مجلس ایران دات كام
طحان نظیف:

سن بازنشستگی افزایش پیدا کرد

سن بازنشستگی افزایش پیدا کرد

به گزارش مجلس ایران دات کام، سخنگوی شورای نگهبان در پاسخ به سوال خبرنگار مهر درباره ی مصوبه مجلس برای افزایش سن بازنشستگی اظهار داشت: این مصوبه خلاف موازین شرع و قانون اساسی شناخته نشد.به گزارش مجلس ایران دات کام به نقل از مهر، «هادی طحان نظیف» سخنگوی شورای نگهبان امروز در نشست خبری با اشاره به بررسی لایحه برنامه هفتم توسعه در این شورا اظهار داشت: این لایحه نسبت به ادوار قبل مفصل تر و حدود ۲۸۰ صفحه بود؛ ما جلسات مختلفی را در صحن شورای نگهبان جهت بررسی مصوبات داشتیم.
وی با اعلان اینکه در جریان بررسی لایحه برنامه هفتم توسعه کوشیدیم نظرات و نکات دستگاه های مختلف را بشنویم اضافه کرد: ما میزبان رییس جمهور و برخی از وزرا، رییس مجلس و برخی نمایندگان و برخی از مسؤولان دستگاه قضا بودیم و نکات آنان را شنیدیم؛ نظرات ما به مجلس ارجاع شده تا ابهامات و ایرادات رفع گردد.
طحان نظیف اظهار داشت: اصل خیلی از احکام مورد پذیرش ما قرار گرفت اما تعدادی از اجزا ایراد داشت که باید در مجلس رفع گردد. وی افزود: در فصل سوم این لایحه که درباره ی اصلاح ساختار بودجه بود، احکام مختلفی پیش بینی شده است که ابهاماتی دارد و باید مرتفع شود.
رد مصوبه کاهش خدمت سربازی
سخنگوی شورای نگهبان اشاره کرد: نسبت به بحث مولدسازی دارایی های دولت هم یکسری ایرادات وجود دارد که مجلس باید برطرف کند؛ همین طور حکمی درباره ی بهبود مشکل ناترازی گاز در فصول سرد سال پیش بینی شده بود که حکم خوبی بود و مورد تأیید شورای نگهبان قرار گرفت.
طحان نظیف اظهار داشت: حکم دیگری در لایحه برنامه هفتم توسعه و در مجلس به تصویب رسیده بود که درباره ی افزایش ظرفیت پزشکی تخصصی بود که ابهام عبارتی داشت و باید اصلاح گردد.
وی اضافه کرد: لایحه موافقت نامه ایران و بلاروس برای ارتقای تجاری دوجانبه برخلاف شرع اسلام و قانون اساسی شناخته نشد. وی همین طور درباره ی لایحه عفاف و حجاب اظهار داشت: تعدادی از ابهامات این لایحه باقی مانده است که اگر مجلس اصلاح کند، ما مصوبات را مجدداً بررسی خواهیم کرد.
طحان نظیف درباره ی متناسب سازی حقوق بازنشستگان، اظهار داشت: حکم برنامه هفتم توسعه برای متناسب سازی حقوق بازنشستگان برخلاف موازین شرع و قانون اساسی شناخته نشد و ظرف سه سال باید اجرا شود.
سخنگوی شورای نگهبان درباره ی مصوبه مجلس برای کاهش مدت خدمت سربازی، اظهار داشت: این مصوبه ایراداتی داشت و برای اصلاح به مجلس شورای اسلامی ارجاع شد.
موافقت شورای نگهبان با برگزاری انتخابات بصورت الکترونیکی
طحان نظیف در ادامه این جلسه از موافقت شورای نگهبان با برگزاری انتخابات الکترونیکی در بعضی حوزه ها بنا به پیشنهاد وزارت کشور آگاهی داد و اظهار داشت: در طول این مدت جلسات مختلفی با وزارت کشور درباب برگزاری انتخابات بصورت الکترونیکی داشتیم که این جلسات در سطوح مختلف کارشناسی و مدیریتی انجام شد که برخی از جلسات در صحن هیأت مرکزی نظارت بر انتخابات برگزار شد؛ تاکید ما رعایت قانون و پاسداری از رأی و اراده مردم در طول این مدت بوده است.
وی اظهار داشت: وزارت کشور پیشنهاداتی درباره ی برگزاری انتخابات الکترونیک در بعضی از حوزه ها داشته است که در جلسه اخیر شورای نگهبان این مساله عنوان شد و شورای نگهبان هم در جلسه اخیر خود با پیشنهاد وزارت کشور در خصوص برگزاری انتخابات الکترونیک در قالب مشخص شده در ماده ۱۱۰ قانون انتخابات مجلس شورای اسلامی موافقت نمود.
سحان نظیف در ادامه اشاره کرد: در عرصه هایی که انتخابات الکترونیکی برگزار می شود، انتخابات مجلس خبرگان رهبری هم الکترونیکی خواهد بود.
سخنگوی شورای نگهبان اظهار داشت: انتقاد از دولت و دستگاهها و شورای نگهبان، دلیلی برای رد صلاحیت داوطلبان انتخابات نیست و در قانون هم چنین چیزی پیش بینی نشده است؛ اگر فردی ادعا دارد که به سبب انتقاد از دستگاهی ردصلاحیت شده است، باید مستند حرف بزند؛ این حرف ها در زمان انتخابات زیاد مطرح می شود؛ در میان افراد تأیید صلاحیت شده، اتفاقاً افرادی هستند که از شورای نگهبان انتقاد می کردند.
