیران استان سبب افزایش مسئولیت می شود و استان مرکزی باید الگویی برای سایر استانها باشد. این استان فتخارات زیادی دارد که در راس آن امام راحل و اجداد مقام معظم رهبری قرار دارند.

رئیس بازرسی و دادیار ویژه رییس جمهور در امر مبارزه با فساد اشاره کرد: گفتمان دولت سیزدهم گفتمان مردمی و مبتنی بر گفتمانی است که امام راحل و مقام معظم رهبری ترسیم کرده اند.

حجت الاسلام درویشیان بیان کرد: در بیانیه گام دوم انقلاب به تفسیر و عالمانه وضع موجود و فعالیت ها و خدمات نظام و راه حل ها و اقداماتی که در آینده نظام و حاکمیت و بخش های مختلف باید صورت گیرد اشاره و پرداخته شده است.

وی بیان کرد: لازمه عدالت، مبارزه با مفاسد است و عدالت برقرار نمی شود مگر این که با فساد بطور جدی و در همه ابعاد مقابله و پیشگیری شود.

رئیس بازرسی و دادیار ویژه رییس جمهور در امر مبارزه با فساد اظهار داشت: ۲۴ شهریور ۱۴۰۰ اصول ۱۲ گانه پیشگیری و مبارزه با فساد ابلاغ گردید اما به این امر اکتفا نشد و این مهم در سند تحول مورد توجه قرار گرفت و ۹۰ اقدام در بازرسی ویژه برای تحقق این اصول ۱۲ گانه تبیین شد.

درویشیان تصریح کرد: هیچ رییس جمهوری تا حالا در عرصه مبارزه با فساد نماینده نداشته و این حکم برای اولین بار در این دولت مورد توجه قرار گرفته است.

وی اشاره کرد: مردم پس از چند دهه انتظار ندارند فسادی در جمهوری اسلامی رخ دهد. بررسی ها نشان میدهد فساد در کشور سیستمی نیست اما حتی یک مورد آن هم زیاد است.

رئیس بازرسی و دادیار ویژه رییس جمهور در امر مبارزه با فساد افزود: رییس جمهور در نشست های مختلف همیشه بر فسادستیزی و عدالت خواهی تاکید ویژه دارد.

وی اشاره کرد: همه دنیا در همه حکومت ها به این نتیجه رسیده اند که هرچه اقدامات و فعالیت ها شفاف در معرض عموم قرار گیرد حتما موجب جلوگیری از فساد خواهد شد. این دولت از ابتدا نسبت به این اصل اقدام جدی داشته و در سال ۱۴۰۱ صورت مالی بیش از هزار شرکت در سامانه های مختلف بارگذاری شده است.

رئیس بازرسی و دادیار ویژه رییس جمهور در امر مبارزه با فساد، درباب تعارض منافع اضافه کرد: هنوز در گوشه و کنار، مصادیق تعارض منافع دیده می شود و دولت در این خصوص لایحه ای به مجلس ارایه داده که امیدواریم نهایی شود تا قانونی باشد و به استناد به آن بتوان تعارض منافع را مدیریت کرد.

درویشیان افزود: نظارت بر حکمرانی و مدیریت خوب جزو لاینفک مدیریت مطلوب و اسلامی است، در همه نظام ها یکی از مهم ترین عناوینی که مورد توجه بوده و اگر به آن توجه کافی شود، آثار و برکات زیادی دارد، موضوع نظارت است، البته نظارت به مفهوم عدم اعتماد به دیگران و کسانی که مشمول نظارت می‎ شوند، نیست.

وی تصریح کرد: وقتی مدیری را منصوب می کنید حتما به او اعتماد دارید و حتما شایستگی های لازم را دیده اید که او را به این پست منصوب کرده اید، اما برای ادامه این اعتماد بر او نظارت می کنید. لازمه ادامه این اعتماد نظارت است، نظارت برای مساعدت با دستگاهها و مدیران اجرائی در انجام مسئولیت ها و ماموریت های قانونی آنها بوده و حتما همه مدیران و دستگاهها باید به این وظیفه مهم توجه نمایند.

درویشیان با تأکید بر شایسته گزینی نیز اظهار داشت: شایسته گزینی از دیگر ضروریاتی است که بصورت مستمر از طرف رییس جمهور مورد تاکید است.

رئیس بازرسی و دادیار ویژه رییس جمهور در امر مبارزه با فساد افزود: افرادی که توانایی انجام کاری ندارند نباید مسئولیت بگیرند. برخورد قاطع و دقیق و موثر با فساد نیز اهمیت بالایی دارد و کمتر سخنرانی شنیده می شود که رییس جمهور بر این مساله تاکید نداشته باشند.

درویشیان تصریح کرد: یکی از موضوعات مهم در رابطه با پیشگیری و مبارزه با فساد، رفع زمینه های فساد است که دستگاه های نظارتی در دولت و خارج از دولت این بسترها را شناسایی کرده و نسبت به تعدادی از آنها اقداماتی انجام داده اند. قاچاق از فسادهای شایع است که در حوزه مبارزه با آن، دولت اقداماتی انجام داده و لایحه هایی به مجلس ارائه کرده تا این معضل رفع گردد.

وی با اشاره به برخی خدمات دولت سیزدهم و تحرک و تلاش مجموعه دولت بیان کرد: ۴۵ سفر استانی و سفر به ۲۰ کشور توسط رییس جمهور و اعضای دولت در تاریخ کشور بی نظیر است. حتما قسمتی از این فعالیت ها و مصوبات و اقدامات در نتیجه این سفرها است.

درویشیان افزود: مردم شایسته خدماتی بیش از آن چه تا حالا ارائه شده هستند و باید تلاش شود که خدمات در شان مردم صورت گیرد اما همین میزان خدمات انجام شده در دولت سیزدهم نیز قابل توجه بوده است.

رئیس بازرسی و دادیار ویژه رییس جمهور در امر مبارزه با فساد بیان کرد: تعدادی از کارهایی که بموقع صورت نمی گیرد و یا خوب صورت نمی گیرد ناشی از نداشتن اطلاع کافی نسبت به قوانین و ضوابط است. با عنایت به این که جمهوری اسلامی تراکم قوانین دارد قوانین عمومی و قوانین اختصاصی دستگاهها باید بوسیله برگزاری کارگاه های آموزشی ارائه و مرور شود چونکه در تصمیم گیری بموقع و قاطع و با اطمینان بسیار موثر است.

وی بر پیوست رسانه ای و اطلاع رسانه ای در عرصه اقدامات دولت اصرار کرد و اظهار داشت: این اطلاع رسانی نباید محدود به زمان های خاص همچون دهه فجر باشد بلکه باید در تمام ایام صورت گیرد، هر چه این خدمات به نحو مطلوب ارائه شود حتما در جلب اعتماد عمومی موثر است.

رئیس بازرسی و دادیار ویژه رییس جمهور در امر مبارزه با فساد اشاره کرد: حتما باید برای هر اقدام و هدفی که داریم برنامه اجرائی لازم را طراحی و زمانبندی نماییم.
1402/11/18
08:08:00
0.0 از 5
948
تگهای خبر: آموزش , ابلاغ , حكم , خدمات
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۴
لینک دوستان مجلس ایران دات كام