مجلس ایران دات كام
در گفت وگو با مجلس ایران دات كام؛

عمویی: تحریم ها تاثیری بر روابط ایران و روسیه ندارند

عمویی: تحریم ها تاثیری بر روابط ایران و روسیه ندارند

به گزارش مجلس ایران دات کام، سخنگوی کمیسیون امنیت ملی مجلس اظهار داشت: در شرایطی که تحریم های یکجانبه و غیر قانونی آمریکا در تجارت ما با برخی کشورها موانعی ایجاد کرده، اما تاثیری بر روابط ایران و روسیه ندارند.«ابوالفضل عمویی» سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی در گفت و گو با خبرنگار مهر، با اشاره به سفر رییس جمهور به مسکو اظهار داشت: سفر رییس جمهور کشورمان به روسیه می تواند فرصت بسیار خوبی برای تثبیت روند ارتقای روابط ایران و روسیه باشد؛ ایران و روسیه هم اکنون در مناسبات بین المللی، رویکرد چندجانبه گرایی را دنبال می کنند و بدنبال تقویت این رویکرد هستند؛ از این لحاظ دو کشور اشتراکات سیاسی خوبی در موضع گیری های بین المللی و مسائل منطقه ای دارند.
وی اضافه کرد: روند گسترش روابط ایران و روسیه در عرصه های اقتصادی و اجرائی هم شروع شده است اما نیازمند تزریق انرژی بیشتری است تا این روابط به نتیجه مطلوب خود برسد.
سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس با اعلان اینکه ما روابط راهبردی و چند جانبه با روسیه داریم، اظهار داشت: در سازمان های بین المللی مانند شانگهای، بریکس و اتحادیه اقتصادی اوراسیا همکار روسیه هستیم و با آنکه با هدف گذاری انجام شده در حوزه تقویت روابط اقتصادی با مسکو یعنی رسیدن به ۱۰ میلیارد دلار تجارت دوجانبه فاصله داریم، اما در راه افزایش تجارت خارجی قرار داریم.
عمویی با اشاره به اهمیت کریدور شمال - جنوب اظهار داشت: یکی از حوزه های کاری ما، بحث مشارکت روسیه در تکمیل کریدور شمال-جنوب و قطعه خط آهن رشت-آستارا است که تکمیل این کریدور، موقعیت ژئوپلیتیکی ایران را تثبیت خواهدنمود.
نماینده مردم تهران در مجلس اضافه کرد: در شرایطی که تحریم های یکجانبه و غیر قانونی آمریکا در تجارت ما با برخی کشورها موانعی ایجاد کرده، اما به جهت آنکه روسیه هم از این لحاظ وضعیتی مشابه ایران دارد، تحریم ها تأثیری بر روابط دو کشور ندارند؛ بر این اساس باید با نگاه مبتنی بر منافع دوجانبه، همکاری با روسیه را پیش ببریم.
سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس اظهار داشت: سفر آقای رئیسی به روسیه کمک می نماید تا روند پیش رو و تقویت همکاریهای دوجانبه، تحت نظارت رؤسای دو کشور و با سرعت بیشتری به جلو حرکت نماید.


منبع:

1402/09/17
18:00:33
0.0 از 5
2503
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۲