مجلس ایران دات كام

فرایند تبلیغات و انتخابات مجلس دوازدهم

فرایند تبلیغات و انتخابات مجلس دوازدهم

فردا و پس فردا نتایج بررسی صلاحیت‌ نامزدهای انتخابات مجلس دوازدهم، توسط هیات‌های نظارت استانی اعلام می شود. در ادامه به فرایند انتخابات و تبلیغات کاندیداهای مجلس شورای اسلامی می پردازیم.


انتخابات دوازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی و ششمین دوره مجلس خبرگان رهبری، روز جمعه 11 اسفندماه در سراسر کشور برگزار می گردد. در همین باره، رهبر معظم انقلاب اسلامی، چهار خصوصیت الزامی برای انتخابات پیش رو را مشارکت قوی، رقابت واقعی، سلامت و امنیت برشمردند و تصریح داشتند که شرکت در انتخابات وظیفه است و ایجاد احساس وظیفه نسبت به انتخابات وظیفه مهم مجاهدان جهاد تبیین است.
 
در ادامه نگاهی خواهیم داشت به پروسه انتخابات مجلس دوازدهم و مسیری که تاکنون در همین راستا طی شده است.
 
در آغاز امر، ذکر این نکته ضروری ست که انتخابات مجلس دوازدهم، با قانون جدید برگزار می شود؛ قانونی که در مردادماه سالجاری تصویب و ابلاغ شد؛ یکی از نکات متمایزکننده قانون جدید انتخابات مجلس، این است که زمان ثبت نام داوطلبان چند ماه قبل از ثبت نام اصلی است و به گونه ای پیش ثبت نام وجود دارد؛ بر همین مبنا از 16 مرداد به مدت هفت روز، پروسه پیش ثبت نام داوطلبان کاندیداتوری در انتخابات مجلس دوازدهم برگزار شد؛ پس از آن، موعد ثبت نام نهایی داوطلبان در 27 مهر فرا رسید و در خلال آن تا سوم آبان ماه، تعداد 24 هزار و 829 نفر ثبت نام قطعی داشتند.
 
پیش از آن، از هفتم تا 19 مهر، هیأت های اجرائی مرکزی انتخابات و هیأت های اجرائی حوزه های انتخابیه تشکیل شدند؛ پس از آن، از 28 مهر تا 13 آبان، سوابق داوطلبان در مراجع پنج گانه (وزارت اطلاعات، سازمان اطلاعات سپاه، سازمان ثبت احوال، فرماندهی انتظامی جمهوری اسلامی و قوه قضاییه) مورد بررسی قرار گرفت.
 

روند بررسی صلاحیت نامزدهای انتخابات مجلس در هیأت های اجرایی

 
بررسی صلاحیت داوطلبان در هیأت های اجرائی، گامی دیگر در راه انتخابات مجلس بود؛ امری که تا حدودی مناقشه آمیز هم شد، به خصوص آنکه 6 نماینده فعلی مجلس شامل غلامرضا نوری قزلجه (نماینده بستان آباد و رییس فراکسیون مستقلین ولایی)، جلال محمودزاده (نماینده مهاباد و عضو فراکسیون مستقلین)، جلیل رحیمی جهان آبادی (نماینده تربت جام و عضو کمیسیون امنیت ملی و نایب رییس فراکسیون مستقلین)، احمد علیرضابیگی (نماینده تبریز)، علیرضا منادی سفیدان (نماینده تبریز)، مسعود پزشکیان (نماینده تبریز و اصلاح طلب مجلس) سیدموسی موسوی (نماینده لامرد و مهر) و محمد خدابخشی (نماینده الیگودرز) توسط هیأت های اجرائی رد صلاحیت شدند.
 
لازم به ذکر است که طبق برخی شنیده ها، 20 نفر از نمایندگان فعلی مجلس شورای اسلامی رد صلاحیت شده اند که اعتراض کرده و مقرر می باشد به وضعیت آنها رسیدگی شود.
 
رد صلاحیت شدگان به خصوص چهره های سرشناسِ رد صلاحیت شده، به انتقاد از عملکرد هیأت های اجرائی پرداختند و تصمیمات این هیأت ها را ناشی از سیاسی کاری دانستند؛ در مقابل مقامات ذی ربط دولتی تاکید داشتند که سیاست دولت و وزارت کشور، حضور حداکثری داوطلبان در انتخابات مجلس شورای اسلامی است و هیأت های اجرائی، طبق قانون، مستقل عمل کرده و برمبنای نظرات مراجع پنج گانه تصمیم گیری می کنند.
 
با این حال، از 23 آبان، علل عدم احراز، توسط هیأت های اجرائی، در ضمن رعایت قانون به داوطلبانِ احراز صلاحیت نشده ابلاغ شد.
 
شکایت داوطلبانی که صلاحیت آنان در هیأت های اجرائی مورد تأیید قرار نگرفته، به هیأت نظارت استان، مرحله دیگر انتخابات بود که از 21 تا 24 آبان جریان داشت.
 

اعلام نظر هیأت های نظارت استانی

 
یکی از اعضای حقوقدان و سخنگوی شورای نگهبان مدتی پیش اظهار داشت که نتایج بررسی صلاحیت های هیأت های نظارت استانی، 15 و 16 دی یعنی فردا و پس فردا اعلام می شود؛ پس از آن روندِ ارسال شکایات توسط داوطلبین عدم تأیید یا عدم احرازصلاحیت شده به شورای نگهبان انجام خواهد گرفت؛ امری که طبق تقویم اعلامیِ انتخابات از 17 تا 19 دی جریان خواهد داشت.
 
در قانون جدید انتخابات مجلس، فرصت بررسی صلاحیت داوطلبان انتخابات از جانب شورای نگهبان بالا رفته است؛ بر همین اساس، از 19 دی تا 19 بهمن به مدت یک ماه بررسی شکایات و اعلام نظر قطعی شورای نگهبان توسط هیأت نظارت استان به ستاد انتخابات کشور یا فرمانداران، صورت خواهد گرفت.
 
دریافت شکایت از داوطلبانی که در سیر مراحل قبلی تأیید شده لیکن شورای نگهبان نظر به عدم تأیید یا عدم احراز آنها دارد، در فاصله زمانی 21 تا 23 بهمن انجام خواهد گرفت.
 
در اول اسفندماه هم نظر نهایی شورای نگهبان درمورد ردصلاحیت همه داوطلبان ردصلاحیت شده به داوطلبان مربوطه ابلاغ می شود و اسامی نامزدهای تاییدشده، انتشار خواهد یافت.
 
تبلیغات انتخاباتی نامزدها و طرفداران آنها هم از روز سوم اسفند شروع می شود و تا 9 اسفندماه ادامه خواهد یافت؛ در روز دهم هم که یک روز پیش از انتخابات است، هر گونه تبلیغات انتخاباتی ممنوع است؛ یازدهم اسفند هم دریافت رای از واجدین شرایط صورت خواهد گرفت.
 

ثبت نام برای تبلیغات انتخابات مجلس

سایت مجلس ایران نیز به دور از حاشیه های تبلیغاتی با ثبت نام اولیه از کاندیدهای محترم انتخابات، کمک می کند به رایگان و یا با هزینه ی ناچیز، معرفی کاندیداهای مجلس به مردم حوزه و راه ارتباطی مردم با ایشان را فراهم نماید.

 

1402/10/14
14:55:21
5.0 از 5
2471
این مطلب را می پسندید؟
(3)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۴
لینک دوستان مجلس ایران دات كام