مجلس ایران دات كام
شورای نگهبان در بیانیه ای:

قانون اساسی تبلور اراده مردم در راه تحقق احکام اسلام است

قانون اساسی تبلور اراده مردم در راه تحقق احکام اسلام است

به گزارش مجلس ایران دات کام، شورای نگهبان بمناسبت چهل و چهارمین سالروز تصویب قانون اساسی اطلاعیه ای صادر کرد.به گزارش مجلس ایران دات کام به نقل از مهر، شورای نگهبان بمناسبت چهل و چهارمین سالروز تصویب قانون اساسی اطلاعیه ای صادر کرد که متن آن به شرح ذیل است:
بسم الله الرحمن الرحیم
قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران تبلور اراده ی مردمی آگاه، بصیر، زمان شناس و دین مدار است که در راه تحقق احکام اسلام در زمینه ی اجتماعی قیام لله نمودند و گره خوردن این خصوصیت های بنیادین بخصوص غیرت دینی مردم به رهبری فقیهی ربانی و عالمی زمان شناس و مجاهد سرنگونی طاغوت زمان و سلسله ی ستم شاهی را در ایران رقم زد. در دنیای تاریک از معنویات آن روزها که دین و آموزه های الهی محبوس در زندگی فردی بود و در جهانی که دین افیون جامعه دانسته می شد و نظریه پردازان عرصه ی حکمرانی به دنبال حذف احکام و دستورات شریعت از عرصه ی اداره زندگی اجتماعی بودند؛ به برکت قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران نظریه مردم سالاری دینی بعنوان مبنای نظام سیاسی ایران مطرح گردید و دریچه ای جدید در نظریات حمکرانی معاصر گشوده شد. در واقع عنصر اساسی این نظریه نقش آفرینی، کنشگری و مشارکت مردم در فعالیت ها و وجوه متعدد زندگی اجتماعی به منظور حرکت به سمت تحقق اهداف نظام اسلامی است. بر همین بنیان و مبتنی بر قانون اساسی، نظام سیاسی جمهوری اسلامی ایران بدون اراده و خواست مردم بی معنا است.
با عنایت بر همین لزوم، قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران بر مبنای خواست و اراده ی مردم به تصویب رسید و تجلی این اراده یکبار از راه انتخاب نمایندگان مجلس بررسی نهایی قانون اساسی و یکبار از راه همه پرسی ظهور و بروز یافت. همینطور اراده ی عمومی و لزوم نقش آفرینی مردم در حوزه های سیاسی، اقتصادی، اجتماعی، نظامی و حکمرانی محلی در اصول متعدد قانون اساسی، اساسی سازی گردید. انتخابات بعنوان مظهر مشارکت سیاسی در امر حکمرانی و طریقه ی اداره ی کشور با اتکاء به آرا عمومی تعیین شد و بر همین مبنا همه ی ارکان حکومت به صورت مستقیم یا غیر مستقیم با رای و اراده مردم برگزیده می شوند؛ تا هندسه نظریه مردم سالاری دینی در تحقق اراده ی عمومی در پرتو شریعت اسلام نمایان گردد.
اکنون و در آستانه چهل و چهارمین سالروز تصویب قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران، شورای نگهبان ضمن پاسداشت و گرامیداشت یاد و خاطره ی همه ی تلاشهای ماندگار در زمینه ی تدوین و تصویب این قانون مردم نهاد بخصوص مجاهدت های شهید والا مقام آیت الله دکتر بهشتی بعنوان معمار قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران، با آرمان ها والای این میثاق ملی در تحقق نظریه مردم سالاری دینی که همان آرمان های بنیان گذار جمهوری اسلامی و شهیدان انقلاب اسلامی است، تجدید بیعت می نماید.

1402/09/13
09:03:02
0.0 از 5
2627
تگهای خبر: اقتصاد , انتخابات , تصویب , حكم
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۳
لینک دوستان مجلس ایران دات كام