مجلس ایران دات كام
برای بررسی بیشتر؛

معافیت سربازی مشمولان دارای فرزند به کمیسیون تلفیق ارجاع شد

معافیت سربازی مشمولان دارای فرزند به کمیسیون تلفیق ارجاع شد

مجلس ایران دات کام: بند مربوط به معافیت خدمت سربازی برای مشمولان دارای سه فرزند و بیشتر و مشمولان بالای 35 سال دارای دو فرزند جهت بررسی بیشتر به کمیسیون تلفیق لایحه برنامه هفتم توسعه ارجاع شد.به گزارش مجلس ایران دات کام به نقل از مهر، نمایندگان مجلس در جلسه علنی نوبت بامداد امروز و در ادامه بررسی جزییات لایحه برنامه هفتم توسعه، بندهای (پ) و (ت) ماده ۱۰۲ این لایحه را با تصمیم رییس مجلس شورای اسلامی به کمیسیون تلفیق ارجاع دادند.
در بند «پ» ماده ۱۰۲ آمده است: وزارت صنعت، معدن و تجارت مکلف است با همکاری ستاد کل نیروهای مسلح و وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح و سازمان انرژی اتمی تا انتهای سال اول برنامه، بخشنامه اجرائی نحوه بهره برداری از معادن واقع در محدوده و حریم های امنیتی، ایمنی و حفاظتی استقرار یگان ها و میادین تیر نیروهای مسلح و صنایع دفاعی و نوار مرزی و مراکز پادگانی و محدوده های مختلط مواد پرتوزا و سایر مواد معدنی، مشتمل بر رعایت قوانین مربوط، حفظ محیط زیست، عوارض آلایندگی، انجام مسؤولیت های اجتماعی، سازوکار گردش خزانه و مبادله موافقتنامه با سازمان را تهیه کنند و به تصویب هیأت وزیران برساند. منابع حاصل صرف تامین مواد اولیه مورد نیاز و تقویت زیرساخت صنایع دفاعی می شود.
تبصره- این ماده برای محدوده ها و مراکز موجود مورد استفاده و بهره برداری قابل اجرا و کاربرد می باشد و برای ایجاد هرگونه محدوده ها و مراکز جدید و همین طور تغییر در محدوده ها و مراکز فعلی وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح و سازمان انرژی اتمی ملزم به استعلام از وزارت صنعت، معدن و تجارت می باشند.
محمدباقر قالیباف درباره ی بند مذکور، اظهار داشت: ستاد کل نیروهای مسلح با این بند مخالف است.
همچنین در بند (ت) ماده ۱۰۲ این لایحه آمده است: ستاد کل نیروهای مسلح موظف است بمنظور تحکیم دفاع از استقلال، تمامیت ارضی کشور، استفاده بهینه از ظرفیتهای ملی و ایجاد انگیزه لازم برای جوانان در انجام خدمت وظیفه و رشد، تعالی و توانمندسازی و افزایش مهارت های آنها، نسبت به تدوین سازوکار بهینه سازی و استواری بخشی نظام خدمت وظیفه عمومی اصلاح مقررات ذیربط همچون کاهش مدت خدمت وظیفه عمومی، کاهش نیاز به سرباز بوسیله جایگزینی سایر عضویت ها، کاهش نیاز به خدمت پیوسته سربازان و پاره وقت نمودن خدمت سربازی برای قسمتی از مشاغل سربازی به همراه الزامات آن اقدام نماید و آنرا به تصویب فرمانده معظم کل قوا برساند.
در طول سالهای اجرای برنامه مشمولان دارای سه فرزند و بیشتر و مشمولان بالای سی و پنج سال دارای دو فرزند از خدمت سربازی معاف می باشند. ستاد کل نیروهای مسلح مکلف است در امتداد تعیین تکلیف مشمولان غایب به نحوی برنامه ریزی نماید که وضعیت مشمولان غایب مشخص شود.
رئیس مجلس شورای اسلامی در جریان بررسی این بند، اظهار داشت: ستاد کل درباره ی این بند نقطه نظراتی دارد و این بند هم به کمیسیون تلفیق ارجاع می شود.


منبع:

1402/08/02
12:27:22
0.0 از 5
3019
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۳
لینک دوستان مجلس ایران دات كام