مجلس ایران دات كام
جزییات برنامه هفتم توسعه؛

شهر کودک و نوجوان در مراکز استان ها ایجاد می شود

شهر کودک و نوجوان در مراکز استان ها ایجاد می شود

به گزارش مجلس ایران دات کام، با مصوبه مجلس، وزارت آموزش و پرورش مکلف شد از راه کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان در مراکز استان ها نسبت به ایجاد شهر کودک و نوجوان توسط بخش غیردولتی اقدام نماید.به گزارش مجلس ایران دات کام به نقل از مهر، نمایندگان مجلس شورای اسلامی در جلسه علنی نوبت شب و در جریان ادامه بررسی گزارش کمیسیون تلفیق در مورد لایحه برنامه هفتم توسعه، بند الحاقی ۱ ماده ۸۹ لایحه برنامه را به تصویب رساندند.
بر اساس این مصوبه، وزارت آموزش و پرورش از راه کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان مکلف است با همکاری وزارت راه و شهرسازی، استانداری ها، شهرداری ها و سایر دستگاههای اجرایی در چارچوب پرداخت تسهیلات و بهره برداری زمین با حفظ مالکیت در مراکز استان ها نسبت به ایجاد شهر کودک و نوجوان (رشد– سرگرمی) (سرگرمی– خلاقیت) (سرگرمی– مهارت) توسط بخش غیردولتی اقدام نماید.
کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان مسؤول هدایت و نظارت شهر های مزبور خواهد بود.
آئین نامه اجرایی این بند حداکثر ظرف سه ماه بعد از ابلاغ این قانون با پیشنهاد وزارت آموزش و پرورش تهیه و به تصویب هیأت وزیران می رسد.
تکلیف مجلس به وزارت آموزش و پرورش برای ایجاد فضای ورزشی درون مدرسه ای
بر اساس بند الحاقی ۲ ماده ۸۹ لایحه برنامه هفتم توسعه، در آزمون های استخدامی مبحث ماده (۲۸) اساسنامه دانشگاه فرهنگیان، برای افرادی که در امور آموزشی و پرورشی با واحدهای دولتی و غیردولتی با تأیید وزارت آموزش و پرورش همکاری نموده اند، به ازای یک سال سابقه تمام وقت، ضریب یک و یک دهم (۱/۱) بر مبنای نمره مکتسبه آنها در آزمون، محاسبه و به ازای هرسال سابقه بیشتر حداکثر تا پنج سال سابقه، این ضریب به میزان یک دهم (۰/۱) افزایش خواهد یافت.
همچنین نمایندگان مجلس شورای اسلامی بند الحاقی ۳ ماده ۸۹ لایحه برنامه را هم به تصویب رساندند که مطابق با آن، وزارت آموزش و پرورش مکلف است نسبت به ایجاد فضای ورزشی درون مدرسه ای و تخصیص نیروی انسانی، تجهیزات، امکانات و منابع مالی مورد نیاز فدراسیون ورزش دانش آموزی و هیأت ها و انجمن های ورزشی تابعه آن، دانشگاه فرهنگیان و تربیت دبیر شهید رجایی و جبران خدمات معلمان تربیت بدنی در ساعات غیرموظف باراه اندازی کانون های تربیتی- تندرستی و باشگاه های استعدادیابی ورزشی در سطح استانهای کشور اقدام نماید.
سازوکار تأمین نیاز فضاهای آموزشی وزارت آموزش و پرورش
همچنین مطابق با بند الحاقی ۴ ماده ۸۹ این لایحه، با عنایت به نیاز مبرم وزارت آموزش و پرورش به فضاهای آموزشی، پرورشی و ورزشی جهت استفاده دانش آموزان دوره های تحصیلی مختلف، کلیه دستگاههای اجرایی و نهادهای عمومی به استثنای دانشگاه های فنی و حرفه ای که در سالهای گذشته در فضاهای متعلق به آموزش و پرورش و زیر مجموعه آن مستقر شده اند، مکلفند تا آخر سال دوم برنامه نسبت به تخلیه ساختمان و فضاهای مذکور و تحویل آن به وزارت آموزش و پرورش و دانشگاه فرهنگیان اقدام نمایند. در غیر این صورت با موافقت وزارت مذکور ملک با املاک دیگری در همان منطقه با ارزش معادل قیمت کارشناسی روز آن املاک می بایست به وزارت آموزش و پرورش واگذار گردد.
در صورت عدم اجرای این حکم سازمان برنامه و بودجه کشور در شروع سال سوم برنامه موظف است به میزان ارزش روز املاک تصرف شده از سرجمع اعتبارات دستگاه یا نهاد متصرف کسر و جهت راه اندازی و تکمیل فضاهای آموزشی و پرورشی مورد احتیاج به اعتبارات وزارت آموزش و پرورش (سازمان نوسازی، توسعه و تجهیز مدارس کشور و دانشگاه فرهنگیان) اضافه نماید. هرگونه اصلاح یا تغییر بهره بردار در مورد املاک مشمول این حکم ممنوع می باشد.


منبع:

1402/08/01
08:09:37
0.0 از 5
3018
تگهای خبر: آموزش , ابلاغ , بودجه , تصویب
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۱