مجلس ایران دات كام
تشییع پیكرهای۱۱۰ شهید گمنام دفاع مقدس در تهران

سردار سلامی: شهدا سند جاودانگی ما هستند

سردار سلامی: شهدا سند جاودانگی ما هستند

مجلس ایران دات کام: مراسم خاکسپاری پیکرهای 110 شهید گم نام دفاع مقدس از مقابل دانشگاه تهران همزمان با روز شهادت حضرت فاطمه (س) شروع شد. حجت الاسلام والمسلمین سید ابراهیم رییسی، رئیس جمهور کشورمان نیز در قسمتی از مراسم خاکسپاری و بدرقه پیکر شهدا حاضر شد و به قرائت فاتحه پرداخت.به گزارش مجلس ایران دات کام به نقل از ایسنا، همزمان با سالروز شهادت حضرت فاطمه زهرا (س) که در تقویم رسمی کشورمان «روز شهید گمنام» نام گذاری شده است، مراسم خاکسپاری پیکرهای ۱۱۰ شهید گم نام دوران هشت سال دفاع مقدس از مقابل درب اصلی دانشگاه اجرا شد.

سرلشکر حسین سلامی فرمانده کل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی نیز با حضور در مراسم بدرقه پیکرهای شهدای گم نام دفاع مقدس بیان کرد: امروز همزمان با سالروز شهادت بانویی است که سرور همه زنان اهل بهشت است. شخصیتی که تجلی بخش نورانی قرآن کریم در رخسار یک زن است. حضرت فاطمه تجسم زنانه قرآن کریم است.

وی افزود: امروز مردم در سراسر کشور پیکرهای ۲۸۰ ستاره بی غروب را تا عرش بدرقه خواهند کرد. این پیکرهایی که در تابوت هستند ضامن عزت ما هستند. شهدا نشانه صدق وعده ملت عزیز ایران برای دفاع از ارزش های الهی اسلام و استقلال این کشور بزرگ هستند.فرمانده کل سپاه با اشاره جنایت های رژیم صهیونسیتی تاکید کرد: غلبه بر کودکان در غزه هنر نیست و اگر شما قدرت و جرأت دارید با نیروهای حماس مقابله کنید.

وی اضافه کرد: رزمندگان ما عملیات های سختی را اجرا کردند که در طول تاریخ نبردهای جهان بی نظیر هستند. شهدای ما از رودخانه اروند، میادین مین، از درون کمین های دشمن عبور کردند و انسان هایی بودند که هرچه به مرگ نزدیک تر می شدند شاداب تر می شدند و مجسمه واقعی ایمان بودند. اینها سند جاودانگی ما هستند. بدون شهادت هیچ ملتی پایدار نمی ماند.

این فرمانده دوران دفاع مقدس اظهار داشت: خداوند به ملت ما هدایایی داده است که به هیچ ملت دیگری نداده است و آن، نعمت ولایت است که جهان اسلام را در مقابل یورش کفار هدایت و حمایت می کند. شهدا برای ما اقتدار و پیشرفت آوردند و آسایش این ملت در قلب آتش هایی که استکبار در مناطق همجوار ما اندوخته است، ارمغان این شهدا است. اگر این شهدا نبودند این سرزمین بارها و بارها اشغال می شد و تاریخ را دشمنان برای ما می نوشتند اما امروز به عنوان یک قدرت بزرگ در جهان مطرح هستیم و هیچکس جرات جسارت به ملت ایران را ندارد.
وی تصریح کرد: ملت ایران جهاد را خاص نیروهای مسلح خود نمی داند و همین که شما امروز از مقام شهدا تجلیل می کنید برای ما قوت قلبی بی حد است و ملت ایران تکیه گاه امنی برای مظلومان است.
سرلشکر سلامی در بخش دیگر سخنان خود اظهار داشت: به صحنه فلسطین نگاه کنید و ببیند دشمنان ما چقدر بی رحم و جنایتکا هستند. آمریکا درحال تکرار اشتباهات ۴۵ سال قبل خود است و فکر می کند با اشغال سرزمین پیروز خواهد شد. آمریکا و اسرائیل و متحدان آنها درحال تکرار تجربیات تلخ گذشته هستند. آیا اشغال افغانستان برای آنها پیروزی به ارمغان آورد؟، آیا عراق را که اشغال کردند توانستند در آن بمانند؟ آنها کم کم درحال بستن چمدانهای شان هستند تا این سرزمین را ترک کنند. شما در سوریه هم فقط هزینه کردید و بجای پرداختن به معضلات داخلی آمریکا که بیش از ۵۰ میلیون نفر زیر خط فقر زندگی می کنند در سوریه و یمن و عراق هزینه کردید شکست خوردید و مجبور شدید میدان را ترک کنید.
فرمانده کل سپاه با اشاره به این که ملت های مسلمان امروز بغضی تمام نشدنی نسبت به این جنایتکاران دارند و مقامات آمریکایی جرات حضور در بلاد اسلامی را ندارند، تصریح کرد: مردمان فلسطین ایستاده اند و ما می دانیم شکست خوردگان آینده این جنگ، آمریکا و اسرائیل هستند و ما از فلسطین عزیز تا آخر حمایت می نماییم. امروز فلسطین هم همینگونه است؛ رژیم صهیونسیتی هرچه بیشتر تخریب می کند میخ های بیشتری بر تابوت خود می زند. تبدیل بیمارستان ها به میدان جنگ هنر نیست بلکه جنایت است و اگر می توانید مردانه در میدان بجنگید. مطمئن باشند هیچ گاه فلسطینی ها با شهادت نمی میرند و ملتی که شهادت دارد اسارت ندارد.

