مجلس ایران دات كام
قالیباف:

صندلی ها مواضع ما را در حرف زدن عوض نکند

صندلی ها مواضع ما را در حرف زدن عوض نکند

به گزارش مجلس ایران دات کام، رئیس مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: نباید صندلی ها مواضع ما را در حرف زدن تغییر دهد.


به گزارش مجلس ایران دات کام به نقل از ایسنا، محمدباقر قالیباف در مراسمی به مناسبت روز پژوهش در مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: فکر می کنم امروز باردیگر بودجه به مجلس تقدیم شود و فردا در صحن اعلام وصول می نماییم. کمیسیون تلفیق هم امروز جلسات خویش را برای بررسی دوباره کلیات تشکیل می دهد و فردا هم جلسه دارد.
وی افزود: براین اساس مجلس شورای اسلامی روز چهارشنبه باردیگر کلیات لایحه بودجه را در صحن بررسی خواهدنمود.
رئیس مجلس شورای اسلامی در ادامه با اشاره به اینکه همواره بدنبال جوانگرایی است، اظهار داشت: جوانگرایی را به عنوان دین انقلاب به خودم همواره دنبال می کنم چون وقتی ۱۸ ساله بودم پا به عرصه مدیریتی گذاشتم و این فرصتی بود که انقلاب به من داد هیچگاه آنرا فراموش نمی کنم و برای همین همواره تلاش کردم از جوان ها استفاده کنم.
وی افزود: ما آن طور که باید و شاید از توان جوانان و زنان استفاده نکردیم. در حوزه مسائل اجتماعی هم آن طور که باید ندرخشیدیم حال اینکه اساس انقلاب اسلامی برخواسته از بطن مردم است.
در مواردی در حوزه مسائل اجتماعی لکنت زبان داشتیم
قالیباف همینطور اظهار داشت: در جاهایی در حوزه مسائل اجتماعی لکنت زبان داشتیم و در مواردی لکنت را برای جوانان و زنان فراهم نکردیم. ۳۰ سال است که می گویم اگر می خواهیم بگوییم که ما ایران دوست و وطن دوست واقعی هستیم و بدنبال ایران قوی بوده و دلداده به امام و رهبری و مردم و حزب اللهی هستیم بطور قطع باید کارآمدی دین در اداره جامعه را پیگیری نماییم که نتوانستیم در اینجا کارنامه قابل قبولی عرضه نماییم.
وی همین طور بیان کرد: در حوزه مدیریتی همواره تاکیدم بر اینست که هر وقت احساس ناامیدی و خستگی داشتیم افتخارات خویش را در مقیاس جهانی، منطقه ای، ملی و محلی دیده که در تمامی سطوح کارهای افتخارآمیزی کردیم اگر هم غرور ما را فرا گرفت به این نگاه نماییم که چقدر کار بر روی زمین مانده و فرصت ها را از دست دادیم؛ این رویکرد سبب توازن، تعادل و انصاف ما در مدیریت می شود.
صندلی ها مواضع ما را در حرف زدن عوض نکند
رئیس مجلس شورای اسلامی با اشاره به اقدامات و عملکرد مرکز تحقیقات اظهار داشت: هرچقدر زمان گذشت و من نوع کار مرکز را دیدم، اعتمادم بیشتر شد البته که یک لایه از مرکز تغییر نمود و در دولت حضور پیدا کردم همان زمان به آنها گفتم که حرف هایی را که در مرکز می زدید بهر دلیلی در دولت تغییر ندهید و اگر هم تغییر دادید دلیلی برای وجدان خود داشته باشید نه اینکه محیط سبب تغییر موضع و نظر شما شود؛ نباید صندلی ها مواضع ما را در حرف زدن تغییر دهد. این دست موضع گیری ها زیاد است بخشی از صدمه هایی که سبب حل مسائل نمی شود ریشه در این اتفاقات دارد.
قالیباف افزود: ما از ظرفیت مرکز تحقیقات در زمان بررسی برنامه هفتم توسعه بودجه و حتی دستورات روز مجلس شورای اسلامی استفاده می نماییم چون به کار آنها ایمان داریم و این مسئولیت شما را بیشتر می کند.
رئیس مجلس با اشاره به مخالفت مجلس شورای اسلامی با کلیات لایحه بودجه اشاره کرد: شنبه جلسه ای در سطح رئیس جمهور و معاون اول در رابطه با بودجه داشتیم که در آنجا آقای پرهیزکاری از مرکز تحقیقات حضور پیدا کرد و به اظهارنظر در رابطه با بودجه پرداخت.
قالیباف افزود: اینها روش هایی است که می تواند حکمرانی را درست کرده و مسیر را پیش ببریم. پس نباید اجازه دهیم سیاست و سیاست زدگی بر مسائل علمی و تخصصی سایه بیندازد. مجلس شورای اسلامی در دو وجه تصمیم سیاسی و تشخیص علمی است تصمیم سیاسی با نمایندگان و تشخیص علمی با مرکز تحقیقات است که ترکیب آن دو مجلس شورای اسلامی را در ریل خود قرار می دهد و اینجاست که مجلس در راس امور قرار می گیرد.
رئیس مجلس شورای اسلامی با اشاره به لایحه برنامه هفتم توسعه اظهار داشت: برنامه هفتم توسعه متفاوت تر از شش برنامه گذشته است، ما در ماده ۱۱۸ برنامه هفتم توسعه راهبری ماهانه، فصلی و سالانه برنامه را تدوین کردیم تا برنامه هفتم مبتنی بر رویکرد راهبری کنترل شود.
