مجلس ایران دات كام
پیرهادی:

آلودگی هوا اولویت کاری برخی مدیران نیست

آلودگی هوا اولویت کاری برخی مدیران نیست

به گزارش مجلس ایران دات کام، رییس فراکسیون مدیریت شهری مجلس اظهار داشت: متأسفانه و به رغم خسارات بار بودن آلودگی هوا، اجرای این قانون هنوز در اولویت کاری برخی مدیران و دستگاه های ذیربط و دخیل در آن قرار ندارد.به گزارش مجلس ایران دات کام به نقل از مهر، محسن پیرهادی، رییس فراکسیون مدیریت شهری مجلس با تأکید بر این که بیشتر کلانشهرهای کشور درسال های اخیر با مسئله افت کیفیت هوا مواجه گشته اند، اظهار داشت: وضعیت آلودگی هوا در کلانشهرهای و رشد آن در سالهای اخیر موید بی توجهی و اجرای ضعیف و غیرمسئولانه قانون هوای پاک از طرف دستگاه های مجری است.
رئیس فراکسیون مدیریت شهری مجلس اظهار داشت: کلان شهرهایی چون اهواز، تهران، کرج و اصفهان نیمی از روزهای سال قبل را در وضعیت آلودگی هوا قرار داشتند و این بدان معناست که قریب به نیمی از روزهای شهروندان این شهرها با هشدار آلودگی هوا سپری شده ایت.
وی اشاره کرد: نکته قابل توجه و تأمل این است که شمار روزهای آلوده کلانشهرها نسبت به ۱۴۰۰، رشد قابل اعتنایی داشته، روندی که موید کاهش چشم گیر کیفیت هوای کلانشهرها و افزایش غلظت آلاینده هاست.
نماینده مردم تهران در مجلس با اعلان اینکه بر اساس گزارش مراجع نظارتی، قانون هوای پاک از زمان تصویب تا حالا عملکرد مطلوبی نداشته است، افزود: ۴۵ سال از سابقه قانونگذاری در عرصه آلودگی ها می گذرد و قوانین و مصوبات زیادی برای مقابله با آلودگی هوا در ایران وجود دارند و تا حالا بیش از ۴۰ قانون و مصوبه فقط توسط مجلس و هیأت دولت در این زمینه تصویب شده اند.
پیرهادی با اشاره به این که قانون هوای پاک آخرین قانون درباب آلودگی هواست، افزود: متأسفانه این قانون که مصوب سال ۹۶ است نیز در اجرا توفیق چندانی نداشته اند. به رغم وجود احکام اجرائی گوناگون درباب مقابله با بحران آلودگی هوا کماکان وضعیت کیفی هوای شهرهای کشور نامطلوب گزارش می شود چنانکه تعداد روزهای هوای پاک اهواز در سال قبل صفر بوده است، اگر بی توجهی به اجرای قانون هوای پاک ادامه یابد سال به سال نیز وضعیت این حوزه رو به وخامت است.
مسئله آلودگی هوا در اولویت نیست
پیرهادی اجرای ضعیف و بی کیفیت و بدون تعهد قانون هوای پاک را یکی ازشاخص های رشد روزهای آلوده در کلانشهرهای کشور دانست و تصریح کرد: متأسفانه و به رغم اهمیت و خسارات بار بودن معضل آلودگی هوا و تاکید مقام معظم رهبری بر حل این معضل، اجرای این قانون هنوز در اولویت کاری برخی مدیران و دستگاه های ذیربط و دخیل در آن قرار ندارد.
رئیس فراکسیون مدیریت شهری مجلس در پاسخ به سوالی در مورد چرایی عدم اجرای کامل و جامع قانون هوای پاک اظهار داشت: معطل ماندن اجرای کامل قانون هوای پاک علل متفاوتی دارد که از کمبود منابع مالی، در اولویت نبودن مسئله آلودگی هوا و ناهماهنگی دستگاه های مجری گرفته تا تفسیر شخصی ارگان ها از قانون و عدم وجود نظارت کافی و مؤثر سبب شده اجرای این قانون مهم و حیاتی نتیجه مطلوبی نداشته باشد.
رئیس فراکسیون مدیریت شهری مجلس با اهمیت ترین مانع را نبود بودجه برای پیگیری و اجرای قانون هوای پاک دانست و اضافه کرد: برای مقابله با بحران آلودگی هوا طی یک برنامه ۴ ساله سالانه بین ۱ تا ۲ میلیارد دلار بودجه نیاز داریم بااینکه این بودجه کسر ناچیزی از میزان خسارات آن در عرصه سلامت عمومی است اما متأسفانه در بودجه عمومی کشور مورد توجه قرار نمی گیرد.


منبع:

1402/08/26
19:47:31
0.0 از 5
3019
تگهای خبر: بودجه , پیگیری , تصویب , دولت
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۵
لینک دوستان مجلس ایران دات كام