طحان نظیف اظهار داشت: ما در شورای نگهبان اعلام کردیم که به سبب اصلاح قانون انتخابات مجلس و افزایش فرصت جهت بررسی صلاحیت ها، در این دوره تعداد عدم احراز صلاحیت ها کاهش شایان توجهی داشته و به زیر ۱۰ درصد رسیده است که البته این تعداد در مرحله شورای نگهبان نیز کاهش خواهد داشت.
اینکه نمی توانیم برای انتخابات فهرست ببندیم، حرف های «شب انتخاباتی» است
وی درباره ی تأیید صلاحیت افرادی که قبلاً اعتبارنامه آنان در مجلس رد شده بود، اظهار داشت: شورای نگهبان برمبنای اسناد و ادله اظهارنظر می کند و اعضای هیأت نظارت انتخابات هم بحث های کارشناسی زیادی کرده اند؛ این مرحله هم پایان بررسی صلاحیت ها نیست و شورای نگهبان هم یک ماه فرصت بررسی دارد که فقط ۴، ۵ روز آن گذشته است و درحال حاضر فرصت داریم.
سخنگوی شورای نگهبان اضافه کرد: شورای نگهبان، ناظر انتخابات است و بر همه مراحل انتخابات نظارت دارد. ما به این نوع نظارت، «نظارت عام» می گوئیم.
طحان نظیف اشاره کرد: الحمدالله همه جریان های سیاسی در حوزه انتخابات حضور دارند و تعداد تأییدشده ها زیاد است؛ البته هنوز کار تمام شده نیست و ان شاءالله به این تعداد افزوده می شود. وی افزود: طرح این مباحث که تعداد نامزدهای ما اندک است و نمی توانیم فهرست ببندیم، به طور معمول حرف های «شب انتخاباتی» است که می شنویم.
وی درباره ی بحث عدم احراز صلاحیت برخی داوطلبان انتخابات مجلس شورای اسلامی، اظهار داشت: در انتخابات گذشته ۴۵۰۰ نفر عدم احراز داشتیم که در این انتخابات با وجود افزایش تعداد ثبت نامی ها، تعداد عدم احرازها به دو هزار نفر و زیر ۱۰ درصد کاهش پیدا کرده است.
در پاسخ به مهر: ۴ بهمن، نتیجه اولیه بررسی صلاحیت داوطلبان خبرگان اعلام خواهد شد
طحان نظیف در بخش دیگری از این جلسه خبری و در پاسخ به سوال خبرنگار مهر، درباره ی روند بررسی صلاحیت کاندیداهای انتخابات مجلس خبرگان رهبری، اظهار داشت: آزمون های کتبی و شفاهی از داوطلبان انتخابات مجلس خبرگان رهبری به انتها رسیده است و بحث بررسی صلاحیت داوطلبان انتخابات مجلس خبرگان، شروع شده است.
وی افزود: روز ۴ بهمن ماه، نتیجه اولیه بررسی صلاحیت داوطلبان انتخابات مجلس خبرگان رهبری اعلام خواهد شد؛ البته آن زمان اعلام اولیه است و اگر نامزدی تأیید نشود، فرصت اعتراض دارد.
سخنگوی شورای نگهبان در پاسخ به سوال دیگر خبرنگار مهر درباره ی مصوبه مجلس برای افزایش سن بازنشستگی، اظهار داشت: این مصوبه خلاف موازین شرع و قانون اساسی شناخته نشد.
سخنگوی شورای نگهبان در پاسخ به سوالی در خصوص شایعه جلوگیری از رأی دادن افراد بی حجاب در انتخابات، اضافه کرد: حق رأی در هیچ قانونی سلب نشده است؛ در موضوع حجاب در انتخابات نباید دو قطبی سازی کرد.
طحان نظیف در پاسخ به پرسشی درباره ی امتیاز مورد نیاز آزمون خبرگان رهبری، اظهار داشت: آن چه درباره ی علم و آگاهی درباره ی قانون مربوط به خبرگان آمده، مشخصاً بحث اجتهاد است که تشخیص آن با فقهای شورای نگهبان است.
وی درباره ی میزان احتمال تغییر وضعیت صلاحیت افراد، اظهار داشت: اولویت ما در شورای نگهبان بررسی شکایات افرادی است که صلاحیت آنها مورد تأیید قرار نگرفته است، البته ممکنست در مواردی صلاحیت افراد در این مرحله تأیید شود.
تعدادی از عدم تاییدها و عدم احرازها به «تأیید» تبدیل گشته اند
سخنگوی شورای نگهبان در پاسخ به سوالی درباره ی آخرین وضعیت بررسی شکایات در شورای نگهبان، اظهار داشت: فقط چند روز است که فرصت شورای نگهبان در این خصوص شروع شده است؛ در حقیقت چند روز از شکایات افراد در شورای نگهبان نگذشته است و برخی از عدم تاییدها و عدم احرازها به تأیید تبدیل گشته اند که جزییات آن بعداً اعلام خواهد شد.


منبع:

1402/10/25
11:46:24
0.0 از 5
1968
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۲