بودجه منطبق با سیاست های برنامه هفتم نبود
وی بیان کرد: یکی از علت هایی که سبب رد شدن کلیات لایحه بودجه سال آینده در صحن شد، این بود که بودجه سال ۱۴۰۳ به عنوان نخستین بودجه برنامه هفتم توسعه جهت گیری منطبق با سیاست های برنامه را نداشت این مساله را به دولت هم گفتیم بحث ما مربوط به اعتبار و ردیف بودجه نبود بلکه تاکید ما بر جهت گیری بودجه برمبنای برنامه هفتم است.
رئیس مجلس شورای اسلامی توضیح داد: در بودجه تکلیف دیون دولت به پیمانکاران آن هم بالغ بر ۱۰۰ همت مشخص نشده بود حال اینکه در برنامه هفتم توسعه جهت گیری آن تعیین شد، همینطور رابطه بین روابط مالی نفت و دولت و دیون دولت و شرکت های دولتی به بانکها شفاف نبود؛ خدا ما را نیامرزد و نبخشد که اگر در این موارد رفتار سیاسی داشتیم و کار سیاسی کردیم. حرف ما اینست که باید در جهت برنامه هفتم توسعه حرکت شود، این تکلیف شرعی است و محکم هم در رابطه با آن می ایستیم.
قالیباف با اشاره به ماده ۱۱۸ برنامه هفتم توسعه اشاره کرد: راهبری برنامه هفتم توسعه مبتنی بر ماده ۱۱۸ با مسئولیت معاون اول و دبیری سازمان برنامه بودجه است که دو نفر نماینده مجلس شورای اسلامی به عنوان ناظر حضور دارند. مسیر راهبری مشخص بوده که مرکز تحقیقات در این روند نقش بی نظیری داشته است.
وی خطاب به مرکز تحقیقات اظهار داشت: باید حتما اولویت های مجلس دوازدهم و پیش نویس قوانین لازم برای مجلس دوازدهم تعیین شود این از موضوعات زیرساختی و اساسی مرکز تحقیقات است که نباید لحظه ای درنگ شود و باید دغدغه مند باشیم. ما به دغدغه مندی نیاز داریم تا موضوعات حل شود؛ من بسیار ناراحت می شوم و حتی در مرز سکته می روم که وقتی در جلساتی حضور پیدا می کنم که قبل از این در ۳۰ سال قبل مسئولیت آن کار با من بوده ولی همچنان ادبیات و متن حرف ها همان چیزی است که ۳۰ سال قبل مطرح گردیده است، یعنی چند نسل تغییر کرده و همچنان حرف ها همان است و بنا بر این هم مشکلات حل نمی شود البته که یا ما روش حل مسئله را بلد نیستیم یا نمی خواهیم و یا هر چیز دیگری. ما در نوع حکمرانی و حل مسائل مشکل داریم.
نقش مرکز تحقیقات بر حل مسائل کشور در حوزه قانون گذاری بی نظیر است
رئیس مجلس شورای اسلامی، مجلس یازدهم را مجلسی فعال توصیف کرد و اظهار داشت: ما با نقشه راه حرکت کردیم و در خیلی از مسائل بخصوص در حوزه اقتصادی مبتنی بر این نقشه پیش رفتیم که نقش مرکز تحقیقات در حل مسائل کشور در حوزه قانون گذاری و بعد رصد کردن اجرای قانون بی نظیر است. مرکز تحقیقات باید به سمتی حرکت نماید که جریان منابع کشور در جهت حل مشکلات مردم باشد ما باید به یک رفاه عمومی برسیم. بحث سرمایه گذاری و زیرساخت ها مهم می باشد مرکز باید بین انتظارات و نیازها یک رابطه درست و متوازن در حوزه قانون گذاری و راهبری قانون پیدا کند.
وی با تأکید بر مردمی سازی اظهار داشت: در این جهت پذیرش اجتماعی بسیار اهمیت دارد باید واقعیات اجتماعی را مدنظر داشته باشیم. فلسفه نظام جمهوری اسلامی ایران آگاهی بخشی به مردم است در همه حوزه ها باید نخستین کار آگاهی بخشی به مردم باشد تا مردم نسبت به حقوق خود آگاه باشند.
قالیباف توضیح داد: اگر جامعه ای حق خویش را شناخت و آنرا مطالبه کرد یک اتفاق بزرگ می افتد که اینست که جامعه وظیفه خویش را فهمیده و اجرا می کند اگر مردم حق خویش را ندانند و مطالبه نکنند آن وقت وظیفه شان را هم پس می زنند در این شرایط اعتماد بین مردم و مسؤلان شکل می گیرد؛ با ایجاد اعتماد مشارکت معنادار می شود. مشارکت معنادار به مفهوم تورم تک رقمی، بزرگ شدن اقتصاد، سرمایه گذاری بیشتر و خانواده و جامعه قوی است.
رئیس مجلس شورای اسلامی با تأکید بر اینکه باید برای قانون نویسی از همان ابتدا ذینفعان قانون را دخیل نماییم، اشاره کرد: همانطور که اتاق تجاری، اصناف، تعاون و سایر بخش ها در مرکز تحقیقات می آیند باید کمیسیون های مجلس شورای اسلامی هم حضور داشته باشند باید از همه ظرفیتهای مردمی سازی استفاده نمائیم و چهار عنصر شفاف سازی، هوشمند سازی، مردمی سازی و کارآمد سازی دنبال شود.
منبع:

1402/09/27
11:56:01
0.0 از 5
2558
تگهای خبر: اقتصاد , بودجه , پیگیری , حكم
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۵