گفتنی است پیکرهای این شهدا در مناطق عملیاتی مختلف همچون عملیات های والفجر، والفجر مقدماتی، والفجر دو، کربلای پنج، بدر، رمضان، کربلای چهار، کربلای۶ و دیگر عملیات ها تفحص شده اند.

آحاد مختلف مردم در تهران همزمان با آخرین روز از ایام فاطمیه با سر دادن شعارهای فاطمی و با در دست داشتن بیرق عزا و محکوم کردن جنایت های صهیونیست ها و حامیان این رژیم در غزه، به استقبال تابوت ۱۱۰ شهید دفاع مقدس آمده اند. لازم به یادآوری اینکه این مراسم بطور همزمان با تشییع پیکرهای ۱۷۰ شهید در ۲۰۰ نقطه از کشور در حال انجام می باشد.

مسیر تشییع پیکرهای 110 شهید در تهران از خیابان انقلاب به سمت شرق- خیابان حافظ به سمت جنوب، خیابان وحدت اسلامی به جنوب و در ادامه به سمت خیابان بهشت و معراج شهدا عنوان شده است.

به همین دلیل از ساعت ۸ بامداد که شروع مراسم خواهد بود ممنوعیت تردد حلقه بزرگتری پیدا خواهدنمود و از خیابان جمهوری به سمت شمال و به سمت خیابان انقلاب، از ضلع شمال میدان انقلاب از بلوار کشاورز و خیابان کریمخان به سمت جنوب و از شرق از میدان فردوسی به سمت دانشگاه تهران و از سمت غرب از خیابان زارع به سمت میدان انقلاب ممنوعیت تردد وجود دارد.

کاروان حامل پیکرهای شهدا مزین به نمادی از بیت المقدس است و در راه تشییع پیکر این شهدا تعدادی از گروههای مردمی همچون مادران و دختران تهرانی تسبیح، چفیه، چادر یا تکه پارچه هایی بر روی تابوت ها می کشیدند تا آنرا تبرک کنند. تعدادی از جوانان هم دلنوشته های خودرا روی تابوت ها به یادگار باقی گذاشتند.
در طول مسیر تشییع پیکرهای ۱۱۰ شهید گم نام دفاع مقدس، تصاویر و تمثال شهدای مقاومت همچون حاج قاسم سلیمانی در دستان مردم به چشم می خورد. علاوه بر این پرچم کشورمان و گروههای جبهه مقاومت اسلامی همچون حزب الله لبنان، حماس و فلسطین هم در جای جای مسیر تشییع به نشانه وحدت و همدلی میان جوامع اسلامی به درحال اهتزاز است. موکب های فاطمی با ارائه خدمات متفاوت نیز در طول مسیر میزبان مردم عزادار تهران هستند.
به گزارش مجلس ایران دات کام به نقل از ایسنا، سردار بهمن کارگر رییس بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش های دفاع مقدس نیز با حضور در آیین بدرقه پیکرهای ۱۱۰ شهید در پایتخت بیان کرد: امسال همچون سالهای قبل مردم زودتر از زمانی که برای تشییع شهدا اعلام شده بود، در مقابل دانشگاه تهران حضور بهم رساندند.
اظهار داشت: کاروان های حامل پیکرهای مطهر شهدا از چهارراه ولیعصر عبور کردند، اما خیل عظیمی از مردم شهیدپرور همچنان در میدان انقلاب حضور دارند و پیش بینی می شود، مراسم خاکسپاری پیکرهای مطهر شهدا تا پس از ظهر ادامه پیدا کند.
سردار کارگر اظهار داشت: حضور پرشور مردم در مراسم خاکسپاری شهدا، برای شادی دل خانواده های شهدای دفاع مقدس است و امیدواریم تا می توانیم در راه عظیم شهدا سربازی نماییم.
سردار کارگر در ادامه با اعلان اینکه روز شهادت حضرت فاطمه زهرا (س) به نام «روز ملی شهدای گمنام» نامگذاری شده است، اشاره کرد: امروز تعداد فراوانی از هیئت های مذهبی برنامه عزاداری دارند و این حضور پرشور و باشکوه مردم در مراسم خاکسپاری شهدا نشان می دهند که ملت ایران اسلامی همیشه مشتاق و قدردان شهدا هستند.
پیکرهای مطهر شهدای گم نام بر روی دستان شهروندان تهرانی تا معراج الشهدا تشییع شدند.1402/09/26
16:02:34
0.0 از 5
2472
تگهای خبر: حامی , خدمات , طرح
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۲