مجلس ایران دات كام
جزئیات لایحه برنامه هفتم توسعه؛

وزارت صمت موظف به صدور مجوز واردات کشنده های ریلی شد

وزارت صمت موظف به صدور مجوز واردات کشنده های ریلی شد

مجلس ایران دات کام: طبق مصوبه مجلس، وزارت صمت موظف است با لحاظ ظرفیت سالانه تولید داخل، نسبت به صدور مجوز واردات کشنده های ریلی با سن کمتر از 15 سال با اولویت کشنده های نو اقدام نماید.به گزارش مجلس ایران دات کام به نقل از مهر، نمایندگان مجلس شورای اسلامی در جلسه علنی نوبت بامداد امروز (یکشنبه ۲۳ مهر ماه) و در جریان ادامه بررسی گزارش کمیسیون تلفیق لایحه برنامه هفتم توسعه، بند ث ماده ۵۷ را به تصویب رساندند.
بر اساس بند ث ماده ۵۶ لایحه برنامه، بمنظور تحقق اهداف ذکرشده در ماده (۵۶) این قانون در حوزه حمل و نقل ریلی و ارتقای راندمان این بخش بوسیله جلب مشارکت بخش غیردولتی، اقدامات زیر انجام شود:
۱. شرکت راه آهن جمهوری اسلامی ایران مکلف است کشنده های متوقف بیش از پنج سال را که بازسازی آنها دارای صرفه اقتصادی می باشد، تا انتهای سال سوم اجرای برنامه با بهره گیری از روش های مشارکت عمومی - خصوصی راه اندازی یا واگذار نماید.
بر اساس جزء ۲ بند ث ماده ۵۷ لایحه، وزارت صنعت، معدن و تجارت موظف است با لحاظ ظرفیت سالانه تولید داخل، نسبت به صدور مجوز واردات کشنده های ریلی با سن کمتر از ۱۵ سال با اولویت کشنده های نو اقدام نماید.
آیین نامه اجرائی این بند توسط وزارت راه و شهرسازی با هماهنگی بانک مرکزی و با همکاری وزارت صنعت، معدن و تجارت و با در نظر گرفتن مشوق های لازم همچون اعطای تخفیف در عوارض گمرکی، حداکثر ظرف سه ماه بعد از لازم الاجرا شدن این قانون تهیه می شود و به تصویب هیأت وزیران می رسد.
بر اساس جزء ۴ بند ث ماده ۵۷ لایحه، شرکت راه آهن جمهوری اسلامی ایران مکلف است قطارهای باری را بصورت برنامه ای مبدأ مقصد سیر دهد و مجوز تشکیل و سیر قطار (قطار کامل) را به بخش غیردولتی اعطا کند، به نحوی که تا انتهای سال چهارم اجرای این قانون، سیر تمامی قطارهای باری کشور بصورت منظم و برنامه ای صورت گیرد. بخشنامه اجرائی این بند ظرف سه ماه بعد از لازم الاجرا شدن این قانون، با پیشنهاد وزارت راه و شهرسازی تهیه می شود و به تصویب هیأت وزیران می رسد.
همچنین نمایندگان جزء ۳ این بند را بمنظور رفع ابهام به کمیسیون تلفیق ارجاع دادند.


منبع:

1402/07/23
15:52:42
0.0 از 5
2800
تگهای خبر: اقتصاد , تصویب , دولت , قانون
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۵